maj 192011
 

http://www.stankiewicz.e.pl/index.php?kat=22&sub=387

http://pawet.net/library/history/city_district/data_people/ahulnaie/01/Malewski_Czesslaw._Rody_szlacheckie_w_powiecie_lidzkim_na_Litwie_w_XIX_wieku.html

Maculewicz
dw├│r Falkowszczyzna – parafia nieciecka;
m. Werenowo – parafia werenowska;
Majewski, pw. 16.VII.1808r.
m. Lida – parafia lidzka;
wie┼Ť Dubicze – parafia nacka;
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek Papiernia – parafia bieniako┼äska;

Rody szlacheckie w powiecie lidzkim na Litwie w XIX wieku

Czesław Malewski

( tytul i tre┼Ť─ç pochodzi z I-go wydania z 2002 roku,
drugie poszerzone, poprawione wydanie ukazalo sie w 2005 r. - skan strony tytułowej z II wydania )

Publikacja za zgod─ů autora

Przedmiotem niniejszej pracy jest pr├│ba przedstawienia wykazu (spisu) nazwisk szlachty zamieszka┼éej na Litwie w powiecie lidzkim w XIX wieku. W pierwszej po┼éowie XIX stulecia oko┼éo 10 procent mieszka┼äc├│w powiatu stanowi┼éa szlachta. Z “Rejestru podymnego z wojew├│dztwa wile┼äskiego za rok 1690″ i “Sumariusza generalnego dym├│w Wielkiego Ksi─Östwa Litewskiego z 1790 roku” wynika, ┼╝e przewa┼╝aj─ůc─ů cz─Ö┼Ť─ç bo ponad 70% stanowi┼éa szlachta za┼Ťciankowa , kt├│ra wywodzi┼éa si─Ö z miejscowych bojar├│w, uszlachconych ch┼éop├│w oraz przybysz├│w z Korony.

Znaczna cz─Ö┼Ť─ç drobnej szlachty pochodz─ůca z Mazowsza i Podlasia osiad┼éa na terenach powiatu lidzkiego po unii lubelskiej, kupuj─ůc ziemi─Ö na s┼éabo zaludnionych terenach. Nie uda┼éo si─Ö jej pomno┼╝y─ç swych maj─ůtk├│w. Nie ko┼äcz─ůce si─Ö podzia┼éy ziemi spowodowa┼éy odwrotny proces. Jeszcze przed rozbiorami stosowany by┼é podzia┼é maj─ůtku pomi─Ödzy wszystkich syn├│w, kt├│ry doprowadzi┼é do rozdrobnienia ziemi. W ten spos├│b sporo rodzin szlacheckich przerodzi┼éo si─Ö w szlacht─Ö za┼Ťciankow─ů,kt├│ra do ostatnich czas├│w pa┼äszczy┼║nianych posiada┼éa zaledwie po paru ch┼éop├│w.

W wyniku rozbior├│w Rzeczypospolitej ziemie litewskie znalaz┼éy si─Ö prawie ca┼ékowicie pod zaborem carskim. Na zaj─Ötych przez Rosj─Ö ziemiach wprowadzono rosyjski ustr├│j administracyjny, czyli podzia┼é na gubernie. Pierwszym wielkorz─ůdc─ů na ziemiach litewskich zosta┼é mianowany przez Katarzyn─Ö II ksi─ů┼╝─Ö M. Repnin, kt├│ry realizuj─ůc polityk─Ö carycy wprowadzi┼é na Litwie rosyjskie porz─ůdki. Zwalcza┼é wszelkie objawy walki i oporu przeciwko Rosji.

Upadek pa┼ästwowo┼Ťci Rzeczypospolitej doprowadzi┼é do znacznego rozwarstwienia stanu szlacheckiego. Dotyczy┼éo to zar├│wno magnaterii, jak i drobnej szlachty, kt├│rej egzystencja by┼éa ┼Ťci┼Ťle zwi─ůzana z ustrojem Rzeczypospolitej Obojga Narod├│w. Starostwa i dawne dobra kr├│lewskie oraz maj─ůtki uczestnik├│w powstania w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w przechodzi┼éy w r─Öce dygnitarzy rosyjskich. Szlachta na Litwie jednak nadal by┼éa zwolniona od podatk├│w i zachowa┼éa prawa do posiadanej ziemi. W zakresie ewidencji stanu szlacheckiego, zaborca rosyjski wprowadzi┼é jego ┼Ťcis┼é─ů kontrol─Ö. W┼éadze carskie nie uznawa┼éy tytu┼éu szlacheckiego tym, kt├│rzy nie potrafili tego udowodni─ç odpowiednimi dokumentami. Liczebno┼Ť─ç stanu uprzywilejowanego w Rosji carskiej, wed┼éug danych V rewizji z 1795 roku wzros┼éa trzykrotnie. Szlachta kresowa stanowi┼éa oko┼éo 70% szlachty w Rosji. W tej sytuacji w┼éadza carska nie zaakceptowa┼éa liczebno┼Ťci polskiej i od pierwszych lat okresu porozbiorowego d─ů┼╝y┼éa do wykluczenia drobnej szlachty ze wsp├│lnoty szlacheckiej.

W roku 1785 na mocy “┼╝a┼éowannoj gramoty dworianstwu” Katarzyna II ustanowi┼éa urz─ůd gubernialnych i powiatowych marsza┼ék├│w szlachty wybieranych na trzy lata. Po rozbiorach Polski ukazem Paw┼éa I z roku 1797 “┼╝a┼éowannaja gramota” rozpowszechnia┼éa si─Ö i na by┼ée ziemie Rzeczypospolitej. W 1798 roku odby┼éy si─Ö wybory marsza┼ék├│w szlachty w powiatach.

Marszałkami w powiecie lidzkim byli:

1. Aleksander Ostyk ÔÇô Narbut┬á┬á┬á┬á┬á┬á ┬á1798 ÔÇô 1816

2. Ignacy Skinder┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1816 ÔÇô 1819

3. Antoni Skinder┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1819 ÔÇô 1824

4. Ignacy Skinder┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1824 ÔÇô 1827

5. Romuald Kostrowicki┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1827 ÔÇô 1830, 1834┬á ÔÇô 1846

6. Antoni Skarbek Wa┼╝y┼äski┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1831 ÔÇô 1834

7. Wawrzyniec hr. Puttkamer┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1847 ÔÇô 1849

8. J├│zef Moraczewski┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1849 ÔÇô 1855

9. Stefan Butkiewicz┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1855 – 1875

10. J. Czepielewski                         1877 -  1883

11. L. Kobyli┼äski┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 27.II.1884 ÔÇô 14.I.1890

12. J. Czepielewski                         19.IX.1890 -  30.X.1894

13.  Paweł [s. Michała]Dublański    8.X.1895  -  31.III.1896

14.┬á┬á┬á┬á Ludwik hr. Grabowski┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á 1914 ÔÇô

Ostatnie wybory szlacheckie odby┼éy si─Ö w 1862 r., nast─Öpi┼é okres nominacji marsza┼ék├│w powiatowych, kt├│ry przetrwa┼é do roku 1915, czyli do ko┼äca rz─ůd├│w carskich na tym terenie. Ostatnim marsza┼ékiem powiatowym by┼é Ludwik hr. Grabowski potomek w prostej linii ostatniego kr├│la Rzeczypospolitej – Stanis┼éawa Augusta.

Aktywny udzia┼é szlachty w powstaniu listopadowym i styczniowym spowodowa┼é, ┼╝e carski aparat administracyjno – wojskowy na Litwie k┼éad┼é szczeg├│lny nacisk na zneutralizowanie wp┼éyw├│w tej warstwy na inne grupy spo┼éeczne. Dzia┼éania w┼éadz carskich zmierza┼éy w dw├│ch kierunkach: bezpo┼Ťredniego karania uczestnik├│w powsta┼ä (konfiskata mienia, zsy┼éki, grzywny) oraz szeroko rozumianej polityki d─ů┼╝─ůcej do degradacji stanu szlacheckiego. Coraz bardziej zubo┼╝a┼éa szlachta z racji urodzenia nadal by┼éa wolna od osobistego podatku i poboru rekruta. W zasadniczej wi─Ökszo┼Ťci nie posiada┼éa poddanych i utrzymywa┼éa si─Ö z pracy na roli, zamieszkiwa┼éa za┼Ťcianki lub tzw. okolice. Nazw tych u┼╝ywano historycznie dla odr├│┼╝nienia siedlisk szlacheckich od ch┼éopskich, kt├│re by┼éy zlokalizowane we wsiach.

Po zniesieniu pa┼äszczyzny szlachta za┼Ťciankowa zosta┼éa zmuszona do uprawiania ziemi w┼éasnymi r─Ökami, skutkiem czego zbli┼╝y┼éa si─Ö bardzo do ch┼éop├│w i zewn─Ötrznie ma┼éo r├│┼╝ni┼éa si─Ö od w┼éo┼Ťcian. Pomimo zubo┼╝enia i utraty przywilej├│w w XIX wieku szlachta zagrodowa zachowa┼éa w ca┼éej pe┼éni poczucie swej odr─Öbno┼Ťci i “swego klejnotu” czyli herbu. Zubo┼╝a┼éa, licznie rozrodzona szlachta wywodzi┼éa sw├│j rodow├│d z wi─Ökszych w┼éa┼Ťcicieli ziemskich, nale┼╝a┼éo do niej oko┼éo 90% uprzywiliowanej warstwy spo┼éecze┼ästwa w powiecie lidzkim.

Warto przypomnie─ç, ┼╝e szlachta jeszcze pod koniec XVIII wieku posiada┼éa nast─Öpuj─ůce prawa:

1.┬á┬á┬á┬á┬á wy┼é─ůczno┼Ť─ç prawa posiadania d├│br ziemskich,

2.┬á┬á┬á┬á┬á bezwzgl─Ödn─ů nietykalno┼Ť─ç domu szlacheckiego,

3.┬á┬á┬á┬á┬á wolno┼Ť─ç grunt├│w folwarcznych od podatk├│w,

4.┬á┬á┬á┬á┬á wolno┼Ť─ç od op┼éat celnych,

5.      prawo nabywania soli po niższej cenie,

6.      prawo propinacji,

7.┬á┬á┬á┬á┬á wy┼é─ůczno┼Ť─ç uprawnie┼ä pa┼ästwowo – politycznych,

8.┬á┬á┬á┬á┬á wyl─ůczny dost─Öp do godno┼Ťci i urz─Öd├│w ┼Ťwieckich i duchownych.

W najgorszej sytuacji by┼éa szlachta drobna, dla kt├│rej pierwszym ostrze┼╝eniem by┼éo ┼╝─ůdanie dowod├│w legitymacyjnych w roku 1800. ┼╗─ůdanie trudne do spe┼énienia, bodaj ┼╝e niemo┼╝liwe dla olbrzymiej wi─Ökszo┼Ťci szlachty drobnej, wi─Ökszo┼Ť─ç kt├│rej zosta┼éa zapisana do stanu w┼éo┼Ťcia┼äskiego. Nast─Öpnym ciosem dla drobnej szlachty by┼é ukaz carski z dnia 24 maja 1818 r. o wykre┼Ťleniu z ksi─ůg genealogicznych tej szlachty, kt├│ra uzyska┼éa potwierdzenie jedynie na podstawie metryk chrztu i ┼Ťwiadectwa os├│b prywatnych w konsekwencji zostaje ona pozbawiona praw stanowych (dlatego wiele nazwisk szlacheckich nie zosta┼éo uwzgl─Ödnionych w herbarzach wydawanych w XIX i na pocz─ůtku XX wieku). Po zawieruchach wojennych o szlachectwie niejednej rodziny m├│g┼é za┼Ťwiadczy─ç wy┼é─ůcznie wpis w ksi─Ödze genealogicznej i metryki ko┼Ťcielne. A tego nie wystarcza┼éo. W┼éadze carskie wymaga┼éy dowod├│w od szlachty drobnej, ┼╝e przodkowie ich opr├│cz ziemi posiadali r├│wnie┼╝ ch┼éop├│w. Nie zawsze to by┼éo mo┼╝liwe, zw┼éaszcza dla rzeszy drobnej szlachty za┼Ťciankowej. Ca┼éa za─ç szlachta odnosi┼éa si─Ö do nakazu legitymacji nienawistnie. Echa owych nastroj├│w odnajdujemy w “Panu Tadeuszu” Mickiewicza, kt├│ry sam r├│wnie┼╝ pochodzi┼é z drobnej szlachty.

…pyta─ç u mnie o patenta

Kiedym został szlachcicem? Sam Bóg to pamięta!

Niechaj Moskal w las idzie pyta─ç si─Ö d─Öbiny,

Kto jej da┼é patent rosn─ů─ç nad wszystkie krzewiny

(ksi─Öga IV DYPLOMATYKA I ┼üOWY, w. 341 – 344).

Dzia┼éalno┼Ť─ç zaborcy nie zmierza┼éa tylko do likwidacji szlachty drobnej, lecz jak najdalej posuni─Ötego liczbowego ograniczenia szlachty pozosta┼éej. Dawanie pe┼éni praw tak licznemu i dla w┼éadz Cesarstwa niepewnemu elementowi, jakim by┼éa szlachta polska i litewska nie by┼éo dla pa┼ästwa rzecz─ů korzystn─ů. Potwierdzeniem obaw by┼éy zrywy patriotyczne maj─ůce na celu odbudow─Ö Rzeczypospolitej.

Ukaz carski z dnia 19 pa┼║dziernika 1831 roku spo┼Ťr├│d ca┼éej dawnej szlachty polskiej wyodr─Öbni┼é dworian, szlacht─Ö posiadaj─ůc─ů pe┼éni─Ö praw przys┼éuguj─ůcych jej stanowi, a zaliczy┼é do nich posesjonat├│w i nieliczn─ů, wylegitymowan─ů szlacht─Ö drobn─ů, nie skompromitowan─ů udzia┼éem w powstaniu. Poza tym stworzy┼é dwa nowe stany: jednodworc├│w, czyli niewylegitymowan─ů szlacht─Ö wiejsk─ů, i gra┼╝dan, czyli niewylegitymowan─ů szlacht─Ö miejsk─ů. Przy okazji wiele szlachty zaliczono do stanu ch┼éopskiego.

Pozbawienie praw obywatelskich dla ogromnej grupy szlachty bezrolnej mia┼éo bardzo powa┼╝ne skutki. Kategoria jednodworc├│w, do kt├│rej zaliczano zdeklasowanych, by┼éa odmian─ů ch┼éopstwa. Zaliczenie to oznacza┼éo utrat─Ö wolno┼Ťci osobistej, konieczno┼Ť─ç op┼éacania niczym ch┼éopstwo podatk├│w, niemo┼╝no┼Ť─ç korzystania z dobrodziejstw znanego z ┼éagodno┼Ťci s─ůdownictwa szlacheckiego, obowi─ůzek straszliwej s┼éu┼╝by wojskowej i przede wszystkim zakaz dost─Öpu do szkolnictwa oraz jekiejkolwiek mo┼╝liwo┼Ťci spo┼éecznego awansu. Dop├│ki zubo┼╝a┼éy szlachcic nie by┼é zaliczony do jednodworc├│w, m├│g┼é si─Ö kszta┼éci─ç w szko┼éach ┼Ťrednich, a nawet wy┼╝szych. O┼Ťwiata by┼éa przywilejem szlachty rodowej, podobnie jak posiadanie ziemi i ch┼éop├│w pa┼äszczy┼║nianych. Szko┼éy te, po roku 1831 ca┼ékowicie zrusyfikowane, stwarza┼éy jednak mo┼╝liwo┼Ť─ç spo┼éecznego awansu.

W okresach popowstaniowych rozwi─ůzano wszystkie organizacje spo┼éeczne, kulturalne, ekonomiczne. Znik┼éo szkolnictwo polskie i prasa. Najbardziej warto┼Ťciowi przedstawiciele szlachty poszli “na Sybir”, wygin─Öli w walce, znale┼║li si─Ö na emigracji.

Dzia┼éaniom carskiej administracji wobec drobnej szlachty przy┼Ťwieca┼éy w ci─ůgu XIX wieku r├│┼╝ne cele – od ch─Öci racjonalizowania i upodobnienia struktury spo┼éecznej w ramach imperium do wyra┼║nie politycznych motyw├│w, kt├│re dosz┼éy do g┼éosu po powstaniu listopadowym – os┼éabienia ziemia┼ästwa przez odci─Öcie drobnoszlacheckiego zaplecza, zasymilowania drobnej szlachty z ludem, os┼éabienia tym samym polskiej substancji na Kresach. W warunkach p┼éynnych granic narodowo┼Ťciowych i wyznaniowych w┼Ťr├│d drobnej szlachty, przy post─Öpuj─ůcej asymilacji i polityce rusyfikacji guberni zachodnich, pytanie o zwi─ůzek mi─Ödzy degradacj─ů kilkusettysi─Öcznej szlachty a jej depolonizacj─ů wydaje si─Ö zasadne i istotne (…). Pami─Ötniki, korespondencje prasowe, realistyczna powie┼Ť─ç z ko┼äca XIX wieku dowodz─ů zachowania j─Özyka (coraz cz─Ö┼Ťciej “tutejszego”) i utrzymania kulturowej odr─Öbno─çci ┼Ťrodowiska drobnoszlacheckiego.

