Cze 242015
 

Wikipedia

Henryk Maculewicz

Kinga Maculewicz

 

Dramatyczne losy legendy Wisły. „Prawda, skończyłem jak dziad”

szop
05.01.2013 , aktualizacja: 05.01.2013 11:15
Copyright : Copyright
Stadion Wisły Kraków

Stadion Wisły Kraków (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Henryk Maculewicz, były piłkarz Wisły, przeżył dramat: był w stanie śmierci klinicznej, rozwiódł się z żoną, stracił majątek. Opowieść o tragicznych losach dawnej gwiazdy krakowskiego klubu.
Maculewicz to jedna z legend Wisły, w której rozegrał 193 mecze. Występował też w m.in. RC Lens i reprezentacji Polski (m.in. na mistrzostwach świata w Argentynie). Piłkarz krakowskiego klubu w trakcie kariery skończył dwie uczelnie pod Wawelem (dlatego nosił przydomek „Inżynier”), ale mimo to dziś handluje na targu i pobiera rentę.
Problemy Maculewicza zaczęły się w Afryce, gdzie potrąciła go ciężarówka żandarmerii. – To było w Gabonie. Pojechałem tam na kontrakt trenerski. Klub wynajął mi pokój w Novotelu, miałem zapewnione wszystko. Cel: utrzymanie CSB Batevall Libreville w pierwszej lidze. Udało się. Dzień przed moim wyjazdem poszliśmy całą drużyną do kawiarni, żeby świętować koniec sezonu. Podeszło do mnie dwóch mundurowych. Chcieli, żebym przestawił samochód. Pamiętam tyle, że wyszedłem na ulicę i… miałem trepanację czaszki – opowiada na łamach „Przeglądu Sportowego”.Trzy miesiące spędził w afrykańskim szpitalu, a po powrocie do Polski zaczęły się inne problemy: musiał rozwieść się z żoną, wkrótce stracił spory majątek. Dziś handluje na targu, pobiera rentę i wciąż się leczy. – To prawda, skończyłem jak dziad – przyznaje z uśmiechem na łamach gazety.Zdaniem lekarzy za rok Maculewicz wróci do pełnej sprawności. „Chciałby wznowić karierę trenerską albo chociaż być u kogoś doradcą. – Mam papiery trenerskie II klasy i jeśli ktoś zaoferuje mi pracę, podejmę ją. Czuję się coraz lepiej. Miałem pękniętą przeponę płucną. Ale już wróciłem do zdrowia – mówi na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Zobacz więcej na temat:

 

Copyright : Historia Wisly

Henryk Maculewicz

Henryk Józef Maculewicz
Informacje o zawodniku
kraj Polska
pseudonim Beton, Koń
urodzony 24.04.1950, Grudza
wzost/waga 180/78
pozycja obrońca
reprezentacja 23A (0)
sukcesy Mistrz Polski: 1978
Mundial: 1978
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1966-1969 BKS Bolesławiec
1970-1971 Garbarnia Kraków
1971-1979 Wisła Kraków 193(236) 11(17)
1979-1981 Lens 51 1
1981-1984 Paris FC
1984-1987 Nanterre
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Henryk Józef Maculewicz (znany jako „Koń” lub „Beton”) urodził się 24 kwietnia 1950 roku we wsi Grudza na Dolnym Śląsku. Przygodę z piłką rozpoczął jako 16-latek w BKS Bolesławiec, skąd w 1970 roku zawędrował do Krakowa. Przez rok występował w Garbarni, gdzie wyrobił sobie opinię twardego, inteligentnie grającego stopera.

W 1971 roku przeniósł się do Wisły Kraków, której barwy reprezentował przez osiem lat. Był to swego rodzaju handel wymienny – Wisła pozyskała Maculewicza, oddając Garbarni dwóch zawodników – Zdzisława Koniora i Józefa Polonka.

W pierwszym sezonie Maculewicz przywdziewał koszulkę Wisły 13 razy, w tym 9 razy w lidze, z czego 5 – jako zmiennik. Nie był to więc dla „Konia” udany rok, a sam debiut (7 sierpnia 1971 roku, w wysoko przegranym w Łodzi meczu z ŁKS-em) wspominał jako koszmar – nie dość, że po raz pierwszy w życiu musiał zagrać na prawej obronie, to jeszcze strzelił bramkę samobójczą. W drugim meczu zdjęto go z boiska przed upływem godziny, w trzecim – sytuacja się powtórzyła…

Nic nie wskazywało na to, że młodzieniec, który rozczarował w swych pierwszych spotkaniach w barwach Wisły, trzydzieści pięć lat później dostąpi najwyższego zaszczytu i zostanie wybrany przez kibiców do „Jedenastki 100-lecia Wisły Kraków” razem z takimi sławami jak Henryk Reyman czy Władysław Kawula.

W ciągu 8 sezonów Henryk Maculewicz reprezentował Wisłę Kraków 235 razy, w tym 193 razy w rozgrywkach ligowych. Strzelił dla „Białej Gwiazdy” 14 bramek, w tym kilka naprawdę ważnych, bo decydujących o zwycięstwie czy remisie – na przykład 27 września 1975 roku to celna główka „Konia” w 9. minucie okazała się jedyną bramką meczu, zapewniającą Wiśle trzy punkty.

Twardą, męską, odważną grą Maculewicz rzetelnie pracował na szacunek kibiców, stając się z czasem ich ulubieńcem. Utalentowany, choć nie bardziej niż większość jego boiskowych kolegów, wspiął się na wyżyny piłkarskiego kunsztu dzięki ciężkiej, solidnej pracy, uczciwemu podejściu do treningów i ciągłemu doskonaleniu własnych umiejętności.

Maculewicz słynął z potężnej mocy strzałów, które budziły trwogę wśród obrońców i bramkarzy rywali, nawet jeśli oddawane były z drugiej połowy boiska. Określenia „Koń” i „Beton” miały doprawdy swoje uzasadnienie … A skąd się wziął ten „koński” przydomek: „To Cyganie z Nowego Targu wymyślili, że tylko koń ma takie uderzenie. I jak był tylko wolny dla Wisły, to z trybun słyszałem: „Koniu, strzelaj!„.

Zdzisław Kapka wspominał między innymi taką historię: „Jesienią 1976 graliśmy ze Śląskiem. Heniek dorwał piłkę na środku boiska i za chwilę zobaczyłem, że szykuje się do strzału. Zdążyłem krzyknąć, aby się nie wygłupiał, bo za daleko, ale on nie posłuchał i bardzo dobrze, bo piłka po jego potwornym uderzeniu o mało nie rozerwała siatki bramki wrocławian. Strzelił z czterdziestu metrów! Gdy podbiegłem z gratulacjami, czułem się dziwnie. Podziw dla siły i precyzji jego strzału musiał malować się na mojej twarzy, a w głębi duszy trochę mu zazdrościłem …”

Podobnych anegdot o sile jego strzałów krążyło więcej. Jak choćby ta z jesiennego meczu w sezonie 1977/1978 z Arką w Gdyni, zakończonego remisem 2:2. Spotkanie to transmitowała TVP, a wyrównującą bramkę strzelił na pięć minut przed końcem spotkania nie swym firmowym, atomowym uderzeniem z dystansu Henryk Maculewicz, co skwitował zszokowany komentator krótko i lapidarnie: „Jezus, Maria”. Tak z pozycji boiskowych wydarzeń widział to autor tego gola: „To było po wolnym pośrednim, piłkę podał mi Adam Musiał, ja uderzyłem z bodaj 45 metrów… Opowiadano mi potem o tym okrzyku sprawozdawcy”.