Za okres niewoli tj. od ostatniego rozbioru Rzeczypospolitej do wybuchu I wojny ┼Ťwiatowej liczebno┼Ť─ç szlachty na terenie powiatu lidzkiego zmniejszy┼éa si─Ö czterokrotnie od ponad 900 rod├│w do oko┼éo 200 kosztem szlachty za┼Ťciankowej. Okoliczna szlachta przewa┼╝nie zamieszkiwa┼éa w parafii ejszyskiej, lidzkiej, wawi├│rskiej, zab┼éockiej i radu┼äskiej.

Powiat Lidzki, zamieszkiwa┼éo ponad 80 tys. (pocz─ůtek XIX w.) mieszka┼äc├│w, dzieli┼é si─Ö na pi─Ö─ç okr─Ög├│w: ┼╗yrmu┼äski, ┼╗o┼éudzki, Szczuczy┼äski, Wasiliski i Ejszyszki. Graniczy┼é z powiatami s┼éonimskim, wo┼ékowyskim i grodzie┼äskim, wile┼äskim.

Na pocz─ůtku za┼Ť XX wieku przed wybuchem I wojny ┼Ťwiatowej powiat lidzki sk┼éada┼é si─Ö z 23 gmin: lidzkiej, dokudowskiej, honczarskiej, bielickiej, ┼╝o┼éudzkiej, orla┼äskiej, ro┼╝ankowskiej, szczuczy┼äskiej, lackiej, ostry┼äskiej, dubickiej, pokrowskiej, wasiliskiej, lebiodzkiej, tarnowskiej, mytla┼äskiej, zab┼éockiej, koniawskiej, ejszyskiej, bieniako┼äskiej, aleksandrowskiej, ┼╝yrmu┼äskiej i nale┼╝a┼é do guberni wile┼äskiej. ├ôwczesny obszar powiatu wynosi┼é 5615,7 km kwadratowych, a liczba mieszka┼äc├│w (opr├│cz Lidy) dochodzi┼éa do 250 000. Pod wzgl─Ödem s─ůdowo – administracyjnym powiat by┼é podzielony na 8 okr─Ög├│w z ziemskim naczelnikiem w ka┼╝dym okr─Ögu, a pod wzgl─Ödem policyjnym na 5 rewir├│w (stan├│w) policyjnych z siedzib─ů komisarzy policji w Werenowie, Ejszyszkach, Szczuczynie, Wasiliszkach i Bielicy. Na czele policji powiatu sta┼é “sprawnik” powiatowy Eugeniusz Grote de Buko.

Stolic─ů powiatu by┼éo miasto Lida, gdzie lokowa┼éy si─Ö wszystkie urz─Ödy powiatowe: kancelaria marsza┼éka szlachty, opieka szlachecka, urz─ůd poboru do wojska, zjazd powiatowy, urz─ůd policji, komisja urz─ůdze┼ä rolnych, inspektorat skarbowy, kasa skarbowa, urz─ůd okr─Ögu akcyzy, urz─ůd powiatowego naczelnika wojskowego, inspektorat szkolny itd. Miasto Lida posiada┼éo 16 000 mieszka┼äc├│w, mia┼éa gimnazjum pa┼ästwowe m─Öskie, prywatne gimnazjum Teodora i Wiery Nowickich ┼╝e┼äskie, dwa prywatne progimnazja, dwie szko┼éy parafialne – m─Öska i ┼╝e┼äska, szko┼é─Ö ludow─ů, szko┼éy ┼╝ydowskie: talmud – tora i s┼éawny jeszybot rabina Rajnesa. W Lidzie by┼éy ze┼Ťrodkowane fabryki i zak┼éady: dwa browary piwne – jeden Papirmejstra, a drugi Pupko, gorzelnia Strugacza, tartak Polaczka, odlewnia br. Szapiro, fabryka tytoniowa Wile┼äczyka, fabryka myd┼éa Kiwelowicza, rozlewnia monopolu spirytusowego oraz hurtownie kolonialne i spo┼╝ywcze tudzie┼╝p zak┼éady bankowe: Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, ┼╗ydowski Bank Sp├│┼édzielczy i kantor bankierski Januszkiewicza. Dzi─Öki lokalizacji na skrzy┼╝owaniu dw├│ch du┼╝ych kolei ┼╝elaznych, Lida swoimi wyrobami fabrycznymi, sk┼éadami towarowymi, kredytem i zak┼éadami szkolnymi promieniowa┼éa na znaczn─ů przestrze┼ä: od Wilna do Baranowicz i od Mo┼éodeczna do Wo┼ékowyska. Burmistrzem miasta by┼é Leon Piotr Wismont radca dworu, a zast─Öpc─ů Boles┼éaw Giesztowt podpu┼ékownik w stanie spoczynku, obaj lidzianie i obaj z wybor├│w.

W pami─Ötniku Mirona Bronis┼éawa Narbutta z po┼éowy XIX wieku czytamy:”Lida miasto powiatowe ju┼╝ na pocz─ůtku XIX wieku w guberni Wile┼äskiej, po┼éo┼╝one na p┼éaszczy┼║nie nad rzek─ů Lidziej─ů, zaludnione w wi─Ökszej cz─Ö┼Ťci ┼╝ydowstwem, liczy┼éo oko┼éo 4000 mieszka┼äc├│w. Za dawnych czys├│w litewskich nale┼╝a┼éo do dzielnicy udzielnych ksi─ů┼╝─ůt Holsza┼äskich, mia┼éo rodzaj ma┼éej fortecy zamkiem zwanej, kt├│rego resztki mur├│w dot─ůd stercz─ůce ( obecnie zamek Giedymina jest odbudowywany – przyp. autora), s─ů jedynym zabytkiem staro┼╝ytno┼Ťci w tym mie┼Ťcie.

Za Rzeczypospolitej by┼éa miastem powiatowym wojew├│dztwa Wile┼äskiego, po rozbiorach przy┼é─ůczona go guberni grodzie┼äskiej, a w r. 1843-m na ponownie wcielona do guberni Wile┼äskiej. Jedna d┼éuga ulica Wile┼äska przechodzi przez ca┼é─ů d┼éugo┼Ť─ç miasta. Wszerz za┼Ť idzie r├│wnie┼╝ d┼éuga ulica Kamionka, boczne ulice: Senatorska i Krzywa i rynek, na kt├│rym si─Ö sprzedaj─ů r├│┼╝ne produkty ┼╝ywno┼Ťciowe. Mia┼é trzy ko┼Ťcio┼éy: far─Ö fundacji Mosiewicz├│w, pokarmelicki (obecnie w ruinie) fundacji Narbutt├│w i popijarski (przerobiony na cerkiew rosyjsk─ů) wzniesiony kosztem cesarza rosyjskiego Paw┼éa (obecnie tylko jeden ko┼Ťci├│┼é) i kilka kamienic murowanych. Posiada szko┼é─Ö powiatow─ů (w latach 1832 – 1834 r. ucz─Öszcza┼é do niej Ludwik Narbutt – przyp. autora ), dawniej przez xx. pijar├│w utrzymywan─ů, aptek─Ö, cukierni─Ö i szpital wojskowy. Na ┼éadnych i dobrze urzymanych mogi┼éach parafialnych, ogrodzonych staraniem Klary Jakowickiej ze sk┼éadek og├│lnych, drewniany ko┼Ťcio┼é fundowany przez X. Wincentego Narbutta miejscowego proboszcza i dziekana.

Niegdy┼Ť, kiedy w ca┼éej Rzeczypospolitej Polskiej wrza┼éo wsz─Ödzie ┼╝ycie publiczne, mia┼éa i Lida ┼Ťwietniejsze czasy: Wielkie zjazdy szlaszty na Sejmiki dla obioru urz─Ödnik├│w i pos┼é├│w na Sejmy, i liczn─ů palestr─Ö do spraw w grodzie i ziemstwie agituj─ůcych si─Ö.

Po rozbiorze Kraju ju┼╝ za panowania Aleksandra I, na kt├│rym litwini wielkie dla lepszej przysz┼éo┼Ťci Kraju pok┼éadali nadzieje, huczne kasyno i zabawy. P├│┼║niej rozwin─Ö┼éo si─Ö w niej pieniactwo, szulerka i pija┼ästwo tak, ┼╝e te wady bardziej ni┼╝ gdzie indziej panuj─ůce, sh┼éosta┼éo g┼éo┼Ťno wychodz─ůce w├│wczas w Wilnie satyryczne pismo “Wiadomo┼Ťci Brukowe”.

W 1422 r. w Lidzie go┼Ťci┼é Jagie┼é┼éo z dworem i ┼╝on─ů ksi─Ö┼╝niczk─ů Sonk─ů Holsza┼äsk─ů. W 1611 roku Zygmunt III nada┼é miastu prawo magdeburskie. Miasto zniszczone w 1655 r. przez wojska moskiewskie, a w 1710 przez Szwed├│w.

Podstawowe informacje o rodach szlacheckich pochodz─ů z parafii rzymsko – katolickich: lidzkiej, bia┼éohrudzkiej, niecieckiej, jelnie┼äskiej, ┼╝yrmu┼äskiej, woronowskiej, bieniako┼äskiej, osowskiej, ejszyskiej, nackiej, radu┼äskiej, zab┼éockiej, wasiliskiej, wawi├│rskiej, iszczo┼énskiej, ┼╝o┼éudzkiej, lackiej, nowodworskiej, szczuczy┼äskiej, r├│┼╝ankowskiej i dziembrowskiej, szejbakpolskiej, kole┼Ťnickiej, kt├│re nale┼╝a┼éy do dw├│ch dziekanat├│w: lidzkiego i radu┼äskiego oraz z Szlacheckiej Komisji Wywodowej (Dieputatskoje Dworianskoje Sobranije).

Opr├│cz nazwiska w pracy podane s─ů nazwy herb├│w, daty potwierdzenia szlachectwa przez Heroldi─Ö wile┼äsk─ů oraz miejscowo┼Ťci w kt├│rej zamieszkiwa┼éa rodzina o danym nazwisku, np. ok. Honckiewicze.

Nie zachowały się, niestety, dokumenty w Państwowym Archiwum Historycznym Litwy (LVIA) o wszystkich rodach zamieszkałych na Ziemi Wileńskiej. Z tego powodu obok wielu nazwisk brak herbu i daty potwierdzenia.

Jednym z element├│w wsp├│┼éczesnego obrazu spo┼éecze┼ästwa jest stosunek poszczeg├│lnych ludzi do swojej rodziny i warto┼Ťci, kt├│re w rodzinie s─ů najcenniejsze. Ma na to wp┼éyw edukacja wyniesiona z rodzinnego domu, kt├│r─ů zawdzi─Öczamy g┼é├│wnie rodzicom i dziadkom. To oni s─ů s─ů ┼é─ůcznikiem mi─Ödzy nami, a pradziadkami. ┼Üwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e byli jacy┼Ť antenaci niekiedy pobudza ludzi do zbadania cho─çby fragmentu tego odwiecznego ┼éa┼äcucha pokole┼ä. Najpierw jest to poznanie najprostrzej i jednocze┼Ťnie najbardziej ulotnej formy jak─ů jest przekaz ustny. Dalej, zapisywanie tych przekaz├│w oraz badania dokument├│w i dokument├│w w archiwach.

Przedmiotem genealogii jest badanie dziej├│w rodziny, ustalenie pokole┼ä, kt├│re po sobie nast─Öpowa┼éy oraz ustalenie pokrewie┼ästw. Pewnym u┼éatwieniem w badaniach mog─ů by─ç dane heraldyczne czyli wiedza o herbach. Jednak poszukiwania nie powinny si─Ö opiera─ç na wertowaniu herbarzy, encyklopedii szlacheckich. Zawieraj─ů one cz─Östo wyselekcjonowane informacje i maj─ů wiele nie┼Ťcis┼éo┼Ťci, mo┼╝emy jednak zasi─Ögn─ů─ç podstawowych informacji o herbie i poszukiwanej rodzinie szlacheckiej.

Podstawowa bibliografia heraldyki polskiej:

  1. J. Ostrowski, Ksi─Öga herbowa rod├│w polskich, Warszawa 1897 – 1906.
  2. Z.Leszczyc, Herby szlachty polskiej, Poznań 1908, 2 tomy (opis herbów z tablicami kolorowymi).
  3. Tablice odmian herbowych Chrz─ů┼äskiego, Warszawa 1909 (kolorowe rysunki herb├│w wraz z ich odmianami)
  4. J.Szyma┼äski, Herbarz ┼Ťredniowiecznego rycerstwa poskiego, Warszawa 1993.
  5. S.Górzyński, J. Kochanowski, Herby szlachty polskiej, wyd. III, Warszawa 1994.
  6. T.Gajl , Polskie rody szlacheckie i ich rody, Wyd. II, Białystok 2000.

 

Dane biograficzne w┼éa┼Ťciciela herbu mo┼╝na ustali─ç na podstawie nast─Öpuj─ůcych opracowa┼ä:

  1. B.Paprocki, Herby rycerstwa polskiego, wyd. I z 1584 r., wyd. II K.J.Turowskiego, Krak├│w 1858 (obejmuj─ůcy nazwiska od A do Z).
  2. K.Niesiecki, Herbarz polski, ( pisany w drugiej ─çwierci XVIII w.), wyd. J.N.Bobrowicza, Lipsk 1839 – 1846 (uzupe┼énione), reprint WAiF, 1979 (10 tom├│w obejmuj─ůcych nazwiska od A do ┼╗, zawiera dane biograficzne do pocz─ůtku XIX w.).
  3. A.Boniecki, Herbarz polski, Warszawa, tom I, 1899 ( 16 tom├│w obejmuj─ůcych nazwiska od A do Mak…, zawiera dane biograficzne do ko┼äca XIX w.).
  4. S.Uruski, Rodzina – herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904 – 1931 ( 15 tom├│w obejmuj─ůcych nazwiska od A do Rzy…, zawiera dane biograficzne do ko┼äca XIX w.).
  5. Polska encyklopedia szlachecka,Warszawa 1935 – 1938 ( 12 tom├│w obejmuj─ůcych nazwiska od A do ┼╗, zawiera bardzo skr├│cone dane biograficzne).
  6. St.Dumin, Herbarz rodzin tatarskich Wielkiego Księstwa Litewskiego, Gdańsk 1999 r.
  7. J.Ciechanowicz, Rody rycerskie Wielkiego Ksi─Östwa Litewskiego, Rzesz├│w 2001 r.

 

Trzeba stwierdzi─ç, ┼╝e figurowanie czyjego┼Ť nazwiska w herbarzu nie stanowi jeszcze wystarczaj─ůcego dowodu szlechectwa. Nazwiska polskie s─ů cz─Östo w┼éasno┼Ťci─ů wielu rodzin, reprezentuj─ůcych wszystkie stany dawnej Rzeczypospolitej; np. Mickiewiczowie z powiatu lidzkiego, nowogr├│dzkiego nale┼╝eli do stanu szlacheckiego, piecz─Ötowali si─Ö wieloma herbami, a za┼Ť w powiecie wile┼äskim spotykamy rodziny w┼éo┼Ťcia┼äskie. Podobnie jest z popularnymi nazwiskami Sienkiewicz├│w, Baranowskich itd.

Wiarogodnymi dowodami s─ů jedynie: urz─Ödowe wywody szlachectwa (tzw. legitymacje), nadania kr├│lewskie i sejmowe, akty ziemskie i s─ůdowe wypisy z Metryki Koronnej i Litewskiej, metryki parafialne itp. dokumenty prawne.

Poza tym, osoba kt├│rej nazwisko znajduje si─Ö w herbarzu, nie musi by─ç pochodzenia szlacheckiego, jak i odwrotnie, osoba kt├│rej nazwisko nie figuruje w herbarzach, mo┼╝e pochodzi─ç z rodziny szlacheckiej. Wszystkie bowiem herbarze s─ů jedynie wyborem mniej lub bardziej pe┼énym. Z powodu zag┼éady wielu archiw├│w, zrekonstruowanie kompletnej listy szlacheckich rodzin jest ju┼╝ praktycznie niemo┼╝liwe. Lecz zachowa┼éy si─Ö mniej wi─Öcej w komplecie wypisy metryk chrzestnych, ┼Ťlubnych i pogrzebowych ko┼Ťcio┼é├│w parafialnych diecezji wile┼äskiej z XIX wieku, kt├│re da┼éy mo┼╝liwo┼Ť─ç najbardziej pe┼énej rekonstrukcji rod├│w szlacheckich w powiecie lidzkim.