Równie legendarne były bite przez niego rzuty wolne: „Wolne ćwiczyłem specjalnie. Zostawałem po treningu, pan Koziarski, gospodarz klubu, dawał 20 piłek. Prosiłem bramkarza Staszka Goneta, żeby stał na bramce i strzelałem. Potem dziękowałem mu w restauracji „Dniepr”, stawiałem śledzia i piwo…”. Sportowym podejściem do swych futbolowych obowiązków wyróżniał się wśród wiślackiej braci w tym czasie, sam dawkując sobie dodatkowe zajęcia dla poprawienia piłkarskich mankamentów: „Ćwiczyłem też szybkość, bo mi jej brakowało, biegałem na skarpę i z niej. W Wiśle było dużo piłkarskich diamentów, ale pozostało nieoszlifowanych, dlatego wtedy tylko raz zdobyliśmy mistrzostwo Polski” – skwitował po latach…

Boiskowa dojrzałość i twarda gra spodobały się też Kazimierzowi Górskiemu. Ówczesny selekcjoner Reprezentacji Polski powołał Maculewicza, który swój debiut w koszulce z Orłem Białym zaliczył 31 października 1974 roku w Warszawie, w meczu z Kanadą (2:0). Maculewicz reprezentował Polskę 23 razy, ostatni raz w barwach narodowych wystąpił 15 listopada 1978 roku we Wrocławiu, gdy Polska pokonała Szwajcarię 2:0.

Rok 1978 wspomina zapewne w sposób szczególny – został wówczas z Wisłą Mistrzem Polski, wybrano go najlepszym piłkarzem Krakowa oraz wyjechał na Mistrzostwa Świata w Argentynie, gdzie wystąpił we wszystkich meczach Biało – Czerwonych (Polska zajęła 5. miejsce).

W klubie grał jako stoper, na Mundialu wystąpił jako boczny obrońca. Złośliwi twierdzą, że Jacek Gmoch, który prowadził wówczas kadrę narodową, na siłę znalazł miejsce w składzie dla Maculewicza, który imponował selekcjonerowi głównie … wyższym wykształceniem technicznym („Koń” ukończył Akademię Górniczo – Hutniczą ze stopniem inżyniera metalurga, był też absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego). Jacek Gmoch sam szczycił się tytułem inżyniera, dlatego ponoć łaskawszym okiem spoglądał na tych, którzy oprócz biegania za piłką potrafili się zmobilizować do nauki. Przed argentyńskim mundialem w telewizji „poproszono selekcjonera Jacka Gmocha, aby każdego kadrowicza scharakteryzował tylko jednym słowem. Przy Maculewiczu trener powiedział: inżynier. Kiwano z uznaniem głową, Gmoch trafił w sedno: Maculewicz studiował w AGH, a na boisku był konstruktorem szczelnej obrony oraz prób zaczepnych… Studia wśród piłkarzy zdarzały się wtedy bardzo rzadko”, trudno było bowiem połączyć obowiązki wyczynowego sportowca i studenta. Maculewicz studiował wieczorowo. Pracę dyplomową pisał u dr. Marka Rzeszowskiego i został inżynierem metalurgiem. Nigdy jednak nie pracował w tym zawodzie.

Swoją przygodę z reprezentacją i występy na Mistrzostwach Świata w 1978 z boku obrony (zagrał we wszystkich spotkaniach) kwitował krótko: „Starałem się dostosować do poleceń, biegałem przy linii i centrowałem z obu nóg”. Cenił zresztą Jacka Gmocha za „naukowe podejście do sportu”: „U niego byliśmy zawsze świetnie teoretycznie przygotowani, znaliśmy dokładnie każdego rywala”.

Po argentyńskiej przygodzie Maculewicz jeszcze tylko jeden sezon grał w Wiśle, z którą pożegnał się meczem z Arką przy Reymonta 10 czerwca 1979 roku.

Paradoksalnie jego rozstanie z reprezentacją nastąpiło po jego wyjeździe do Francji. Był wówczas w kwiecie piłkarskiego wieku (liczył 29 lat), ale trener Kulesza nie widział go w reprezentacyjnej kadrze, co mogło dziwić, bo warunkową zgodę na zagraniczny wyjazd uzyskał z zastrzeżeniem, że ma się stawiać na każde wezwanie selekcjonera…

Sezony 1979/1980 oraz 1980/1981 spędził we francuskim Racing Club de Lens, gdzie był podstawowym zawodnikiem – zagrał w 51 meczach, strzelił jednego gola. Potem bywało różnie, głównie z powodu bardzo ciężkich kontuzji, w tym zerwania ścięgna Achillesa. Dlatego pobytu w innych francuskich klubach – Paris FC w sezonach 1981-84 oraz później w półamatorskim Nanterre – nie może zaliczyć do szczególnie udanych.