SPIS RODZIN SZLACHECKICH

Abramicki Folwarszczyzna – parafia wasiliska;
Abramowicz
ok. Milku┼äce – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Bojary – parafia wasiliska;
Krupa – parafia lidzka;
Adamowicz – herb w┼éasny odm. Leliwa
pw. 2.III.1798 r., 8.XII.1816 r., 8.V.1824 r.
maj─ůtek Konstanciszki, m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
ok. Bienkiewicze, Kowki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Mickiszki, Giesztowty, Dubicze – parafia radu┼äska;
ok. Ostrouchy, za┼Ťcianek ┼╗uczki – parafia bielicka;
ok. Perepeczyce, Parcikowszczyzna, maj─ůtek Kaczanowo – parafia lidzka;
ok. Ko┼éomyckie, Wincze – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Cyba┼äce, dw├│r ┼üodociszki – parafia kole┼Ťnicka;
Niewisza, folwark Wierch Lebiodka – parafia wasiliska;
wie┼Ť ┼╗uczki – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek Mielegowo, Koniuszany;
Alchimowicz
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Aleksandrowicz - h. Kosy

pw. 29.X.1817 r., 8.XI.1819 r.
wie┼Ť Tawsiuny – parafia ejszyska;
maj─ůtek Niewisza, dw├│r Sasowszczyzna – parafia wasiliska;
dw├│r Starodworce – parafia lacka;
ok. Jasowszczyzna – parafia nacka;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Ambro┼╝ewicz, pw. 25.II.1834 r.
ok. Janopole – parafia radu┼äska;
Ambroszkiewicz, pw. 25.IX.1818 r.
Ma┼ée Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
Anciuszko ok. Lubia┼äce – parafia nacka;
Ancuta – h. w┼éasny
Andradzki – h. Bonarowa
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Andruszkiewicz – h. w┼é., h. Mogi┼éa;
ok. Wiszku┼äce – parafia ejszyska;
ok. Songia┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
wie┼Ť Istoki – parafia bielicka;
ok. Siemiankowszczyzna – parafia dziembrowska;
dw├│r Tarnowszczyzna – parafia bia┼éohrudzka;
Andrzejkowicz – h. Lubicz, h. Gryf
pw. 25.II.1834 r.
ok. Po┼éubniki – parafia bia┼éohrudzka;
Pustelnictwo – parafia nowodworska;
dw├│r Dzitwa – parafia bia┼éohrudzka;
Andrzejewski – h. Prus I, nb.1601 r.
pw. 27.XI.1806, 9.VI.1820, 10.VIII.1835, 14.I.1837 r.
ok. Lipku┼äce, Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Dowgia┼éowicze – parafia ossowska;
Antoniewicz, pw. 19.XII.1819 r.
ok. Kalita┼äce – parafia butryma┼äska (ejszyska);
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Antonowicz – h. Jelita
pw. 1837 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Antogiński - h. Lis
Arasimowicz patrz Harasimowicz;
ok. Kierbiedzie, Jodki – parafia lidzka;
Arbanowicz
ok. Gornie – parafia lidzka;
Arłukiewicz
ok. Bartoszu┼äce – parafia radu┼äska;
Aryszemowicz
wie┼Ť Lubarty – parafia bieniako┼äska;
Apanowicz – h. Gozdawa
pw. 1700
parafia dziembrowska;
Apsztelor
Giesztowty, Daugieliszki – parafia radu┼äska;
Assanowicz (Tatar) – h. Aksak
pw. 17.XII.1819 r.
m. Bielica – parafia bielicka;
folwark Helen├│w;
Awgustowicz
Ma┼ée Soleczniki – parafia solecznicka;
Azulewicz – h. Alabanda nb. 1768


Babiński h. Dębno
dw├│r Zubiszki – parafia kole┼Ťnicka;
Bagdanowski
maj─ůtek Poradu┼ä – parafia nacka;
Balewicz
wie┼Ť Strzelce – parafia bieniako┼äska;
wie┼Ť Chodzi┼éonie – parafia zab┼éocka;
Balcewicz
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
Balukiewicz – h. Trzaska, h. D─ůbrowa
ok. Roubiszki – parafia ejszyska;
Baniewicz – h. Bo┼äcza
pw. 6.X.1800 r.
wie┼Ť Cwirbuty – parafia bia┼éohrudzka;
dw├│r Ho┼édowski – parafia nieciecka;
Ba┼äkowski (Bankowski ) – h. Znin, h. Ostoja
pw. 5.II.1804 r., 19.XII.1819 r., 13.XII.1832 r.
m. Ejszyszki, ok. Bujwidy, Honckiewicze, ┼╗a┼éobiszki, P├│┼éstoki, Jurele, Korkuciany – parafia ejszyska;
ok. Talmonty – parafia nacka;
maj─ůtek Czechowce – parafia lidzka;
ok. Milwidy – parafia solecznicka;
Barancewicz – h. Junosza
pw. 19.XII.1819 r., 14.VIII.1835 r., 7.V.1848 r.
Baranowicz – h. Junosza
pw. 15.XII.1800 r.
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok.Wismonty – parafia lidzka;
Nowe Rakliszki – parafia butryma┼äska;
Baranowski – h. Grzyma┼éa
pw. 29.IV.1820 r.
ok. Mi┼╝any, Wojsiaty, Nowoku┼äce, Czy┼╝uny – parafia ejszyska;
folwark Byliniszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Girwiela┼äce – parafia nacka;
posesja Jachnowicze, Paudziszki – parafia nowodworska;
Piszczowce – parafia nieciecka;
ok. ┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
Barszczewski
wie┼Ť Dojlidy – parafia ejszyska;
wie┼Ť Poroj┼Ť─ç – parafia werenowska;
ok. Jasia┼äce – parafia ossowska;
Bartoszewicz – h. Bo┼äcza, h. Samson
pw. 29.V.1800 r., 24.XI.1819 r., 13.II.1833 r., 4.III.1820 r., 18.I.1821 r.
ok. Bartoszu┼äce, Dzimitry, Jurszyszki, Korkuciany, Michnokiemie,Ponie┼║dziel,Wiszku┼äce,Paszkiewicze,Pojedubie – parafia ejszyska;
┼╗agory, maj─ůtek Ruka┼äce, ok. Kijucie, Powersocze – parafia kole┼Ťnicka;
ok. ┼üunki, ok. Bartoszu┼äce, Janowicze, Talku┼äce, Pietraszu┼äce, Pielasa, Wilbiki – parafia radu┼äska;
ok. Bohdzie, Warniszki – parafia lidzka;
ok. Lubia┼äce, Micka┼äce, Smilginie – parafia nacka;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
ok. Chodzi┼éonie, wie┼Ť Kozlany, Sz┼éowie┼äce – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Miergi┼äce – parafia trokielska;
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
Basiuk
m. Lida – parafia lidzka;
Bejnarowicz – h. ┼Ülepowron
pw. 10.X.1817 r., 20.X.1832 r., 4.IX.1840 r., 10.II.1848 r., 10.II.1861 r.
Bejnarowicz – h. Nowina, pw. 16.X.1817 r.
dw├│r Hlinkowszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Niewisza, Piaszyce, Piaszczyzna – parafia wasiliska;
Chor─ů┼╝yce – parafia kole┼Ťnicka;
Benrod
Wersoka Borodzicza – parafia kole┼Ťnicka;
Berdowski – h. ┼Ülepowron
pw. 17.V.1829 r.
ok. Talmontowszczyzna, Rudowo, Starodworce, Szorkinie, Wojni┼éowce – parafia wasiliska;
ok. Wincze, wie┼Ť Dragucie – parafia wawi├│rska;
ok. Talmontowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
ok. Luchoty – parafia r├│┼╝aniecka (lacka);
Bereznicki, pw. 8.III.1828 r.
folwark Mo┼╝ejkowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
folwark Bobry – parafia nieciecka;

wie┼Ť Miadzisze – parafia ejszyska;
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
Bernatowicz
ok. Wilkance – parafia ejszyska;
ok. Dowgieluszcze – parafia ossowska;
Bialecki
Bia┼é┼éo – h. Trzaska
ok. Podwara┼äce, ┼╗emojtele – parafia ejszyska;
Białobrzeski
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
Bia┼éopiotrowicz – h. Leliwa
pw.10.XII.1798 r., 3.XII.1819 r.
ok. Bia┼éopiotrowicze, Krupowiesy – parafia ejszyska (kole┼Ťnicka);
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Bielawski
wie┼Ť Lewasze, ok. Czechowce, Kierbiedzie – parafia lidzka;
Bielski – h. Rawicz
pw. 10.I.1799 r., 31.VIII.1820 r.
posesja Posolcze, ok. Michnokiemie, Mi┼╝any, ┼╗emojtele, Nowoku┼äce, Wojsiaty – parafia ejszyska;
Bieli┼äski – h. Junosza
pw. 14.VII.1811 r. gub. wil., 29.IX.1834 r., 20.VII.1835, 8.X.1843, 23.VII.1857 r.
maj─ůtek Stanis┼éawowo – parafia iszczo┼énska;
Sakowicze, maj─ůtek Bogudzi─Öki – parafia ossowska;
ok. Bobry – parafia nieciecka;
dw├│r Dokudowo – parafia lidzka;
Bieniako┼äski – h. ┼üada
pw. 29.V.1800 r.
ok. Michnokiemie, Mongieliszki – parafia ejszyska;
ok. Micka┼äce, Pikiszki – parafia nacka;
Bieniasz
ok. Krokszle – parafia kole┼Ťnicka;
Bienkiewicz – h. Radwan
pw. 2.III.1799 r., 4.III.1820 r., 13.XII.1832 r.
ok. Bartoszu┼äce, Janowicze, Talku┼äce, Pacielu┼äce, Tatarszczyzna, Wienckiewicze, Wilbiki – parafia radu┼äska;
ok Wilkance, Korkuciany, Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
ok. Puziele – parafia nacka;
Bienko
ok. Abramowszczyzna – parafia lidzka;
Bieresniewicz
ok. Starka – parafia kole┼Ťnicka;
Biernacki (Bernacki) – h. Poraj, pw. 22.IX.1816 r.
Biernacki (Bernacki) – h. Korczak, pw. 10.I.1799 r.
ok. Stankieliszki, Markucie, Radziwi┼éowce, Gradowszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok. Surkonty, Wilbiki, Wito┼╝e┼äcie – parafia radu┼äska,
ok. Wo┼éczki, Nowiny – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
ok. ┼üunki – parafia radu┼äska;
Bildziukiewicz – h. W─Öze┼é rycerski
pw. 28.V.1820 r.
Siedziejmy – parafia lidzka;
Bi(e)lewicz – h. Radwan
m. Zab┼éocie – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Bielica – parafia bielicka;
wie┼Ť Ossowo – parafia nieciecka;
Błażejewicz
m. Lida – parafia lidzka;
B┼éa┼╝ejewski – h. Trzaska
m. Lida – parafia lidzka;
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
Boblewski
m. Lida – parafia lidzka;
Bobrowicz
Niewiszka – parafia wasiliska;
Bocewicz – h. Radwan
pw. 20.VI.1800 r.
ok. ┼╗emojtele, Korkuciany – parafia ejszyska;
Porzeczkowszczyzna – parafia butryma┼äska;
Bogatko – h. Pomian
pw. 2.XII.1798 r.
ok. Bogatki, folwark Przydybaj┼éy – parafia lidzka;
Bog(h)danowicz – h. Bogorya
pw. 1858 r.
ok. Chomicze, wie┼Ť Zajkowszczyzna – parafia ejszyska;
Lebiodka – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Paszyszki – parafia kole┼Ťnicka;
Bog(h)umił h. Krzywda
posesja Korkliny, ok. Jurszyszki, Mi┼╝any – parafia ejszyska;
Bohdziewicz – h. Staryko┼ä
pw. 7.I.1799, 11.XI.1841r., 9.XI.1843 r.
posesja Honckiewicze, Hormany, Wilka┼äce, ok. Krupowiesy, Nowoku┼äce – parafia ejszyska;
wie┼Ť Maguny – parafia radu┼äska;
ok. Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Pacuki – parafia nieciecka;
m. Wasiliszki, ok. ┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
Bohus┼éaw – h. Przyjaciel
pw. 16.X.1820 r., 1.VI.1834 r.; h. Lubicz
m. Bieniakonie, ok. Bohus┼éawy, wie┼Ť Wernakiele, Milwidy- parafia bieniako┼äska;
ok. Towzginiany, Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
Bolczewicz
folwark Sobolewszczyzna – parafia werenowska;
Bo┼é─ůd┼║ – h. Korab
pw. 7.I.1799 r., 2.VII.1851 r., 30.VI.1859 r.
ok. Talmonty, Puziele – parafia nacka;
ok. Bo┼é─ůdzie, Pojedubie, Chomicze, Maciu┼äce, Wojsiaty – parafia ejszyska;
posesja Czapliszki – parafia wawi├│rska;
posesja Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Warszawa.
Bo┼étu─ç – h. Bokij
pw. 31.XII.1798 r., 10.II.1820 r., 26.XI.1832 r., 19.I.1842 r., 14. II.1861 r.
posesja Bo┼étucie, folwark Ma┼éykowszczyzna – parafia lidzka;
folwark Kozakowszczyzna – parafia radu┼äska;
za┼Ťcianek Andruszewszczyzna – parafia trokielska;
wie┼Ť Cwirbuty – parafia bia┼éohrudzka;
ok. Tubielewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Arcimowszczyzna;
Bomblewicz – h. W─ů┼╝, h. Do┼é─Öga
pw. 1798 r.
posesja dziedziczna ┼╗emojtele, ok. Ponie┼║dziel, Bujwidy, Michnokiemie – parafia ejszyska;
Boniuszko – h. Brodzic
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
maj─ůtek Brusznica – parafia solecznicka;
Bordowski
ok. Talmontowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
folwark W─Ö┼╝owszczyzna – parafia zab┼éocka;
Borowski – h. Lubicz
pw. 6.IX.1817 r., 7.XII.1845 r.
posesja Szki┼éondzie – parafia dubicka;
ok. Radziwoniszki, ok. Chor─ů┼╝yce, ok. Czaple – parafia wawi├│rska;
┼╗agory, folwark Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Maciu┼äce – parafia ejszyska;
ok. Gierwiela┼äce, folwark Chor─ů┼╝yce – parafia nacka;
m. Soleczniki – parafia solecznicka;
Boniecki – h. Bo┼äcza
pw. 2.XII.1798 r., 1.X.1832 r.
ok. Skobejki – parafia ┼╝o┼éudzka;
dw├│r Hryszaniszki – parafia nacka;
wie┼Ť Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
Borejsza
Wielka Wie┼Ť – parafia nieniecka;
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Borodzicz – h. Borodzicz
pw. 12.X.1817 r.
dw├│r Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida – parafia lidzka;
Bortkiewicz – h. Przegonia
pw. 2.XI.1820 r.
dw├│r Ho┼éodziszki – parafia kole┼Ťnicka;
Boryczewski
folwark Kniazikowszczyzna – parafia trokielska;
Borsuk – h. Top├│r
ok. ┼üunki – parafia radu┼äska;
ok. Micka┼äce – parafia nacka;
Boryso(e)wicz – h. Ogo┼äczyk
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Borysowski
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Brancewicz
ok. Gradowszczyzna, Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
ok. Wiszku┼äce – parafia ejszyska;
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
Wo┼éczynki – parafia wasiliska;
Brant
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Brejwo
m. Lida – parafia lidzka;
Brenner – h. Gozdawa
pw. 7.V.1821 r.
maj─ůtek Stary Dw├│r, Rewiatycze – parafia wawi├│rska;
Brochocki
Brodowicki – h. ┼üada;
Brodowski
Dejnowa – parafia wawi├│rska;
Broński
Bruzgielewicz

wie┼Ť Dajnowo – parafia nacka;
Brzezi┼äski – h. Lubicz
ok. Poczobuty, wie┼Ť Koniuchy – parafia bieniako┼äska;
Brzozowski – h. Korab
4.I.1820 r., 23.V.1817 r., 27.XI.1836 r.
dw├│r Mackiszki – parafia ejszyska;
Kubielczyki – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek G├│rnofel – parafia wasiliska;
Buchowiecki
┼╗agory – parafia kole┼Ťnicka;
Buczyński
folwark Pozgrynda – parafia kole┼Ťnicka;
Budkiewicz – h. Jastrz─Öbiec
pw. 29.XI.1804 r., 14.VII.1811 r. 20.VIII.1817 r., 9.IX.1832 r., 10.I.1846 r., 24.II.1849 r.
Budrewicz – h. Pob├│g
m. Werenowo – parafia werenowska;
Bujko – h. Jastrz─Öbiec, h. Bojcza
pw. 26.VIII.1820 r.
ok. Pojedubie, Mackowszczyzna, Rymkuny – parafia ejszyska;
Bujnicki
wie┼Ť Huryny – parafia trokielska;
wie┼Ť Ogrodniki – parafia lidzka;
Bukaty – h. w┼éasny
ok. Dziewieniszki – parafia lipnicka (lidzka);
wie┼Ť Kobylniki – parafia trokielska;
Bukowiecki
ok. Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
Bukowski h. Bończa, pw. 16.IV.1798 r., 9.VI.1851 r.
Bulewski – h. Samson