Najcięższe w życiu chwile Maculewicz przeżył jednak później – w 1987 roku w Gabonie, gdzie po zakończeniu zawodniczej kariery pracował jako trener, w klubie CSB Batevall w stolicy kraju Libreville. Wpadł wówczas pod ciężarówkę z żandarmerią wojskową, z wypadku tego cudem uszedł z życiem. Przez wiele tygodni pozostawał w śpiączce, lekarze nie robili rodzinie wielkich nadziei. Tymczasem „Beton” okazał się twardszy niż śmierć i powrócił do życia, choć kilka lat musiał spędzić intensywnie się lecząc, wędrując od szpitala do szpitala. Wypadek i doświadczenia z nim związane sprawiły, że w 1992 roku Maculewicz postanowił na stałe powrócić do Polski.

„Jedenastka” Stulecia Wisły Kraków Jerzy Jurowicz – Adam Musiał, Władysław Kawula, Henryk Maculewicz, Antoni Szymanowski – Adam Nawałka, Zdzisław Kapka, Mirosław Szymkowiak – Henryk Reyman, Kazimierz Kmiecik, Maciej Żurawski

Źródła: Encyklopedia Piłkarska Fuji Andrzeja Gowarzewskiego; sitercl.com; Rzeczpospolita; Gazeta Krakowska; zamieszczone cytaty z artykułu Jana Otałęgi, HISTORIA HENRYKA MACULEWICZA. Między wielką piłką a egzystencją rencisty (Dziennik Polski z 26.01.2009)

wislakrakow.com(dorotja)

Spis treści

[ukryj]

Historia występów w barwach Wisły Kraków

Podział na sezony:

Sezon Rozgrywki M 0-90 grafika:Zk.jpg grafika:Cz.jpg
1971/1972 Ekstraklasa 9 4 1 4
1971/1972 Puchar Intertoto 3 3
1971/1972 Puchar Polski 1 1
1972/1973 Ekstraklasa 21 18 2 1 1
1972/1973 Puchar Intertoto 6 5 1 1
1972/1973 Puchar Polski 1 1
1973/1974 Ekstraklasa 29 29 1
1973/1974 Puchar Intertoto 6 6 1
1973/1974 Puchar Polski 2 2 1
1974/1975 Ekstraklasa 25 25 2 3
1974/1975 Puchar Polski 2 2
1975/1976 Ekstraklasa 27 24 3 1 2
1975/1976 Puchar Polski 1 1
1976/1977 Ekstraklasa 27 26 1 1
1976/1977 Puchar UEFA 4 4 1 1
1976/1977 Puchar Polski 3 3
1977/1978 Ekstraklasa 29 29 3
1977/1978 Puchar Polski 3 3 1
1978/1979 Ekstraklasa 26 26 3 2
1978/1979 Puchar Europy 6 6 1 1
1978/1979 Puchar Polski 5 5
Razem Ekstraklasa (I) 193 181 7 5 11 8
Puchar Polski (PP) 18 18 2
Puchar Intertoto (IT) 15 14 1 2
Puchar Europy (PE) 6 6 1 1
Puchar UEFA (PU) 4 4 1 1
RAZEM 236 223 8 5 17 10

Lista wszystkich spotkań:

Roz. Data Miejsce Przeciwnik Wyn. Zm. B K
I 1971.08.07 Wyjazd ŁKS Łódź 0-3
I 1971.08.14 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-0
I 1971.08.22 Wyjazd Szombierki Bytom 1-3
I 1971.08.25 Dom Gwardia Warszawa 0-2
PP 1971.09.26 Wyjazd Star Starachowice 2-0
I 1972.03.25 Dom ŁKS Łódź 1-1
I 1972.04.30 Dom Szombierki Bytom 3-0
I 1972.06.17 Wyjazd Stal Rzeszów 1-1
I 1972.06.21 Dom Górnik Zabrze 1-5
IT 1972.06.24 Dom Atvidabergs FF Atvidabergs 1-1
I 1972.06.28 Wyjazd Odra Opole 4-1
IT 1972.07.01 Wyjazd Young Boys Berno 1-1
IT 1972.07.08 Wyjazd Saint-Étienne Loire 0-0
PP 1972.09.06 Wyjazd Odra Wrocław 0-1
I 1972.09.17 Wyjazd ROW Rybnik 1-2
I 1972.09.23 Dom Stal Mielec 0-3
I 1972.09.30 Dom ŁKS Łódź 1-2
I 1972.10.04 Wyjazd Legia Warszawa 1-1
I 1972.10.08 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2
I 1972.10.22 Dom Ruch Chorzów 0-1
I 1972.10.29 Wyjazd Gwardia Warszawa 1-0
I 1972.11.04 Dom Odra Opole 2-0
I 1972.11.12 Wyjazd Polonia Bytom 4-1
I 1973.03.11 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 1-0
I 1973.04.01 Wyjazd Górnik Zabrze 1-0
I 1973.04.08 Dom Legia Warszawa 2-1
I 1973.04.15 Wyjazd Lech Poznań 0-3
I 1973.04.29 Dom ROW Rybnik 0-0
I 1973.05.06 Wyjazd Stal Mielec 0-2
I 1973.05.09 Wyjazd ŁKS Łódź 1-1
I 1973.05.20 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-0
I 1973.05.27 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2
I 1973.06.16 Dom Gwardia Warszawa 1-1
I 1973.06.21 Wyjazd Odra Opole 0-3
I 1973.06.24 Dom Polonia Bytom 2-0
IT 1973.06.30 Wyjazd BK 1903 Kopenhaga 3-1
IT 1973.07.07 Dom Kickers 1901 Offenbach 1-1
IT 1973.07.14 Dom Wacker Innsbruck 3-2
IT 1973.07.21 Wyjazd Kickers 1901 Offenbach 2-0
IT 1973.07.28 Wyjazd Wacker Innsbruck 0-1
IT 1973.08.04 Dom BK 1903 Kopenhaga 3-3
I 1973.08.25 Wyjazd Gwardia Warszawa 2-0
I 1973.08.28 Dom Legia Warszawa 1-0
I 1973.09.07 Wyjazd Szombierki Bytom 3-1
PP 1973.09.09 Wyjazd Raków Częstochowa 1-1
I 1973.09.12 Dom Polonia Bytom 1-1
I 1973.09.16 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-1
I 1973.10.07 Wyjazd Lech Poznań 1-3
I 1973.10.27 Dom ROW Rybnik 1-0
I 1973.10.31 Wyjazd Stal Mielec 2-2
I 1973.11.04 Dom Pogoń Szczecin 4-0
I 1973.11.11 Wyjazd Zagłębie Wałbrzych 0-2
I 1973.11.14 Dom ŁKS Łódź 1-0
I 1973.11.24 Wyjazd Ruch Chorzów 0-1
PP 1973.11.28 Wyjazd Stal Rzeszów 1-2
I 1973.12.02 Dom Górnik Zabrze 1-1
I 1973.12.08 Wyjazd Odra Opole 2-0
I 1974.03.09 Dom Gwardia Warszawa 0-1
I 1974.03.17 Wyjazd Legia Warszawa 2-1
I 1974.03.23 Dom Szombierki Bytom 1-0
I 1974.03.31 Wyjazd Polonia Bytom 0-0
I 1974.04.03 Dom Śląsk Wrocław 1-1