m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Bu┼éhak – h. Syrokomla
ok. Lubiance, wie┼Ť Sobolu┼äce, So┼étaniszki, Poddubicze – parafia nacka;
Bułhard
Bu┼éharowski – h. P├│┼é┼Ťwiat
pw. 10.I.1799 r.
ok. Kijucie – parafia kole┼Ťnicka;
Bumarowski, pw. 7.I.1799 r., 18.VI.1851 r.
maj─ůtek Borcie;
Butkiewicz – h. Jastrz─Öbiec
pw. 18.XI.1829 r., 11.XII.1844 r.
h. Trzaska, pw. 20.II.1811r., 27.XI.1831 r., 27.VI.1832 r.
Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
wie┼Ť Kosowszczyzna – parafia lidzka;
maj─ůtek Krzywicze – parafia jelne┼äska (bielicka),
maj─ůtek Puciatowszczyzna – parafia solecznicka;
Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
ok. ┼üawrynki – parafia trokielska;
ok. Montwiliszki – parafia ejszyska;
Burnejko, pw.31.VIII.1820 r.
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
Burzy┼äski – h.Trzywdar
pw. 18.XII.1819 r.
dw├│r Werenowski – parafia werenowska;
ok. Swiackiewicze, Wilka┼äce, Honckiewicze, za┼Ťcianek Bor├│wka, wie┼Ť Palukiszki – parafia ejszyska;
ok. Niekraszu┼äce, Nowe Tatary – parafia nacka;
ok. Misiewicze, Dylewo – parafia wawi├│rska;
ok. Wodzboniszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Jundziliszki – parafia solecznicka;
Butrymowicz – h. Staryko┼ä
pw. 29.V.1800 r.
posesja Bo┼é─ůdzie, ok. Podborze, Michnokiemie, Pojedubie – parafia ejszyska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
ok. Rek┼Ťcie, Zaleskie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Busz – h. Buszler
pw. 16.IV.1820 r., 3.II.1843 r.
Busz – h. Jasie┼äczyk, pw. 16.IV.1820 r. – bez posiad┼éo┼Ťci.
m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek Wiszniewo;
Bykowski - h. Bronic (Łopot)
pw. 3.VII.1820 r., 13.V.1824 r.,7.I.1833 r., 25.XI.1846 r.
ok. Bo┼é─ůdzie, Swianiszki, Swianiszki, Wilka┼äce- parafia ejszyska;
m. Wasiliszki, posesja Lebiodka, ok. Szostakowce – parafia wasiliska;
ok. Pozniakowszczyzna – parafia dubicka;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
ok. Paczyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
┼üahody – parafia r├│┼╝aniecka;
Bylewski – h. Samson
pw. 4.VII.1818 r., 22.VI.1834 r.
ok. Andruszowszczyzna – parafia dziembrowska;
Byli┼äski – h. ┼üodzia
pw. 10.V.1829 r., 7 IV.1834 r.
ok. Bierniki – parafia dziembrowska;
ok. Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Mociowce, dw├│r Gielniki – parafia iszczo┼énska;
ok. Jodki, Czechowce – parafia lidzka;
wie┼Ť Kniazikowce, folwark Niewieryszki;
Bystrzycki
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;


Cedro┼äski – h. Odrow─ů┼╝
pw. 23.II.1823 r.
folwark Buciszki – parafia ejszyska;
Cielecki
ok. Zachowszczyzna – parafia ejszyska;
Cierpicki – h. Ossorya
pw. 22.III.1821 r.
m. Lida – parafia lidzka;
wie┼Ť Slizy – parafia trokielska;
ok. ┼üawrynowicze – parafia wawi├│rska;
ok. Kowki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Kowalki, Kudeju┼äce, wie┼Ť So┼étoniszki – parafia nacka;
ok. Kowalki – parafia radu┼äska;
Czepieluny – parafia kole┼Ťnicka;
Chalecki
ok. ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
ok. Szaudziny – parafia ┼╝o┼éudzka;
Chalkowski
ok. Michnowce – parafia wawi├│rska;
Charewicz
ok. Soko┼éy – parafia ossowska;
Charliński
ok. Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
Cerpiński
Ciemochowski
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Chludzi┼äski – h. Charyton
Chlusewicz
Papiernia Bra┼╝elska – parafia bieniako┼äka;
Chmielewski – h. Wieniawa
pw. 3.XII.1798 r., 29.IX.1832 r., 10.III.1837 r., 13.X.1830 r.
ok. Giniuny, Niewisza, Kozieliszki – parafia wasiliska;
m. Ostryna – parafia nowodworska;
ok. Bolcieniki, Butryma┼äce – parafia bieniako┼äska;
ok. Giesmonty, wie┼Ť Rezy – parafia ejszyska;
ok. Kierbiedzie – parafia lidzka;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Chmielowski – h. Jastrz─Öbiec
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
posesja Chilczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
posesja Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Chodacki
Lebiodka – parafia szejbakpolska;
Chodakiewicz
dw├│r Janapol – parafia radu┼äska;
ok. Wilka┼äce Wielkie – parafia ejszyska;
Chodorowicz
wie┼Ť Poroj┼Ťcie – parafia werenowska;
Chojnicki
Piasczyzna – parafia wasiliska;
Cholewa
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
Chomicz
ok. Narkuny – parafia ejszyska;
Chomiczewski
m. Lida – parafia lidzka;
Chreptowicz – h. Odrow─ů┼╝
pw. 4.III.1820 r., 21.III.1834 r., 28.III.1861 r.
posesja Chreptowicze alias Bolcieniki – parafia bieniako┼äska;
Chrul – h. Prawdzic
pw. 3.XII.1798 r., 18.VII. 1859 r.
ok. Wo┼ékiewicze – parafia radu┼äska;
folwark Pielewszczyzna, ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
m. Lida, ok. Czechowce, Kolesiszcze – parafia lidzka;
Chrystowski
m. Lida – parafia lidzka;
Chudoli – h. ┼Ülepowron
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
posesja Bartoszewicze;
Chrzanowski – h. Nowina;
Chrzczonowicz – h. Szeliga
pw. 15.XI.1804 r.
ok. ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
za┼Ťcianek Poroj┼Ťcie – parafia werenowska;
wie┼Ť Mociewicze – parafia ┼╝o┼éudzka;
dw├│r Wo┼ékiszki – parafia bieniako┼äska;
ok. Wito┼╝encie, Wilbiki – parafia radu┼äska;
ok. Mickuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
m. Bielica – parafia bielicka;
Chwato
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Chwojnicki
Kuj┼╝e – parafia radu┼äska;
Ciechanowicz – h. Na┼é─Öcz
Ma┼ée Soleczniki – parafia solecznicka;
ok. Dokudowo – parafia lidzka;
parafia nowodworska;
Ciechanowski – h. D─ůbrowa
folwark Sawowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
Ciemochowski
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Cierpicki , pw. 22.III.1821 r.
Kowalki – parafia radu┼äska;
Czepieluny – parafia kole┼Ťnicka;
folwark ┼üawrynowicze – parafia wawi├│rska;
folwark Pakuliszki – parafia nacka;
folwark Ko┼éki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Ciszewski
dw├│r Kole┼Ťniki – parafia ejszyska (kole┼Ťnicka);
ok. Chilczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
Ciwiński
ok. Romanowicze – parafia ┼╝o┼éudzka;
Cybowicz
wie┼Ť Baranowszczyzna – parafia lacka;
ok. Pilczuki – parafia iszczo┼énska;
Mokrzce Rz─ů┼Ťnickie – parafia ro┼╝aniecka;
wie┼Ť Karewicze – parafia wasiliska;
Cyronko
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Cydzik – h. Grzyma┼éa
pw. 23.V.1800 r., 12.I.1817 r.
ok. Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
posesja Koszyce;
Cydzik (Cidzik) – h. Prawdzic
pw. 27.VIII.1820 r., 29.VII.1835 r., 18.VI.1859 r.
ok. Bo┼é─ůdzie, Honcewicze, Jurszyszki, ┼üowkieniki, Jurszyszki, Mongieliszki, Ponie┼║dziel – parafia ejszyska;
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. ┼üowczy┼éowicze – parafia lidzka;
ok. Zapa┼Ťniki, ┼üyszczyki – parafia zab┼éocka;
ok. Czaple, Dylewo, Rouby, Zieniewicze – parafia wawi├│rska;
Wojtkie┼éowicze, Szlachtowszczyzna – parafia wasiliska;
folwark Podłuże;
Cytowicz – h. Prus I
ok. Wilka┼äce – parafia ejszyska;
wie┼Ť Mej┼éuny – parafia trokielska;
Czajko
ok. Jodki – parafia lidzka;
Czapla – h. Czapla
pw. 7.IX.1817 r., 10.X.1861 r.
posesja Zaleszany, ok. Nowosady, Nowiny – parafia zab┼éocka;
ok. Czaple, Michnowce, Dylewo, wie┼Ť Misiewicze, Dragucie – parafia wawi├│rska;
ok. Petrykany – parafia trokielska;
ok. Szostakowce – parafia wasiliska;
ok. Januszyszki – parafia radu┼äska;
Czaplejewski
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
Czapli┼äski – h. Drogos┼éaw
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
wie┼Ť Janowlany – parafia bia┼éohrudzka;
Czapski
ok. Starodworce – parafia wasiliska;
Czarniawski
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Czarnocki ( Czernecki ) – h. Lis
pw. 13.III.1818 r., 21.XII.1832 r.
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Ho┼éodziszki – parafia kole┼Ťnicka;
Czechowicz , pw. 23.X.1818 r.
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
dw├│r Czepio┼éuny – parafia kole┼Ťnicka;
Czywil – h. Nieczuja
pw. 3.III.1820 r.
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
ok.Gaworskie, Jurele – parafia nacka;
Czeczott – h. Prawdzic
pw. 12.XI.1817 r.
maj─ůtek Ko┼éyszki, m. Lida – parafia lidzka;
folwark Stoki – parafia jelne┼äska;
Czemi┼╝ewski
m. Nacza – parafia nacka;
Czepik – h. Korab
pw. 10.I.1799 r., 31.XII.1798 r., 6.V.1834 r.
wie┼Ť Siemiejki, ok. Rouby, Radziwi┼éowce, Czaple, Siemie┼äki – parafia wawi├│rska;
Koz┼éy, Doliniany, Perechody – parafia wasiliska;
posesja Wyzgi – parafia lacka;
Czerkies – h. Leliwa
wie┼Ť Drabiczuny – parafia werenowska;
wie┼Ť Popiszki – parafia ejszyska;
ok. Posolcze, wie┼Ť Zab┼éocie, Ku┼╝e, Kowalki, Milwidy – parafia bieniako┼äska;
Czerniawski, pw. 11.I.1817 r.
maj─ůtek Chilczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
Czernicki, pw. 20.V.1815 r.
ok. Czerniczne – powiatu Pru┼╝a┼äskiego;
m. Lida – parafia lidzka;
Czerniecki
wie┼Ť Minojty – parafia lidzka;
Czerniewski
folwark Dejnowa – parafia ejszyska;
Czerwiński
Wersoczka – parafia nacka;
Czepiejewski – 1891 r. marsza┼éek szlachty lidzkiej
Czwiotr
dw├│r Istoki – parafia jelnie┼äska;
Czyrski - h. Prus III
Czy┼╝ - h. Godziemba
ok. Honcewicze, ┼üowkieniki, Serafiniszki, Songiniszki, Michnokiemie – parafia ejszyska;
m. Weren├│w – parafia werenowska;


Dalecki h. Junosza
pw. 23.IV.1828 r.
maj─ůtek Radziwoniszki – parafia wawi├│rska;
Daney(j)ko – h. Sas
ok. Kozakowszczyzna – parafia radu┼äska;
Danilecki – h. P├│┼ékozicz
pw. 3.III.1798 r., 20.I.1799 r., 27.VII.1820 r.
posesja Gierwiela┼äce, ok. Gaworskie – parafia nacka;
ok. Nackiewicze – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Stamierowszczyzna – parafia nacka (kole┼Ťnicka);
ok. Tubielewicze, Kurminy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Daniewski
ok. Pocielu┼äce – parafia radu┼äska;
Danilewicz h. Ostoja
dw├│r Bastuny – parafia ossowska;
Daraszkiewicz
m. Lida – parafia lidzka;
Daszkiewicz – h. Leliwa
pw. 20.VII.1800 r., 3.III.1842 r., 25.X.1820 r.
Daszkiewicz – h. Korybut
ok. Janowicze, Wilbiki, Pacielu┼äce, Paszkiewicze, Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
m. Lida, folwark Postawszczyzna – parafia lidzka;
ok. Micka┼äce – parafia nacka;
Podzitwa – parafia ejszyska;
Dawidowicz
wie┼Ť Druskieniki – parafia ejszyska;
Dekudowicz
ok. Krupowiesy – parafia kole┼Ťnicka;
Dembiński
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Derewiński
folwark Skowroniszki – parafia nacka;
D┼éuski – h. Na┼é─Öcz
pw. 3.III.1798 – 20.I.1799 r.
maj─ůtek Lebiodka – parafia wawi├│rska;
┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
maj─ůtek D─ůbrownia – parafia lidzka;
pw. 19.III.1804 r., maj─ůtek Kozicze – parafia lidzka;
ok. Stamierowszczyzna – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Smilginie, Micka┼äce – parafia nacka;
Dmitrowicz – h. Nieczuja
Doboszy┼äski – h. Abdank
pw. 18.IX.1816 r.
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Chociejewszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
Dobkiewicz
ok. Butryma┼äce, wie┼Ť Kru┼╝e, wie┼Ť Lubarty – parafia bieniako┼äska;
Dobrowolski – h. Trzy gwiazdy
m. Nowy Dw├│r – parafia nowodworska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
ok. Bieniuny – parafia ejszyska;
wie┼Ť ┼╗emojciszki – parafia ossowska;
Doda
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Dogiel – h. Trzy tr─ůby
pw. 27.XII.1817 r., 12.VI.1862 r.
ok. Wojdagi – parafia ejszyska;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
┼üyczk├│w Szlachtowszczyzna – parafia szejbakpolska (wasiliska);
Dogiel – h. Dzia┼éosza
pw. 3.III.1798 r.
ok. Radziwi┼éowce, ok. Krupowszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok. ┼üyczk├│w, Dogiele, maj─ůtek G├│rnofel – parafia wasiliska;
ok. Wo┼éczki m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
Nowy Dw├│r – parafia nowodworska;
ok. Wojdagi – parafia ejszyska;
Dombrowski h. Junosza
ok. Narkuny – parafia ejszyska;
dw├│r Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
folwark Koszyce – parafia wasiliska;
ok. Dokudowo – parafia lidzka;
wie┼Ť Dworczany, Kukle – parafia zab┼éocka;
Domejko – h. Do┼é─Öga
dw├│r Zapole, Dowludowo – parafia lidzka;
Dorniak – h. P├│┼ékozicz
ok. Kmitowszczyzna, Kontrymowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
ok. Towzginiany, Tusuma┼äce – parafia werenowska;
ok. Klewki – parafia trokielska;
ok. Jacewicze – parafia ejszyska;
Dowejko – h. Prus II
Dowgia┼é┼éo – h. Zadora
pw. 3.XII.1798 r., 5.XII.1850 r., 29.IV.1859 r., pw. 12.VII.1805 r., 20.IX.1832 r.
pw. 20.VI.1819 r., 5.IX.1834 r., 8.V.1840 r., 24.II.1820 r., 30.XII.1832 r.
ok Jasia┼äce, Dowgia┼éy – parafia osowska;
wie┼Ť Paszkiele, ok. Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
ok.Honckiewicze, Pojedubie, Chomicze, Dzimitry, Michnokiemie, Wojdagi – parafia ejszyska;
Bojarowszczyzna – parafia lidzka;
Pielasa, Lebioda – parafia wawi├│rska;
ok. Jurele – parafia nacka;
ok. Bocewicze;
Dowgierd – h. Bawola G┼éowa
pw. 3.III.1798 r., 6.XI.1819 r.
posesja dziedziczna Zieniapisze – parafia nowodworska;
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
Dowgird – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 22.V.1820 r.
ok. Osipowce – parafia zab┼éocka;
posesja Stary Dw├│r – parafia lacka (wawi├│rska);
Czapliszki – parafia – parafia wawi├│rska;
ok. Przystawowicze – parafia ejszyska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. Jodki – parafia lidzka;
Szumiaciszki;
Dowiat
Pojedubie – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Bo┼étucie – parafia lidzka;
Downarowicz – h. Przyjaciel
pw. 27.I.1819 r.
maj─ůtek Wersoczka – parafia kole┼Ťnicka;
Drobiakiewicz – h. Drobysz
pw. 3.XII.1798 r., 19.I.1842 r., 7.X.1859 r.
ok. Giniuny – parafia werenowska (ossowska);
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Drobiazgiewicz
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
Drozdowski – h. Jelita
ok. Lipku┼äce – parafia radu┼äska;
folwark Dejnowo, wie┼Ť Brzoz├│wka – parafia wawi├│rska;
dw├│r Sporsczykowszczyzna – parafia lidzka;
ok. Lubia┼äce, Pakuliszki – parafia nacka;
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
ok. Songia┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Drużyłowski
Dubrawski
ok. Posolcze, Papiernia, wie┼Ť Tryba┼äce – parafia bieniako┼äska;
folwark Podubno – parafia lidzka;
Powersocze – parafia kole┼Ťnicka;
Dudzicz
ok. Klikowicze – parafia nieciecka;
Dudziński
ok. Lubkiszki, P├│┼éstoki – parafia ejszyska;
Duless
ok. Bia┼éopiotrowicze – parafia kole┼Ťnicka;
Dulski
wie┼Ť Podwara┼äce – parafia ejszyska;
Dziekowicz
wie┼Ť Sidorowce, Tobo┼éy – parafia nieciecka;
folwark Nikodem├│w, wie┼Ť Pierowszczyzna – parafia zab┼éocka;
ok. Nieciecza – parafia lidzka;
Dziakowicz – h. Szachownica
pw. 3.III.1798 r.
posesja Ostrouchy – parafia jelne┼äska (bielicka);
ok. Kolesiszcze, Nowickie, Jaskowce, wie┼Ť Nieciecza – parafia lidzka;
Dziakiewicz – h. Wczele
Dziczkaniec – h. ┼Ülepowron
pw. 31.XII.1798, 18.III.1862 r.
ok. Honcewicze, Kuleszyszki, Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
ok. Maciunce, wie┼Ť Mongieliszki, Szawry – parafia nacka;
Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Dziegielewski
ok. Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
Dzier┼╝yc – h. Lubicz
pw. 11.I.1798 r., 29.X.1832 r., 10.V.1835 r., 14.VII.1848 r.
posesja Wersoka, folwark Poturze – parafia ejszyska;
Dzie┼╝yc – h. Lubicz
pw. 31.XII.1798 r.
ok. Kozieliszki, Doliniany, Dzie┼╝yce, Szorkinie, Rudowo – parafia wasiliska;
ok. Wersoka, dw├│r Poturze – parafia ejszyska;
ok. Osipowce, Zaleszany – parafia zab┼éocka;
ok. Szemiaki – parafia nowodworska;
S┼éobodka – parafia radu┼äska;
ok. Gierwiela┼äce – parafia nacka;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Dzimitrowicz – h. Tr─ůby
pw.18.XII.1798 r., 24.I.1842 r.
Dzimitrowicz – h. Nieczuja
pw. 3.XII.1798 r.
posesja Swianiszki, Dzimitry, ok. Korkliny, Bo┼é─ůdzie, Jurszyszki, za┼Ťcianek Pienciszki, wie┼Ť Wisi┼äcza, Nowickiszki, Tawsiuny – parafia ejszyska;
Dzmitrowicz
Maciasy – parafia wawi├│rska;


Elsner h. własny
dw├│r ┼╝o┼éudzki – parafia ┼╝o┼éudzka;
Eysmont – h. Korab, pw. 24.XI.1819 r., 7.III.1862 r.
wie┼Ť Dubince – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Mergic├│w – parafia trokielska;
wie┼Ť Dziatki – parafia zab┼éocka;
Zab┼éocie – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Sakowicze, wie┼Ť Ossowo – parafia ossowska;
ok. Purscie, Kolesiszcze – parafia lidzka;
wie┼Ť Krokszle – parafia nacka;
maj─ůtek Pakuliszki, wie┼Ť Krokszle – parafia nacka;
ok. Gudy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Eysymont – h. Korab
pw. 28.V.1826 r.
ok. Dowgia┼éy Ma┼ée, Wojdagi, Dowgieluszcze – parafia ossowska;
ok. Czerniki, Kolesiszcze, Ko┼éyszki – parafia lidzka;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Przewo┼╝a dw├│r – parafia zab┼éocka;
Enzemblat
ok. Zieniewicze – parafia wawi├│rska;
Eliaszewicz (Tatar), pw. 2.X.1817 r.
maj─ůtek Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Estko – h. w┼éasny
pw. 20.XII.1802 r.
maj─ůtek Dokudowo – parafia lidzka;


Fabianowicz
Falczewski
Falicewski
ok. Dubicze – parafia radu┼äska;
Faliszewski
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Falkowski
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
dw├│r Kiemiejsze, folwark Niekraszu┼äce – parafia radu┼äska;
Fedorowicz – h. Przegodnia
pw. 3.XII. 1798 r.
folwark Rakuciniszki – parafia nacka;
ok. Jurele – parafia nacka;
Ferlikowski
ok. Paszyce – parafia lidzka;
Fietkiewicz, pw. 3.XII.1798 r.
maj─ůtek Raczkowszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Korkuciany, wie┼Ť Wersoka Siedlikowskiego, Poturze – parafia ejszyska;
ok. Ruka┼äce, M─ůgieliszki, wie┼Ť Gudziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Smilginie – parafia nacka;
Kolesiszcze – parafia lidzka;
Filipowicz – h. Lis
pw. 13.IX.1811 r., 14.V.1825 r.
folwark Wersoka – parafia ejszyska;
za┼Ťcianek Waszginty, maj─ůtek Komyczewo – powiat nowogr├│dzki;
maj─ůtek Obremszczyzna – powiat grodzie┼äski;
maj─ůtek Chocianowicze;
Fr─ů(on)ckiewicz – h. Brodzicz
pw. 27.IX.1817 r., 28.IV.1833 r.
posesja Radziwi┼é┼éowce, maj─ůtek Lebiodka – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Rogaczewszczyzna, ok. Wojniowce – parafia wasiliska;
folwark Stary Dw├│r – parafia lacka (wawi├│rska);
Frankowski
ok. W─Ödzi┼éowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;


Gabrya┼éowicz – h. Do┼é─Öga
ok. Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Gabrya┼éowicz – h. D─Öbor├│g
pw. 19.X.1823 r.
ok. Gabria┼éowicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Gadomski – h. ┼Ülepowron, h. Rola
pw. 1.II.1821 r., 18.XI.1832 r., 10.IX.1845 r.
ok. Talmonty – parafia nacka;
maj─ůtek Misiewicze – parafia wawi├│rska;
Gajdamowicz – h. Pomian
pw. 14.VIII.1819 r.
ok. ┼üajkowszczyzna, Pacuki – parafia nieciecka;
ok. Starodworce – parafia wasiliska;
m. Lida – parafia lidzka;
Gajewski (Hajewski) h. Ostoja
pw. 4.III.1820 r.
ok. Wiercio┼éki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Zagory, wie┼Ť Poturze – parafia kole┼Ťnicka;
dw├│r Winkowce – parafia lidzka;
Starodworce – parafia wasiliska;
ok. Krupowiesy – parafia ejszyska;
wie┼Ť Leluszowce – parafia iszczo┼énska;
folwark Remzy – parafia zab┼éocka;
Ganiewicz – h. D─Öbor├│g
Garasimowicz – h. Gozdawa
pw. 3.III.1820 r., 22.X.1832 r.; 4.III.1820 r., 10.X.1832 r., 1.IV.1835 r., 5.III.1841 r.
ok. Jacewicze – parafia ejszyska;
ok. Gradowszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok.Worszyszki;
Garbowski
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Gawdzilewicz – h. Prus I
pw. 6.IX.1832 r.
wie┼Ť Nowosady – parafia lidzka (zab┼éocka);
Gaworski – h. Rawicz
pw. 6.VII.1811 r. gub. grod., 4.III.1820 r.
posesja Gaworskie, ok. Jurele – parafia nacka;
ok. Raki – parafia zab┼éocka;
maj─ůtek Wo┼édociszki – parafia radu┼äska;
Gembicki, pw.17.XII.1819 r.
m. Bielica – parafia bielicka;
Gieniusz
Lewkiszki – parafia nacka;
Gierałtowski
Horodna – parafia ossowska;
Gie(j)sztowt – h. Giejsz
pw. 3.XII.1798 r., 26.I.1828 r., 15.I.1832 r., 23.I.1862 r.
posesja Wo┼édociszki, Kierbiedzie, O┼étuszki, ok. Giesztowty, Smolaki, Surkonty, Janowicze – parafia radu┼äska;
Kurosiowszczyzna, Worniszki – parafia lidzka;
wie┼Ť Daciszki – parafia ejszyska;
wie┼Ť Soliszki – parafia ossowska;
Giezgo┼éd – h. D─Öbor├│g
pw. 10.IX.1845 r.
ok. Bertowty, Wojdagi – parafia ejszyska;
Gierwielaniec – h. Nowina
pw. 26.II.1820 r., 21.XII.1834 r., 28.VI.1844 r., 10.VII.1861 r.
wie┼Ť Podubicze – parafia dubicka;
posesja Gierwiela┼äce – parafia nacka;
Gilewicz – h. Nowina
Ginet – h. Zaremba
Ginc – h. Abdank, h. Dzia┼éosza
pw. 13.XI.1817 r.
maj─ůtek Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
maj─ůtek Bir┼╝ynie – powiat oszmia┼äski;
Ginejko, pw. 23.XII.1819 r.
maj─ůtek Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Giryń, pw. 22.XII.1800 r.
ok. Zabrzezie, wie┼Ť Dojlidy, folwark Nowickiszki – parafia ejszyska;
maj─ůtek Buciszki;
Glinski – h. w┼éasny
pw. 17.XII.1819 r., 29.XI.1832 r., 11.XII.1835 r.
folwark Siemiankowszczyzna – parafia dziembrowska;
maj─ůtek Tury – powiat wo┼ékowyski;
Gładkowski
dw├│r Horodno – parafia ossowska;
Głowiński
Lebioda, Krupowszczyzna – parafia wawi├│rska;
G┼éuszy┼äski – h. ┼üab─Öd┼║
Godlewski – h. Gozdawa
pw. 3.XII.1798 r., 24.I.1842 r.,18.VII.1862 r.
ok. ┼üowkieniki, Chomicze, Mi┼╝yszki, wie┼Ť Bertowty – parafia ejszyska;
wie┼Ť Siderowce – parafia jelnie┼äska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
Ogrodniki – parafia nieciecka;
wie┼Ť Brusznica – parafia solecznicka;
ok. Jasia┼äce, Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Godzikowski (Gozdzikowski)
pw. 5.I.1799 r.
folwark Kierszyszki – parafia ejszyska;
Goj┼╝ewski – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 19.V.1819 r., 4.III.1820 r., 19.X.1832 r., 15.XI.1844 r., 24.VII.1851 r.
posiad┼éo┼Ť─ç Ma┼ée i Wielkie Dowgia┼éy, ok. Jasia┼äce, Dowgieluszcze – parafia ossowska;
ok. ┼╗a┼éobiszki, Tietia┼äce, Honckiewicze – parafia ejszyska;
ok. Ruka┼äce – parafia kole┼Ťnicka;
Golimont (Golmont) – h. ┼Ülepowron, h. ┼üab─Öd┼║
pw. 22.XII.1817 r.
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
folwark Stare Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
Golkowski , pw. 31.VII.1811 r.
Gorniewicz
m. Lida – parafia lidzka;
Gorski – h. Na┼é─Öcz
pw. 20.III.1798 r., 19.VII.1832 r., 10.VII.1854 r.
ok. Sliwowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
ok. ┼╗elwidory – parafia bieniako┼äska;
Lebioda – parafia wawi├│rska;
Ruka┼äce – parafia radu┼äska;
posesja Doubiszki;
Goszmont, pw. 22.XII.1817 r., 22.X.1832 r.
Grabowski – h. Oksza
maj─ůtek Siemiankowszczyzna – dziembrowska;
maj─ůtek Wielki Mo┼╝ejk├│w – parafia iszczo┼énska;
Grabowiecki
pw. 19.VII,1819 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Grabski – h. Pomian;
maj─ůtek Gimbuty – parafia trokielska;
Gradowski – h. P├│┼ékozic
pw. 21.XI.1817 r., 28.II.1863 r.
ok. Niewisza – parafia wasiliska;
ok. Bierniki – parafia dziembrowska;
ok. Kiewisze;
Graff – h. Na┼é─Öcz
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Grewin
ok. Beniuny – parafia ejszyska;
Grobicki – h. Tr─ůby
Grodecki
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Gromadzki
ok. Kozakowszczyzna – parafia radu┼äska;
Gross – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 28.VIII.1820 r., 5.IV.1872 r.
wie┼Ť Dzichowicze – parafia jelnie┼äska;
za┼Ťcianek Dziakowicze – parafia lidzka;
Grozmani – h. Korwin, nob. 1775 r.
pw. 16.IX.1841 r.
maj─ůtek ┼üowczy┼éowicze – parafia lidzka;
Grudziński
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
Gru┼╝ewski – h. Lubicz
pw. 21.VI.1804 r., 1.X.1826 r.
folwark Przemys┼éaw├│w, dw├│r Kulbaki – parafia bia┼éohrudzka;
Grydziewicz, pw. 4.III.1799 r.
ok. Jocze – parafia kole┼Ťnicka;
Gryfin, pw. 4.V.1801 r.
maj─ůtek Ho┼éownia;
Gruhnfeld – h. Dombrowa
Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Grzyma┼éa – h. Grzyma┼éa
pw. 30.X.1817 r., 22.IX.1832 r.
posesja Niepracha – parafia nowodworska;
Gudziński
wie┼Ť Girdzijowce, ok. Czaple, Dylewo – parafia wawi├│rska;
za┼Ťcianek Porzecze – parafia werenowska;
Gurski – h. Na┼é─Öcz, h. Rawicz
pw. 3.XI.1819 r., 8.V.1836 r., 4.II.1820 r.
ok. Ruka┼äce, Palu┼äce – parafia radu┼äska;
Swianiewszczyzna (Swianiszki), posesja Darmo┼╝ogowszczyzna; ok. Korkuciany, Girejki – parafia ejszyska;
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Jocze – parafia kole┼Ťnicka;
Bieniako┼äce – parafia bieniako┼äska (G├│rski 1798 r.);
┼üahody – parafia r├│┼╝aniecka;
Gustowicz, pw. 22.VI.1804 r.
folwark Stabrowce;
Gutowski (Gudowski)
wie┼Ť Zab┼éocie – parafia bieniako┼äska;
Gzowski – h. Junosza
pw. 11.X.1817 r.
Maj─ůtek Sokolenszczyzna alias Stare Soleczniki;