I 1974.04.06 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-1
I 1974.04.21 Wyjazd ROW Rybnik 0-1
I 1974.04.24 Dom Lech Poznań 0-0
I 1974.04.27 Dom Stal Mielec 0-0
I 1974.05.01 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-3
I 1974.05.05 Dom Zagłębie Wałbrzych 2-1
I 1974.05.11 Wyjazd ŁKS Łódź 2-2
IT 1974.06.15 Wyjazd Spartak Trnava 0-0
IT 1974.06.29 Dom VöeST Linz 1-1
IT 1974.07.06 Dom AIK Solna 1-0
IT 1974.07.13 Dom Spartak Trnava 2-2
IT 1974.07.20 Wyjazd VöeST Linz 0-2
IT 1974.07.27 Wyjazd AIK Solna 3-0
I 1974.07.31 Dom Ruch Chorzów 0-0
I 1974.08.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3 grafika:Zk.jpg
I 1974.08.06 Dom Odra Opole 1-1
I 1974.09.11 Dom Ruch Chorzów 2-1
I 1974.09.14 Wyjazd Gwardia Warszawa 0-0
I 1974.09.21 Dom Polonia Bytom 2-1
I 1974.09.28 Wyjazd ŁKS Łódź 2-0
I 1974.10.13 Dom Stal Mielec 1-1
I 1974.10.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-2
I 1974.10.20 Wyjazd Lech Poznań 1-4
I 1974.10.27 Dom Górnik Zabrze 0-2
PP 1974.11.03 Wyjazd Urania Ruda Śląska 3-2
I 1974.11.10 Wyjazd Legia Warszawa 1-2
I 1974.11.17 Dom Pogoń Szczecin 3-0
PP 1974.11.20 Wyjazd GKS Katowice 0-0
I 1974.11.24 Wyjazd Szombierki Bytom 1-0
I 1974.11.30 Dom GKS Tychy 1-1
I 1975.03.08 Dom ROW Rybnik 2-0
I 1975.03.15 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2
I 1975.03.22 Dom Arka Gdynia 2-0
I 1975.03.29 Wyjazd Ruch Chorzów 2-3
I 1975.04.02 Dom Gwardia Warszawa 0-0
I 1975.04.06 Wyjazd Polonia Bytom 1-1 grafika:Zk.jpg
I 1975.04.26 Dom ŁKS Łódź 3-1
I 1975.05.04 Wyjazd Stal Mielec 1-0
I 1975.05.10 Dom Zagłębie Sosnowiec 0-2
I 1975.05.17 Dom Lech Poznań 2-0
I 1975.05.21 Wyjazd Górnik Zabrze 2-3
I 1975.06.01 Dom Legia Warszawa 2-0 grafika:Zk.jpg
I 1975.06.04 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1 grafika:Zk.jpg
I 1975.08.06 Dom ROW Rybnik 2-0
I 1975.08.16 Wyjazd Legia Warszawa 2-1
I 1975.08.20 Dom Pogoń Szczecin 0-1
PP 1975.08.23 Wyjazd GKS Jastrzębie 0-1
I 1975.09.13 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2
I 1975.09.20 Dom Górnik Zabrze 1-0
I 1975.09.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0
I 1975.09.27 Dom Śląsk Wrocław 1-0
I 1975.10.05 Wyjazd Stal Rzeszów 1-0
I 1975.11.09 Wyjazd GKS Tychy 1-2
I 1975.11.16 Dom Widzew Łódź 0-0
I 1975.11.23 Wyjazd Lech Poznań 0-3
I 1975.11.26 Dom Ruch Chorzów 0-0
I 1975.11.30 Dom Polonia Bytom 0-1
I 1976.02.29 Dom Stal Mielec 1-1
I 1976.03.07 Wyjazd ROW Rybnik 3-1
I 1976.03.14 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-2
I 1976.03.20 Dom Legia Warszawa 2-0
I 1976.03.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-1
I 1976.03.31 Dom ŁKS Łódź 2-0