Habich – h. w┼éasny
pw. 29.V.1800 r.
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Halicki
m. Lida – parafia lidzka;
wie┼Ť Janiszki – parafia kole┼Ťnicka;
Hancewicz h. Gozdawa
pw. 7.XII.1821 r.
ok. Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska ( 1799 r.);
ok. Hancewicze – parafia ossowska ( 1799 r.);
Szarkucie, Smilginie – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Starodworce – parafia wasiliska;
ok. Surkonty, Wilbiki – parafia radu┼äska;
Krupowicze – parafia ejszyska;
Harasimowicz – h. Wieniawa
pw. 23.V.1800 r., 4.III.1820 r.
posesja Kierbiedzie, ok. Worniszki – parafia lidzka;
ok. Montwiany, Rek┼Ťcie, Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Jacewicze, Rynkuny, P├│┼éstoki, Bo┼é─ůdzie, Honckiewicze – parafia ejszyska;
ok. Hancewicze – parafia werenowska;
ok. Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka;
Harbałowski
m. Zab┼éo─ç – parafia zab┼éocka;
Harbutowicz
dw├│r Bra┼╝elki – parafia bieniako┼äska;
Hawry┼ékiewicz – h. Burtowt
pw. 10.III.1799 r., 18.VII.1805 r., 14.VII.1833 r.
ok. Narkuny, Rynkuny, Ponie┼║dziel, Bieniuny – parafia ejszyska;
Wielka Wie┼Ť – parafia iszczo┼énska;
maj─ůtek Hryszaniszki, za┼Ťcianek Gumbiszki, ok. Kijuciszki – parafia nacka;
Hausman
dw├│r Korsaki – parafia kole┼Ťnicka;
Henszel – h. Sulima
pw. 6.VII.1811 r.
maj─ůtek Wo┼édociszki, Girki, ok. Pa┼éaszki – parafia radu┼äska;
Herman – h. Jastrz─Öbiec
pw. 10.I.1799 r.
posesja Hormany – parafia ejszyska;
Hermanowicz
Krasule – parafia ┼╝o┼éudzka;
Hess
wie┼Ť Jurszyszki – parafia ejszyska;
Hlebowicz
dw├│r Nieciecza – parafia nieciecka;
Hłybowski
m. Lida – parafia lidzka;
Hoffman – h. Grzyma┼éa
pw. 27.V.1802 r., 19.X.1817 r., 7.X.1832 r.
maj─ůtek Misiewicze – parafia wawi├│rska;
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek Sobaki┼äce, m. Utwiany – parafia nowodworska;
Holeniewski
ok. Surkonty, Wito┼╝encie, Wilbiki – parafia radu┼äska;
Ho┼éowacz – h. Lubicz
dw├│r Bolcieniki – parafia bieniako┼äska;
Ho┼éownia – h. w┼éasny
pw. 13.XII.1819 r., 27.IV.1851 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Ho┼éub – h. Syrokomla
pw. 23.VII.1820 r.
ok. Miszkoda┼äce, Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Pikiszki – parafia nacka;
Horbaczewski
ok. Wilbiki – parafia radu┼äska;
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Houwalt – h. w┼éasny
pw. 19.VIII.1829 r.
maj─ůtek Rakliszki, On┼╝ad├│w, Milwidy – parafia ejszyska;
Ho(a)ncewicz- h. D─Öbor├│g
pw. 7.XII.1821 r., 20.VII.1848 r.
posesja Soroki, ok. Hancewicze, Wasiukowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Szerkowicze – parafia nacka;
Honckiewicz – h. D─Öbor├│g
ok. Honckiewicze – parafia ejszyska;
Horodko
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Hryszan – h. Nowina
posesja Ponie┼║dziel, ok. Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
Hr(e)yhorowicz – h. Lubicz
pw. 7.XII.1798 r., 6.X.1832 r., 22.I.1838 r.; 3.II.1821 r., 30.XII.1832 r.
ok. ┼╗omojtele, Jurszyszki., posesja Michnokiemie, folwark Serafiniszki – parafia ejszyska;
S┼éobodka, Nosewicze, Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
Hrehorowicz – h. Lubicz
ok. Bo┼é─ůdzie, Smilginie, Gierwiela┼äce, Giesmonty – parafia ejszyska;
ok. Mongieliszki, wie┼Ť Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
Lewkiszki – parafia nacka;
Hrudzin
ok. Chodziejowszczyzna – parafia dziembrowska;
Hryncewicz – h. Lubicz
pw. 20.VI.1800 r., 4.XI.1819 r.
ok. Bohdzie, Jodki – parafia lidzka;
Hryncewicz – h. Przegonia
ok. Micewicze;
Hryniewicz
m.Lida – parafia lidzka;
Staredwory – parafia wasiliska;
Sidorowce – parafia nieciecka;
Hubare(o)wicz – h. Radwan
pw. 16.XI.1810, 5.IX.1834 r.
posesja Krasule – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Krupowszczyzna – parafia wawi├│rska;
Hulewicz – h. Nowina
pw. 11.III.1804 r.
za┼Ťcianek Klimowicze – parafia wawi├│rska;
ok. Dziaduki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Wierch Lebiodka – parafia wasiliska;
wie┼Ť Klukowicze, Le┼Ťniki – parafia nieciecka;
Hundius
m. Ostryna – parafia nowodworska;
Hurynowicz – h. Kalinowa
pw. 2.II.1799 r.
m. Weren├│w – parafia werenowska;
maj─ůtek Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Huszcza
ok. Michnokiemie – parafia ejszyska;


Iszczołowicz
wie┼Ť Strzelce – parafia bieniako┼äska;
Izdebski – h. Pomian
pw. 7.XII.1798 r., 26.X.1832 r., 15.III.1849 r.
posesja Nackiewicze, Szarkucie – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Stamierowszczyzna – parafia nacka;
Ilcewicz – h. Lubicz
pw. 19.X.1820 r., 22.XI.1832 r., 5.IV.1834 r., 18.II.1848 r.
folwark Karmaniszki, ok.Wiszku┼äce, Wojdagi, Kukawka, Marcinkiszki, Mi┼╝any, P├│┼éstoki, ┼üowkieniki, Bujwidy, Poroj┼Ťcie, Ponie┼║dziel, Pojedubie, wie┼Ť ┼üadaciszki, ok. Tietia┼äce, Mackowszczyzna, Chomicze, Trabuszki, Nowoku┼äce, Krupowicze – parafia ejszyska;
maj─ůtek Pietraszka – parafia solecznicka;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
m. Lida – parafia lidzka;
Iwaszkiewicz – h. Gozdawa
pw. 17.XII.1819 r.
ok. Pojedubie, Korkliny, Giesmonty, Serafiniszki – parafia ejszyska;
ok.Szejbakpole, Sobakonowszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Gaworskie – parafia nacka;
Ihnatowicz – h. ┼Üwiat
pw. 20.XII.1817 r.
za┼Ťcianek Korkliny – parafia ejszyska;
dw├│r Hryszaniszki – parafia nacka;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
folwark Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Iszora – h. Ko┼Ťciesza
Iwanowski
za┼Ťcianek Kukawka – parafia ejszyska;
ok. Dziatki – parafia zab┼éocka;
m. Soleczniki – parafia solecznicka;
Jabłoński, pw. 15.XII.1819 r.
ok. Wilka┼äce Wielkie – parafia ejszyska;
dwór Sołtaniszki- parafia nacka;
Bolcieniki – parafia bieniako┼äska;
maj─ůtek Jodkiszki – parafia lidzka;


Jacewicz – h. Odwor─ů┼╝
pw. 7.XII.1798 r., 14.V.1834 r., 27.VII.1842 r.
ok. Wiszku┼äce, Ponie┼║dziel, Krupowiesy – parafia ejszyska;
Jachimowicz – h. Ho┼éownia
ok. Jocze – parafia nacka;
wie┼Ť Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Jachnowicz – h. Top├│r
pw. 11.XII.1816 r., 14.II.1847 r.
ok. Piaski, Malatycze – parafia nowodworska;
Baniuki – parafia wasiliska;
Jachowski – h. Oksza
dw├│r Krupa – parafia lidzka;
ok. Wincze – parafia wawi├│rska;
Jackiewicz
m. Lida – parafia lidzka;
folwark Komoru┼äce – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Lubkiszki, Mi┼╝any, wie┼Ť Zubiszki – parafia ejszyska;
Jacu┼äski – h. Sulima
pw. 5.III.1804 r.
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
folwark Lewkiszki, Wojdzbuniszki – parafia nacka;
dw├│r Wersoka, ok. Stamierowszczyzna – parafia kole┼Ťnicka;
Jacyna
ok. Hryszaniszki – parafia nacka;
Jagie┼é┼éo – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 1.XII.1800 r.
ok. Bieniuny, Niewonia┼äce, ┼üadociszki, Montwiliszki, wie┼Ť Popiszki – parafie ejszyska;
ok. Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Jakimowicz – h. Ho┼éownia
pw. 3.VIII.1811 r.
Jakowicki – h. Ostoja, h. Pob├│g, h. Lubicz
pw. 2.III.1798 r.
ok. Songiniszki, dw├│r Swiackiewicze – parafia ejszyska;
ok. Pojedubie – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Lebiodka – parafia wawi├│rska;
ok. Mickiewicze – parafia nacka;
Jakowicz
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Jakubowski (Tatar) – h. Top├│r
pw. 25.X.1819 r., pw. 20.XI.1820 r.
ok. Niekraszu┼äce – parafia nacka;
wie┼Ť Raczkuny – parafia ossowska;
ok. Noniszki, ok. Tatary – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Gierwiela┼äce – parafia nacka;
ok. Wersoka, Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
ok. Syndzikowszczyzna;
Jamont
Raczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
wie┼Ť Klikowicze – parafia nieciecka;
Jancewicz
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Janczura (Tatar),pw. 12.XI.1819 r.
ok. Syndzikowszczyzna;
Janczewski
Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
Janiszewski, pw. 26.VI.1811 r.
maj─ůtek ┼üuszczykowszczyzna;
ok. Pozgrynda – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Mo┼ékowce – parafia lidzka;
Jankiewicz (Tatar)
ok. Syndzikowszczyzna;
Jankowski – h. Jastrz─Öbiec
posesja Hanelki – parafia zab┼éocka;
dw├│r Dubicki – parafia dubicka;
m. Lida – parafia lidzka;
Posolcze – parafia bieniako┼äska;
ok. Waszkiele – parafia radu┼äska;
ok. Pielowszyszki – parafia ossowska;
Dubicze – parafia nowodworska;
Bohdanowszczyzna – parafia wawi├│rska;
dw├│r Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Nowokiemie – parafia solecznicka;
Janowski – h. Janina
pw. 2.III.1799, 10.II.1828 r.
posesja Rynkuny, Montwiliszki, wie┼Ť Dajlidy – parafia ejszyska;
maj─ůtek Krasula, ok. Wo┼éczki, wie┼Ť ┼üohwiny – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Rouby, Dylewo – parafia wawi├│rska;
Januszkiewicz – h. Lubicz
ok. Gudy, ok. Bienkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Ku┼╝e – parafia butryma┼äska (ejszyska);
wie┼Ť Szawry – parafia nacka;
Januszewski – h. D─ůbrowa
pw. 10.I.1799 r.
ok. Rymkuny, Narkuny – parafia ejszyska;
Huta Stocka – parafia bieniako┼äska;
Jaraminowicz
ok. Perechody – parafia wasiliska;
Jarmo┼éowicz – h. Ko┼Ťciesza
pw. 13.XII.1800 r.
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
wie┼Ť Ignatowce – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť ┼üopaty – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Kijucie – parafia nacka;
Jarocki – h. Rawicz
pw. 16.III.1798 r.
ok. Rytelewszczyzna – parafia nowodworska;
Jassowicz – h. Lubicz
pw. 7.XII.1798 r., pw. 10.V.1827 r.
Jassowicz – h. Do┼é─Öga
pw. 11.VIII.1832, 26.VI.1845 r.
ok. Mieszkoda┼äce, Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Bo┼é─ůdzie, Mi┼╝any, Marcinkiszki, P├│┼éstoki, Talmonciszki, ┼╗a┼éobiszki, Tietia┼äce – parafia ejszyska;
Jasie┼äski – h. Jastrz─Öbiec
pw. 3.XII.1798 r., 19.I.1861 r.
Jasi┼äski – h. Top├│r
ok. Nowoku┼äce, Poroj┼Ťcie – parafia ejszyska;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Wierzchlebiodka – parafia szejbakpolska;
Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
Jasiulewicz
wie┼Ť Gude┼éki – parafia solecznicka;
Jastrz─Öbski – h. Do┼é─Öga
pw. 10.I.1799 r.
Pierowszczyzna – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Szkiery, Bieszanki, ok. Rudowo, Hlebowce, Starodworce, Bieszanki – parafia wasiliska;
Dziatki, wie┼Ť Maluki, Pierowczyzna – parafia zab┼éocka;
Radziwi┼éowce, Rouby, Dejnowo, Girdziowce – parafia wawi├│rska;
Jaszewski
ok. Kijucie – parafia kole┼Ťnicka;
Jaworowski – h. Pob├│g
Jelec – h. Poraj
pw. 20.X.1817 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Jeleńkowski
dw├│r Koniuchy – parafia bieniako┼äska;
Jereminowicz – h. Tarnawa, h. Kotwicz
pw. 6.XI.1820 r.
ok. Perechody – parafia wasiliska;
ok. Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
Jes(sz)mont
ok. Szarkucie – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Kolesiszcze – parafia lidzka;
Jewel
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Je┼╝ewski – h. Jastrz─Öbiec
pw. 26.V.1800 r.
m. Jelnia – parafia jelne┼äska;
Jocz – h. Godziemba
pw. 3.III.1798 r., 14.XII.1833 r., 31.I.1839 r., 20.VI.1842 r. 13.XI.1850 r.
m. Lida – parafia lidzka;
folwark Rubiki – parafia bia┼éohrudzka;
ok. Surkonty, Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
maj─ůtek K┼éoncie, ok. Jocze, Puziele, Pikiszki – parafia nacka;
folwark Hrymaniszki, folwark Ho┼éod├│wka, Lika┼äce, wie┼Ť Cyba┼äce – parafia kole┼Ťnicka;
Jodko – h. Lis
pw. 4.III.1820 r., 14.XII.1832 r., 26.VI.1842 r.; 7.XII.1798 r., 12.V.1832 r., 16.II.1853 r.; 12.X.1832 r., 18.III.1833 r.
ok. Ry┼éowce, Biskupce – parafia lidzka;
ok. Songiniszki, Chomicze, Dzimitry – parafia ejszyska;
ok. Rek┼Ťcie, Worniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Paszkiewicze, Pietraszu┼äce, Wilbiki, Zapa┼Ťniki – parafia radu┼äska;
dw├│r Ho┼éodziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Mikuty, Brzoz├│wka – parafia wawi├│rska (1799 r.);
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
maj─ůtek Romanowce – parafia iszczo┼énska;
Jucewicz – h. Odrow─ů┼╝
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Juchniewicz – h. Leliwa
pw. 23.V.1800 r.
ok. Honckiewicze, Dziczka┼äce, Nowoku┼äce – parafia ejszyska;
ok. Stamierowszczyzna – parafia nacka;
Juchnowicz
ok. Czerniki – parafia lidzka;
Jundo
ok. Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
Jundzi┼é┼é – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 7.XII.1798 r., 23.VII.1820 r., 6.IV.1859 r., 8.II.1862 r.
ok. Jacewicze, Dziczka┼äce, ┼╗a┼éobiszki, Krupowiesy, Korkliny, Marcinkiszki, Podborze, Poturze, Ruka┼äce – parafia ejszyska;
wie┼Ť Kole┼Ťniki, ok. Koniawka – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
maj─ůtek Bielu┼äce – parafia nacka;
Jurczyński - h. Strzemię
ok. Podborze, wie┼Ť Bujwidy – parafia ejszyska;
Jurewicz – h. ┼Ülepowron, h. Lubicz
ok. Paszyszki, Komorowszczyzna – parafia kole┼Ťnicka;
Juryzdyka Ejszyszki, Ponie┼║dziel – parafia ejszyska;
m. Bieniakonie, ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
posesja Czechowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Gudele – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Hlebowce – parafia wasiliska;
Zdanowce – parafia r├│┼╝aniecka;
ok. Talmonty – parafia nacka;
Jurowski, pw. 17.XI.1817 r.
maj─ůtek Bobry – Kaszuby powiatu Sokolnickiego;
Jursza – h. ┼Ülepowron
pw. 7.XII.1798 r.
ok. Marcinkiszki, Bo┼é─ůdzie, Dzimitry, Jurszyszki, folwark Buciszki, Nowickiszki – parafia ejszyska;
ok. Sakowicze, Jasia┼äce, Wojdagi, wie┼Ť Tatary – parafia ossowska;
ok. Soko┼éy, Montwiance – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Siewruki – parafia zab┼éocka (1799 r.);
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
ok.Piełuciszki;
Juszkiewicz
ok. Sidorowce – parafia nieciecka;
Juszyński (Tatar), pw. 4.VIII.1824 r.
ok. Niekraszu┼äce – parafia nacka;


Kacmajor
ok. Waszkiele, Kozakowszczyzna – parafia radu┼äska;
ok. Giesmonty – parafia ejszyska;
Kaczkowski – h. Pomian
ok. Nowoku┼äce, Hormany – parafia ejszyska;
Kaczy┼äski – h. Pomian
folwark Wersoka – parafia kole┼Ťnicka (nacka, ejszyska);
Kalinowski – h. Kalinowa
pw. 17.V.1815 r., 30.XI.1820 r., 31.III.1848 r.
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Honckiewicze, maj─ůtek Podzitwa – parafia ejszyska;
Koniuchy – parafia bieniako┼äska;
maj─ůtek Gimbuty – parafia trokielska;
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Kaliszewski
ok. Kozakowszczyzna – parafia radu┼äska;
Kami┼äski – h. ┼üuk
ok. Montwiliszki, Hormany, Marcinkiszki, Dzimitry, wie┼Ť Zachowszczyzna – parafia ejszyska;
Michnowce, Dylewo – parafia wawi├│rska;
ok. Smilginie – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Ginele – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Pietraszu┼äce, wie┼Ť Mo┼╝ejki – parafia radu┼äska;
Kamie┼äski – h. Rola
pw.28.XI.1817 r., 16.VIII.1832 r.
Kamie┼äski – h. ┼Ülepowron
pw. 26.VIII.1820 r.
ok. Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Hormany, Marcinkiszki, wie┼Ť Poradu┼ä – parafia ejszyska;
ok. Gierwiela┼äce – parafia nacka;
ok. Rudkiewicze – parafia szczuczy┼äska;
maj─ůtek Kijucie, folwark Ho┼éodziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Jagie┼éowicze – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
Kandyba – h. Kampenhausen
pw. 23.VIII.1820 r.
m. ┼╗o┼éudek, ok. Korsaki, posesja Skobejki, posesja Czechowszczyzna, Wielka Wie┼Ť – parafia ┼╝o┼éudzka;
maj─ůtek Dokudowo – parafia lidzka;
za┼Ťcianek Korsak├│w – parafia jelnie┼äska;
ok. Rodziewicze – parafia nowodworska;
wie┼Ť Orszaki – parafia bielicka;
Kara┼Ť – h. D─ůbrowa
pw. 2.III.1820 r.
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
Karczewski, pw. 22.XII.1802 r.
ok. Bohdzie – parafia lidzka;
ok. Zubielowicze – powiat s┼éucki;
Kar┼éowicz – h. Kar┼éowicz
pw. 8.XII.1798 r., 5.X.1817 r., 1.VI.1837 r.
Starostwo Subortowickie, maj─ůtek Podzitwa, maj─ůtek Bratomierz, ok. Narkuny – parafia ejszyska;
m. Wilno.
Karpiński
m. Lida – parafia lidzka;
Karpowicz – h. Korab, h. Junosza
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
Zachaliszki – parafia ejszyska;
Karianowicz
ok. Czechowce – parafia lidzka;
Kasperowicz – h. Janina, h. Lubicz, Okszak
pw. 13.V.1824 r., 29.X.1828 r.
Juryzdyka Ejszyszki, Korkliny, wie┼Ť Stawida┼äce – parafia ejszyska;
wie┼Ť Jeremiewicze, Czaplice – parafia nieciecka;
folwark Samson├│w – parafia szczuczy┼äska;
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wyzgi – parafia lacka;
ok. Mi┼╝ance – parafia nacka;
Kasprzycki
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Kaszyc – h. Poraj
pw. 15.II.1805 r., 8.VIII.1835 r.
ok. Ruka┼äce, za┼Ťcianek Gabiszki, wie┼Ť Gumbiszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Piereta┼äce, Gaj, Kijuciszki, Lubia┼äce, wie┼Ť Szawry – parafia nacka;
ok. Miszkuda┼äce, Bo┼é─ůdziszki, Wojdagi, folwark Czy┼╝uny – parafia ejszyska;
ok. Nosowicze, Kiwa┼äce – parafia radu┼äska;
Keler (Keller)
dw├│r Siewrukowszczyzna – parafia bia┼éohrudzka;
dw├│r Falkowszczyzna – parafia nieciecka;
Kępiński
ok. Micka┼äce – parafia nacka;
Kibortt – h. Jastrz─Öbiec Kiju─ç – h. ┼Ülepowron
pw. 23.V.1800 r., 10.X.1821 r., 29.IV.1859 r.
1832 r. – maj─ůtek Powersocze – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Giesmonty, Korkuciany – parafia ejszyska;
ok. Paszkiewicze, Talku┼äce, Giesztowty – parafia radu┼äska;
posesja Rek┼Ťcie, Bienkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Jagie┼éowicze – parafia nacka;
Kijuciowie w roku 1902 zamieszkiwali okolice Paszkiewicze, Rukańce, Bienkiewicze, Talkuńce.
Kieraszewicz
ok. Miszkoda┼äce – parafia nacka;
Kierbed┼║ – h. Kierbed┼║, ┼Ülepowron
pw. 23.V.1800 r. – posesja Kierbiedzie – parafia lidzka;
ok. Stankieliszki, Smilginie, Starodworce – parafia wawi├│rska;
W 1902 r. Kierbiedziowie zamieszkiwali w okolicy Starodworce, Kierbiedzie;
Kieszkowski – h. Krzywda
pw. 13.IV.1804 r., 25.VII.1841 r.
dw├│r Korsaki – parafia ejszyska;
Kirkor - h. Kirkor
Kirsza – h. Leliwa
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Kisiel – h. ┼Üwiato┼édycz
pw. 22.XII.1800 r.
ok. Bartowty, Bo┼é─ůdzie, Ponie┼║dziel, Jurszyszki, Honcewicze, Chomicze, Giesmonty – parafia ejszyska;
Kitowicz
wie┼Ť Hryszeniszki – parafia kole┼Ťnicka;
Kleczkowski – h. Trzaska
m. Nacza, ok. Jurele – parafia nacka;
Klejnocki
ok. Bekszcie Wielkie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wo┼éczki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Krupowiesy – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Krzeczewicze – parafia radu┼äska;
m. Iszczo┼éna – parafia iszczo┼énska;
Klejpacki
wie┼Ť Kowale, Brzoz├│wka – parafia wawi├│rska;
Klikowicz – h. Pilawa
pw. 27.X.1820 r., 7.X.1832 r., 13.VIII.1835 r.
wie┼Ť Montwiliszki, ok. Jurele – parafia ejszyska;
ok. Nieciecza – parafia lidzka;
ok. Waszkiele – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Wojni┼éowce – parafia wasiliska;
ok. Krzemie┼äskie – parafia zab┼éocka;
Klimaszewski – h. Wieniawa
ok. Maciory – parafia wawi├│rska;
ok. Krzemie┼äskie – parafia zab┼éocka;
ok. Bartoszu┼äce, Wilbiki – parafia radu┼äska;
Klimiata , pw. 2.VIII.1820 r.
ok. Posolcze, Podwaryszki, wie┼Ť Bra┼╝elce – parafia bieniako┼äska;
ok. Romanowicze – parafia ┼╝o┼éudzka;
wie┼Ť Stawida┼äce – parafia ejszyska;
Klimowicz – h. Jasie┼äczyk
pw. 31.XII.1798 r., 15.I.1832 r., 13.V.1844 r.
Klimowicz – h. Ko┼Ťciesza
pw. 31.VIII.1820 r.
ok. Korkliny, ┼╗emojtele, Montwiliszki, Wilka┼äce, Ponie┼║dziel, Nackiewicze, wie┼Ť Dojlidy, Tawsiuny, Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
ok. Kudaju┼äce, Gierwiela┼äce, Gaworskie,Talku┼äce – parafia nacka;
ok. Nieciecza – parafia lidzka;
ok. Micaty – parafia ro┼╝aniecka;
ok. Cwirbuty – parafia wawi├│rska;
ok. Januszyszki – parafia radu┼äska;
W 1902 r. Klimowiczowie mieszkali we wsi Talkuńce.
Klimontowicz – h. Dwa miecze na krzy┼╝ inaczej Pielesz
pw. 7.XII.1798 r., 24.IX.1832 r. ., 6.VII.1859 r.
Klimontowicz – h. Gryf , pw. 31.VIII.1820 r.
Podubie – parafia lidzka;
maj─ůtek Lebiodka – parafia wasiliska;
W 1902 r. Klimontowiczowie mieszkali w maj─ůtku Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Kliszewski – h. Jastrz─Öbiec
ok. Wilbiki – parafia radu┼äska;
Klukiewicz
ok. Janiszki – parafia nacka;
Klukowicz
ok. Rouby, Czaple, Smilginie – parafia wawi├│rska;
Czechowce – parafia lidzka;
Waszkiele – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Raki – parafia zab┼éocka;
Kmita – h. ┼Üreniawa
pw. 2.VIII.1820 r., 6.II.1833 r.
ok. Romanowicze, Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Wo┼éczki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Stankiewicze – parafia wawi├│rska;
Kobyli┼äski – h. Krzywda
pw. 9.XI.1817 r., 15.V.1834 r.
dw├│r Horodenka – parafia ossowska;
wie┼Ť Sielce – parafia bielicka;
ok. Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Kochanowski
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kochański
ok. Wynckiewicze – parafia radu┼äska;
m. Ejszyszki, ok. Bertowty – parafia ejszyska;
ok. Jocze – parafia nacka;
Kochocki
wie┼Ť Dejnowa – parafia werenowska;
Koczan – h. Na┼é─Öcz
ok. Michnokiemie, wie┼Ť Rezy – parafia ejszyska;
maj─ůtek Rudowszczyzna – parafia solecznicka;
ok. Wojdagi, Bo┼éotniki – parafia ossowska;
ok. ┼üawrynki – parafia trokielska;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
ok. Bolcieniki – parafia werenowska;
wie┼Ť Bo┼╝ary – parafia ┼╝yrmu┼äska;
m. Lida – parafia lidzka;
Kojałłowicz, pw. 17.II.1804 r.
folwark Kowale – parafia wawi├│rska.
Kolenda – h. Be┼éty
pw. 15.XII.1817 r., 13.VI.1845 r.
ok. Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
dw├│r szczuczy┼äski – parafia szczuczy┼äska;
Kolendowski – h. Belina
pw. 21.II.1828 r., 19.VI.1861 r.
Kolesi┼äski – h. Lis, h. Radwan
pw. 4.V.1809 r., 2.VII.1832 r., 8.VIII.1861 r.
maj─ůtek Siedziejmy, ok. Jodki, Kolesiszcze, Nieciecza, folwark Trzeciakowce – parafia lidzka;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kolesińscy w 1902 r. mieszkali w okolicy Jodki.
Kołaszewski
wie┼Ť Bra┼╝elce – parafia bieniako┼äska;
Kołomycki
ok. Jodki – parafia lidzka;
ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
ok. Talmonty, Niekraszu┼äce – parafia nacka;
ok. Ko┼éomyckie, Michnowce, Juchnowce, Szarkinie, wie┼Ť Cwirbuty – parafia wawi├│rska;
Kołupajło, pw. 30.IX.1811 r.
ok. Wincze, ok. Wincze Wielkie – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek ┼╗o┼éudek, Wielka Wie┼Ť – parafia ┼╝o┼éudzka;
Ko┼éyszko – h. Denis, h. Jelita
pw. 4.VII.1820 r., 18.X.1832 r., 1.V.1837 r., 15.X.1861 r.
ok. Karmaniszki – parafia ejszyska;
ok. Kulpy, Kurminy, Tubilewicze, To┼éoczkowszczyzna, Gudy, folwark Kaziu┼äce, Wo┼ékiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kołyszkowie w 1902 r. zamieszkiwali w okolicy Kurminy;
Komar
Doliniany – parafia wasiliska;
Komarowski – h. Cio┼éek
ok. Raczkowszczyzna – parafia nowodworska;
Kondracki – h. Ossorya
pw. 26.V.1800 r., 17.V.1834 r.
ok. Anciuszki, Bujwidy, Hormany, Korkuciany, Ponie┼║dziel, wie┼Ť Poroj┼Ťcie, wie┼Ť Kalwiszki – parafia ejszyska;
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
Kondratowicz – h. Syrokomla
Wielki Mo┼╝ejk├│w – parafia iszczo┼énska;
Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Koniuszewski – h. Prawdzic
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
ok.Marcinkiszki – parafia ejszyska;
Konopacki – h. Nowina
pw. 4.VI.1819 r., 21.II.1842 r.
wie┼Ť Pozgrynda, 1731 – 1832 maj─ůtek Powersocze – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Burnejki;
Konopko – h. Nowina
Konstantynowicz
ok. Nosewicze – parafia radu┼äska;
Korecki
dw├│r Poberza, wie┼Ť Ku┼╝e – parafia bieniako┼äska;
ok. Bo┼é─ůdzie – parafia ejszyska;
wie┼Ť Ossowo – parafia ossowska;
Korewa
ok. Niewisza – parafia nowodworska;
Korejwa – h. Kusza
pw. 1804 r.
ok. Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Honckiewicze, Marcinkiszki, Jacewicze – parafia ejszyska;
Korku─ç – h. Na┼é─Öcz
pw. 23.V.1800 r., pw. 26.V.1800 r., 10.VIII.1832 r., 29.IV.1820 r., 6.II.1836 r., 26.II.1848 r.
ok. Nackiewicze, Dzipiszki, Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka (nacka);
posesja Korkuciany, folwark Wersoka, Tietia┼äce, wie┼Ť Dajnowa, Ejwu┼äce – parafia ejszyska;
posesja Girki, ok. Nosowicze, ┼üunki, Wo┼édociszki – parafia radu┼äska;
folwark Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Kaleda┼äce – parafia nacka;
Koplewski – h. Abdank
Korsak – h. w┼éasny
pw. 15.I.1835 r.
ok. Kierbedzie – parafia lidzka;
Korzeniecki – h. Bogorya
ok. Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
Korzeniewski – h. Waga, h. Na┼é─Öcz
pw. 15.X.1817 r.
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Krupowiesy, Dojlidy, folwark Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
ok. Cacki – parafia nieciecka;
ok. Czechowce, Czechowce – parafia lidzka;
Sapu┼äce, wie┼Ť S┼éobodka – parafia radu┼äska;
Songia┼éowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
Kos(s)akowski , pw. 7.IV.1804 r.
ok. Nowickiszki – parafia ejszyska;
ok. Achrymowce – parafia dziembrowska;
Kosiak
ok. Kolesiszcze – parafia lidzka;
Kosi┼äski – h. Rawicz
ok. Mi┼╝ance – parafia ejszyska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
Smilginie – parafia wawi├│rska;
Kosewicz
ok. Marcinkiszki – parafia ejszyska;
Kos(s)owski
ok. Cieszkiele – parafia trokielska;
m. Lida – parafia lidzka;
wie┼Ť Zab┼éocie – parafia bieniako┼äska;
maj─ůtek Kobrowce – parafia nowodworska;
Kostrowicki – h. Baybuza
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r., 22.VI.1806 r.
maj─ůtek Mo┼╝ejk├│w – parafia iszczo┼énska;
maj─ůtek Papiernia – parafia bieniako┼äska ?;
Ko┼Ťcieniewo – parafia iszczo┼énska;
Kowale – parafia wawi├│rska;
Ko┼Ťcielecki Pacyno – h. Ogo┼äczyk
pw. 2.III.1799 r.
Kotarski – h. Pniejnia
maj─ůtek Horodenka, dw├│r Ho┼édowski – parafia ossowska;
Kotkowski
ok. Chor─ů┼╝yce – parafia nacka;
Kotowicz
wie┼Ť Smilginy – parafia wawi├│rska;
Kotwicki – h. Kotwic
pw. 4.I.1799 r.
posesja dziedziczna Jodki, ok. Wismonty, m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
R├│┼╝anka – parafia r├│┼╝ankowska;
Kowalewski – h. Prus III
ok. Hormany, Nowoku┼äce, Wiszku┼äce, wie┼Ť Popiszki, wie┼Ť Wersoka – parafia ejszyska;
wie┼Ť Koniuchy, Michalczuny, Talmonty – parafia nacka;
ok. Mientwiance – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Soko┼éy – parafia ossowska;
Kozakiewicz – h. Kownia
wie┼Ť Ku┼╝e – parafia butryma┼äska (ejszyska).
ok. ┼╗elwidory – parafia bieniako┼äska;
Kozakowski – h. Lis, h. Kozi┼é, h. Sas
pw. 4.III.1820 r., 13.X.1833 r., 11.I.1821 r., 21.XII.1861 r.
ok. Pietraszu┼äce, Bartoszu┼äce,Czy┼╝uny, Jodki, Krzy┼╝e, Paszkiewicze, Pocelu┼äce, Tatarszczyzna, Wo┼ékiewicze – parafia radu┼äska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. Honckiewicze, wie┼Ť Stawida┼äce, Podborze, Juryzdyka, – parafia ejszyska;
ok. Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Siewruki, Wincze – parafia wawi├│rska;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
ok. Ko┼éyszki – parafia lidzka;
Bolsie;
Kozakowscy zamieszkiwali w 1902 r. okolice: Jodki, Pietraszuńce, Bartoszuńce.
Kozaryn – h. Ko┼Ťciesza
ok. Jurele, Szarkucie, Lubia┼äce, Mongieliszki – parafia nacka;
wie┼Ť Poturze, wie┼Ť Sznury, ok. Podwara┼äce, Bo┼é─ůdzie, Swianiszki – parafia ejszyska;
wie┼Ť Wersoka, za┼Ťcianek Starka, ok. Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
folwark Krupa – parafia lidzka;
ok. Tubielewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kozicki
Kozicze – parafia lidzka;
Kozicz
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
Kozielski
m. Lida – parafia lidzka;
za┼Ťcianek Szabranowce, Szostakowce, ok. Perechody – parafia wasiliska;
Koz┼éowski – h. Jastrz─Öbiec
pw. 18.XII.1807 r., 2.IV.1849 r., 5.VI.1861 r.; 18.VII.1817 r., 24.I.1852 r.
ok. Hormany, Jacewicze, wie┼Ť Zwiniszki, Dziegucie, Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
dw├│r Dokudowo – parafia lidzka;
ok. Bartoszu┼äce, Lipku┼äce – parafia radu┼äska;
dw├│r Waszkiewicze – parafia bielicka;
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
ok. Bigowszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Smilginie – parafia wawi├│rska;
Krahelski – h. Przegodnia
pw. 30.XI.1826 r.
ok. Nowoku┼äce – parafia ejszyska;
folwark Krzeczewicze, ok. Talku┼äce – parafia radu┼äska;
m. Lida, ok. Dokudowo – parafia lidzka;
folwark Michalczuny;
Krai┼äski – h. Jelita
pw. 16.X.1832 r.
maj─ůtek Hryszaniszki alias Pokoniawka – parafia dubicka (nacka);
folwark Pa┼éaszki – parafia radu┼äska;
ok. Wierch Lebiodka, wie┼Ť Wojna┼éowce – parafia wasiliska;
Kra┼Ťnik – h. Prawdzicz
ok. Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
ok. Paszyce, Bohdanowo – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
wie┼Ť Bojary, Wierch Lebiodka – parafia wasiliska;
ok. Kra┼Ťniki – parafia r├│┼╝aniecka (1799 r.);
Krajewski – h. Leliwa, h. Jasie┼äczyk
pw. 30.XI.1820 r.
ok. Lejki – parafia lacka;
Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka (wawi├│rska);
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
ok. Wojni┼éowce, Perechody, za┼Ťcianek G├│rnofel, wie┼Ť Borowszczyzna – parafia wasiliska;
ok. Siesiulki – parafia wawi├│rska;
Poradu┼ä – parafia nacka;
Krukowski – h. Gryf
pw. 29.IV.1821 r., 1.III.1833 r., 22.XII.1851 r.
m. Lida – parafia lidzka;
m. Ejszyszki, ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
Krulikowski
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia ossowska;
Krupel – h. Korczak
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
posesja Widgierowszczyzna;
Krupowicz – h. Krupka, h. Krupos
pw. 28.VIII.1805, 31.XII.1821 r.
Krupowicz – h. Prawdzic
pw. 11.I.1821 r., 7.XI.1834 r., 28.VI.1848 r.; 6.X.1821 r., 8.VI.1861 r.
ok. Krupowszczyzna, Krupowicze, wie┼Ť Markucie, ok. Gradowszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok. Krupowiesy, Wiszku┼äce, Jacewicze, Bieniuny, Juryzdyka, Dzie┼╝yszki, Lubkiszki, Podborze, Korkuciany, Korsaki, Chomicze – parafia ejszyska;
ok. Bienkiewicze, Stecewicze, Gudy, Krupowicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
folwark Ko┼éyszki, ok. Czechowce, Barany – parafia lidzka;
Dramowicze – parafia szejbakpolska (wasiliska);
ok. Raki, Kurpie – parafia zab┼éocka;
ok. Niewisza – parafia nowodworska;
ok. Mi┼╝ance ok. Jurele – parafia nacka;
ok. Pacielu┼äce, Paszkiewicze, Pusiewory, Wo┼ékiewicze – parafia radu┼äska;
ok. Bienkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Mie┼╝yszki, Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
Krupowiczowie zamieszkiwali w 1902 r.: ok. Jurowka, Krupowszczyzna, za┼Ťcianek Dramowicze, Pocelu┼äce.
Krupowies – h. Lubicz
pw. 7.I.1799 r., 15.VI.1848 r.
ok. Marcinkiszki, Bo┼é─ůdziszki, Chomicze, Lubkiszki, Wojdagi, Wiszku┼äce, Karmaniszki, Krupowiesy, Honckiewicze, Pojedubie, Rymkuny, Wojsiaty, wie┼Ť Komaru┼äce – parafia ejszyska;
Jurele – parafia nacka;
ok. Janiszki, Wojdagi, Starka – parafia kole┼Ťnicka;
Krydel – h. Odsiecz
pw. 22.III.1798 r., 1.VIII.1829 r.
Pieciulowce – parafia lidzka;
folwark To┼ékowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
Krynicki, pw. 17:XII.1819 r., 19.V.1808 r.
wie┼Ť Siendzikowszczyzna;
Podzitwa – parafia ejszyska;
Krzeczkowski – h. Korczak
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Krzywiec – h. Ostoja
wie┼Ť Lewasze – parafia trokielska;
ok. Bohdzie – parafia lidzka;
ok. Olechnowicze – parafia radu┼äska;
ok. Milwidy, Micka┼äce, Mieszkoda┼äce – parafia nacka;
Krzy┼╝
ok. Krzy┼╝e, Janowicze – parafia radu┼äska;
Krzy┼╝anowski – h. Nowina, h. Mora
ok. Ponie┼║dziel, P├│┼éstoki, Songiniszki – parafia ejszyska;
ok. Talmonty – parafia nacka;
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
Kubecki
folwark Serafiniszki – parafia ejszyska;
Kubicki – h. Ksi─Ö┼╝yc i miecz
ok. ┼╗omojtele, Jurszyszki – parafia ejszyska;
Kucewicz – h. Bawola g┼éowa
pw. 11.XII.1819 r., 22.XII.1860 r.
wie┼Ť Mie┼╝any – parafia ejszyska;
ok. Micka┼äce, Kucewicze, Jocze – parafia nacka;
ok. Wojzboniszki – parafia kole┼Ťnicka;
Kucharski – h. Korab
wie┼Ť Bielu┼äce – parafia nacka;
ok. Widynia┼äce – parafia kole┼Ťnicka;
Kucharzewski
wie┼Ť Czy┼╝uny – parafia ejszyska;
Kuczewski – h. Poraj
dw├│r ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kuczy┼äski – h. ┼Ülepowron
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
Cybory – parafia lidzka;
ok. Piaski – parafia nowodworska;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Kuj┼╝a
Kuj┼╝e – parafia radu┼äska;
Kuldosz
ok. Dawidowszczyzna – parafia solecznicka;
Kulesz
Huta – parafia nacka;
Kulesza – h. ┼Ülepowron
pw. 26.V.1800 r., 28.I.1829 r., 23.I.1833 r.
posesja Rymtowczyzna, maj─ůtek Ejwu┼äce – pw. 13.V.1827 r.
posesja Krupowiesy, Rynkuny, Jacewicze, P├│┼éstoki, Bieniuny, Michnokiemie, Wiszku┼äce, Wojdagi, Korkuciany, Powersocze w 1800 r. – parafia ejszyska;
ok. Stankiewicze, Kasperowszczyzna, Krupowszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok. Janiszki, Mongieliszki, Starka, Swiackiewicze – parafia kole┼Ťnicka;
P├│┼éwersocze – parafia wasiliska;
ok. Jurele – parafia nacka;
Ejwu┼äce – parafia radu┼äska;
Kulikowski – h. Drogomir
pw. 14.IX.1824 r.
maj─ůtek Girdziejewka – parafia r├│┼╝aniecka;
wie┼Ť Nieciecza – parafia nieciecka;
wie┼Ť Hanelki – parafia zab┼éocka;
Kuncewicz – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 23.V.1800; 29.X.1817 r., 5.XII.1833 r.
posesja Wersoka, maj─ůtek Poturze, Noniszki, Zubiszki, dw├│r Mejnaliszki – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida, maj─ůtek Kozicze, ok. Ma┼éajkowszczyzna – parafia lidzka;
folwark Bia┼éopiotry – parafia ejszyska;
maj─ůtek Kru┼éowicze;
Kurniewicz ( Korniewicz)
m.Lida, ok. Czechowce – parafia lidzka;
Kury┼é┼éo – h.w┼éasny Kuszelewicz – h. Junosza
pw. 16.III.1825 r.
ok. Bo┼éotniki, Dowgia┼éy, Sakowicze – parafia ossowska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. M─Ödrykowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kuszelewski – h. ┼Ülepowron
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Kuty┼éowski – h. Lis
ok. Radziwoniszki – parafia wawi├│rska;
Kuzmicki – h. Jastrz─Öbiec
folwark Zaczepy – parafia ┼╝o┼éudzka;
Kwiatkowski – h. Gryf
m. Lida – parafia lidzka;
dw├│r Krasule – parafia ┼╝o┼éudzka;
Kwieciński
m. Iszczo┼éna – parafia iszczo┼énska;
Kwinta – h. Drya
pw. 20.VII.1800 r., 5.III.1847 r.
ok. Jadelowce – parafia zab┼éocka;
ok. Lipku┼äce, Ruka┼äce – parafia radu┼äska;
Zbroszki – parafia wasiliska;