I 1976.04.04 Wyjazd Górnik Zabrze 2-0 grafika:Zk.jpg
I 1976.04.10 Dom Szombierki Bytom 1-0
I 1976.04.18 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-1
I 1976.04.30 Dom Stal Rzeszów 0-1
I 1976.05.15 Wyjazd Ruch Chorzów 1-1
I 1976.05.19 Dom GKS Tychy 5-0 grafika:Zk.jpg
I 1976.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 1-0
I 1976.05.30 Dom Lech Poznań 8-0
PP 1976.08.18 Wyjazd Sparta Zabrze 2-0
I 1976.08.21 Dom Pogoń Szczecin 1-1
I 1976.08.25 Wyjazd Legia Warszawa 0-1
I 1976.09.04 Dom Lech Poznań 4-1
I 1976.09.11 Wyjazd Arka Gdynia 0-1
PU 1976.09.15 Wyjazd Celtic Glasgow 2-2 grafika:Zk.jpg
I 1976.09.19 Dom ŁKS Łódź 2-2
I 1976.09.25 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0
PU 1976.09.29 Dom Celtic Glasgow 2-0
I 1976.10.03 Dom Odra Opole 0-0
PU 1976.10.20 Dom RWD Molenbeek 1-1
I 1976.10.24 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0
PU 1976.11.03 Wyjazd RWD Molenbeek 1-1
I 1976.11.07 Dom Ruch Chorzów 1-0
I 1976.11.13 Wyjazd Stal Mielec 0-1
I 1976.11.20 Dom Widzew Łódź 0-1
PP 1976.11.24 Wyjazd Olimpia Elbląg 1-0
I 1976.11.27 Wyjazd Górnik Zabrze 1-0
I 1976.12.05 Dom Śląsk Wrocław 5-0
I 1977.02.27 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-2
I 1977.03.05 Dom Legia Warszawa 3-1
PP 1977.03.16 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 1-3
I 1977.03.20 Dom ROW Rybnik 0-0
I 1977.03.26 Wyjazd Lech Poznań 1-2
I 1977.03.30 Dom Arka Gdynia 1-0
I 1977.04.02 Wyjazd ŁKS Łódź 0-2
I 1977.04.17 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-1
I 1977.04.20 Wyjazd Odra Opole 0-2
I 1977.05.04 Wyjazd Śląsk Wrocław 0-2
I 1977.05.07 Dom Szombierki Bytom 3-1
I 1977.05.10 Wyjazd Ruch Chorzów 1-0
I 1977.05.18 Dom Stal Mielec 1-1
I 1977.05.22 Wyjazd Widzew Łódź 0-1
I 1977.05.25 Dom Górnik Zabrze 0-1
I 1977.07.23 Dom Stal Mielec 1-0
I 1977.07.30 Wyjazd Górnik Zabrze 3-2
I 1977.08.03 Wyjazd Widzew Łódź 1-0
I 1977.08.07 Dom Legia Warszawa 2-1
I 1977.08.14 Wyjazd Zawisza Bydgoszcz 2-1
I 1977.08.27 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-0
I 1977.08.31 Dom Śląsk Wrocław 2-0
I 1977.09.11 Dom ŁKS Łódź 1-1
I 1977.09.24 Wyjazd Pogoń Szczecin 1-0
PP 1977.09.27 Wyjazd GKS Tychy 0-0
I 1977.10.01 Dom Odra Opole 2-1
I 1977.10.12 Wyjazd Szombierki Bytom 0-0
I 1977.10.19 Dom Ruch Chorzów 1-1
I 1977.11.01 Wyjazd Lech Poznań 0-0
I 1977.11.06 Wyjazd Arka Gdynia 2-2
PP 1977.11.09 Wyjazd Bałtyk Gdynia 2-1
I 1977.11.16 Wyjazd Stal Mielec 1-1
I 1977.11.20 Dom Górnik Zabrze 0-0
I 1977.11.26 Dom Widzew Łódź 1-1
I 1977.12.04 Wyjazd Legia Warszawa 0-2
I 1978.02.26 Dom Zawisza Bydgoszcz 2-1
PP 1978.03.01 Dom Lech Poznań 1-3
I 1978.03.05 Wyjazd Polonia Bytom 1-1
I 1978.03.09 Dom Zagłębie Sosnowiec 1-0
I 1978.03.12 Wyjazd Śląsk Wrocław 1-3
I 1978.03.19 Dom Lech Poznań 1-1
I 1978.03.26 Wyjazd ŁKS Łódź 0-0
I 1978.03.30 Dom Pogoń Szczecin 2-0
I 1978.04.16 Wyjazd Odra Opole 0-1
I 1978.04.19 Dom Szombierki Bytom 4-0
I 1978.04.29 Wyjazd Ruch Chorzów 0-2
I 1978.05.02 Dom Arka Gdynia 3-1
I 1978.07.29 Dom Ruch Chorzów 3-1
I 1978.08.02 Wyjazd Legia Warszawa 0-0
I 1978.08.06 Dom Szombierki Bytom 1-1
I 1978.08.09 Wyjazd Odra Opole 0-0
I 1978.08.12 Wyjazd Widzew Łódź 1-2 grafika:Zk.jpg
I 1978.08.16 Dom Śląsk Wrocław 0-1
I 1978.08.20 Dom Stal Mielec 3-0
PE 1978.09.13 Wyjazd Club Brugge 1-2 grafika:Zk.jpg
PP 1978.09.16 Wyjazd Arkonia Szczecin 2-0
I 1978.09.24 Wyjazd GKS Katowice 1-1
PE 1978.09.27 Dom Club Brugge 3-1
I 1978.10.01 Dom Gwardia Warszawa 3-1
I 1978.10.07 Dom ŁKS Łódź 1-4
I 1978.10.14 Wyjazd Polonia Bytom 0-1
PE 1978.10.18 Wyjazd Zbrojovka Brno 2-2
PP 1978.10.22 Dom Pogoń Szczecin 2-1
PE 1978.11.01 Dom Zbrojovka Brno 1-1
I 1978.11.05 Wyjazd Zagłębie Sosnowiec 0-1
I 1978.11.19 Dom Lech Poznań 4-1
I 1978.11.22 Wyjazd Arka Gdynia 2-4
PP 1978.11.26 Wyjazd Lechia Gdańsk 2-1
I 1979.03.03 Wyjazd Ruch Chorzów 0-3
PE 1979.03.07 Dom Malmo FF Malmo 2-1
I 1979.03.11 Dom Legia Warszawa 2-2
I 1979.03.17 Wyjazd Szombierki Bytom 1-1
PE 1979.03.21 Wyjazd Malmo FF Malmo 1-4
I 1979.03.25 Dom Widzew Łódź 2-1
PP 1979.03.28 Wyjazd Zagłębie II Lubin 3-0
I 1979.03.31 Wyjazd Stal Mielec 1-2 grafika:Zk.jpg
I 1979.04.08 Dom Odra Opole 1-1
I 1979.04.25 Wyjazd Pogoń Szczecin 0-3
PP 1979.05.09 Wyjazd Arka Gdynia 1-2
I 1979.05.20 Dom Polonia Bytom 4-0
I 1979.05.26 Wyjazd ŁKS Łódź 1-3
I 1979.05.30 Dom Zagłębie Sosnowiec 2-1
I 1979.06.06 Wyjazd Lech Poznań 0-2
I 1979.06.10 Dom Arka Gdynia 3-0

Mecze w Reprezentacji Polski

Henryk Maculewicz wystąpił w 23 spotkaniach Reprezentacji Polski (we wszystkich jako Wiślak). Nie zdobył bramki, otrzymał dwie żółte kartki.

Pogrubiono występy Maculewicza jako Wiślaka.

Kącik poetycki

Na Henryka M.
Strzałów z dystansu królewicz
Henryk „Koniu” Maculewicz.
— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach

Galeria

Pożegnanie Henryka Maculewicza

Pożegnanie Henryka Maculewicza przy okazji towarzyskiego meczu z Lens.

Jedenastka stulecia Wisły

Henryk Maculewicz został wybrany do jedenastki stulecia Wisły Kraków w plebiscycie zorganizowanym w 2005 roku. Zobacz więcej

Artykuły prasowe. Materiały do biografii

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter

Przepraszamy, komentarze są na razie zamknięte.

error: Content is protected !!