La(e)skowicz – h. Korab
pw. 3.III.1798 – 20.I.1799 r., 16.X.1826 r.
Pusiewory – parafia radu┼äska;
dw├│r Ho┼édowski, dw├│r Nieciecki – parafia nieciecka;
maj─ůtek Kirianowce, Berdowka;
Laskowski – h. Korab
pw. 6.X.1800 r., 11.X.1832 r., 11.XI.1861 r.
maj─ůtek Sapu┼äce, ok. Kiemiejsze, Pusiewory, Nosewicze – parafia radu┼äska;
Lebecki – h. ┼üodzia, h. Pob├│g
pw. 9.X.1820 r.
folwark Kowalki – parafia radu┼äska;
ok. Osipowce – parafia zab┼éocka;
ok. Szlachtowszczyzna – parafia wasiliska;
Lebel – h. w┼éasny
dw├│r ejszyski – parafia ejszyska;
Lebiedziewicz
wie┼Ť J─Öcze – parafia ejszyska;
Lebiedziński
m. Lida – parafia lidzka;
Lejko, pw. 17.VI.1817 r., 27.VII.1848 r.
ok. Lejki – parafia lacka;
Lebiodka – parafia wawi├│rska;
ok. Szostakowce – parafia wasiliska;
ok. Chamowszczyzna – parafia dziembrowska;
Lenartowicz
Ostrowle – parafia lidzka;
wie┼Ť ┼╗uczki, Gienzgaj┼éy – parafia jelne┼äska;
m. Soleczniki – parafia solecznicka;
parafia raduńska;
Leniewski
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Lesniewski
ok. Wojdagi, Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Leszkiewicz – h. Leski
pw. 4.X.1817 r., 5.VI.1859 r.
ok. Stankiewicze, Dylewo, Czaple, Mejry, Girdziowce – parafia wawi├│rska;
ok. Starodworce – parafia wasiliska;
m. Zab┼éocie – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Subocze – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Tarnowszczyzna – parafia bia┼éohrudzka;
maj─ůtek Kozlany;
Lewczykowski
parafia dziembrowska;
Lewicki
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Lewkowicz
ok. Czerniki – parafia lidzka;
Lewon
parafia raduńska;
Lidziński
ok. Krzeczewicze – parafia radu┼äska;
Liniewski
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Linkiewicz
m.Lida – parafia lidzka;
ok. Stankiewicze – parafia wawi├│rska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
ok. ┼╗omojtele – parafia ejszyska;
Linkim
m. Ossowo – parafia ossowska;
Lipi┼äski – h. Lubicz, h. Rawicz
pw. 6.IX.1817 r., 1855 r.
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Poddubicze – parafia dubicka;
Krzeczewicze – parafia radu┼äska;
Lipowski – h. Bo┼äcza
pw. 10.I.1799 r.
posesja Andruszowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka (dziembrowska);
Lipski – h. Grabie
parafia żołudzka;
Lisowski – h. Je┼╝
ok. Andruszowszczyzna – parafia dziembrowska;
Lubkiewicz – h. Trzaska
pw. 7.I.1799 r., 31.XII.1821 r., 24.XI.1832 r., 12.VI.1835 r.
ok. Jurszyszki, Honckiewicze, Lubkiszki, ┼üowkieniki, Stawida┼äce, Chomicze, Mackowszczyzna, Pojedubie, wie┼Ť Rezy – parafia ejszyska;
wie┼Ť Hryszaniszki – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida – parafia lidzka;
Lubianiec – h. Lubicz
pw. 4.III.1820 r., 21.I.1836 r.
ok. Michnokiemie, Kuleszyszki, Korkliny, Korkuciany, Bo┼é─ůdzie, wie┼Ť Dociszki – parafia ejszyska;
ok. Jurele, Gaworskie, Lubia┼äce – parafia nacka;
ok. Stamierowszczyzna, Mongieliszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;


Łabuć - h. Łabędź
┼üabu┼äski – h. Zag┼éoba
┼üaniewski – h. Korczak
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
posesja Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Łapatowski
folwark Zybo┼éy – parafia wasiliska;
┼üasko – h. Korab ┼üaszkiewicz
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
Łatyszkiewicz
ok. Plasewicze – parafia lidzka;
Ławrynowicz
ok. Rek┼Ťcie, Bekszcie Wielkie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
┼ü─ů(on)kiewicz
ok. Czerniki – parafia lidzka;
Łodziato
wie┼Ť Markucie, ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
Czepieluny – parafia kole┼Ťnicka;
┼üojko – h. ┼üuk, h. W─ů┼╝
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
Horodyszcze – parafia radu┼äska;
Siesiulki – parafia wawi├│rska;
ok. Talmonty – parafia nacka;
folwark Karolinowo;
Łopaciński - h. Lubicz
┼üopato – h. Mogi┼éa,
ok. Kolesiszcze, Bohdzie, wie┼Ť Korni┼éki – parafia lidzka;
Łopatowski
folwark Korzy┼Ť─ç – parafia wasiliska;
Łosowski
folwark Ma┼ée Mo┼╝ejki – parafia iszczo┼énska;
Łowienicki (Łowieniecki)
Lebiodka – parafia wawi├│rska;
ok. Gajkowszczyzna – parafia wasiliska;
Łuczko
ok. Gudy, wie┼Ť Soroki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Swiackiewicze – parafia ejszyska;
┼üukaszewicz – h. ┼üuk
pw. 31.III.1804 r., 5.XI.1820 r., 24.XI.1861 r., 1832 r., 19.VIII.1820 r.
maj─ůtek Osipowce – parafia zab┼éocka;
ok. Kozieliszki – parafia wasiliska;
ok. Bo┼é─ůdzie, Mi┼╝any, wie┼Ť Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
ok. Jurele, wie┼Ť So┼étaniszki – parafia nacka;
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;

ok. Jodki – parafia lidzka;
ok. Pietraszu┼äce, Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
Łukomski
m. Zab┼éocie – parafia zab┼éocka;
┼üunkiewicz – h. ┼üuk, h. Bo┼äcza
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r., 18.VI.1820 r., 23.I.1829 r., 24.X.1839 r., 17.I.1841 r.
ok. Dowgia┼éy Wielkie, Giniuny, Wojdagi – parafia ossowska;
ok. Wilka┼äce, Wiszku┼äce, Dojlidy, Jacewicze, Marcinkiszki, Krupowiesy, Korkuciany , Korkliny, Kuleszyszki, P├│┼éstoki, ┼╗a┼éobiszki, ┼╗emojtele, dw├│r Dociszki, wie┼Ť Poleckiszki – parafia ejszyska;
ok. Malewskie, ┼üunki, Krzeczewicze, Nosowicze, Pietraszu┼äce, Wilbiki, Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
posesja Ko┼éomyckie, Wylewszczyzna – parafia wawi├│rska;
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Kukle – parafia zab┼éocka;


Macewicz – h. Rogala
pw. 4.I.1799 r., 31.XII.1804 r.
posesja dziedziczna Maciu┼äce, ok. Jurele, Gierwiela┼äce – parafia nacka;
ok. Radziwi┼éowce, Radziwoniszki, Stankieliszki, Smilginie, Michnowce, Krupowo, Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
ok. Pietraszu┼äce, Wo┼ékiewicze – parafia radu┼äska;
za┼Ťcianek Skibiszki, wie┼Ť Bakszty – parafia wasiliska (nowodworska);
ok. Sidorowce – parafia nieciecka;
wie┼Ť Bakszty – parafia wasiliska;
Macewiczowie w 1902 r. mieszkali w okolicy Maciuńce, Krupowo, Jurele.
Maciecki
ok. Jodki, Bohdzie – parafia lidzka;
Maciejewicz – h. Bogorya
pw. 4.V.1817 r.
ok. Karpowicze – parafia r├│┼╝a┼äska;
dw├│r Swiniec, ok. Szorkinie – parafia bieniako┼äska;
folwark Dziczka┼äce, maj─ůtek Str├│┼╝nica, wie┼Ť Rogaczewszczyzna – parafia ejszyska;
wie┼Ť Bojary Smo┼éockie – parafia jelnie┼äska;
wie┼Ť Kobylniki, wie┼Ť Gamowce – parafia trokielska;
wie┼Ť Bakszty – parafia wasiliska;
folwark Oczkiewicze – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Gierwiela┼äce – parafia nacka;
ok. Filipowicze – parafia nowodworska;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
maj─ůtek Zapole (pow. grodzie┼äski), wie┼Ť Siewruki, folwark Grabniki;
Maciejewski
ok. Klewki – parafia trokielska;
Kmitowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
wie┼Ť Cacki – parafia nieciecka;
Mackiewicz – h. Bogorya, h. Lubicz , Bo┼╝a wola
pw. 29.X.1817 r., 7.I.1799 r.
m. Ostryna – parafia nowodworska;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
ok.Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
ok. Milwidy – parafia solecznicka;
Maculewicz
dw├│r Falkowszczyzna – parafia nieciecka;
m. Werenowo – parafia werenowska;
Majewski, pw. 16.VII.1808r.
m. Lida – parafia lidzka;
wie┼Ť Dubicze – parafia nacka;
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek Papiernia – parafia bieniako┼äska;
Makarewicz (Makarowicz) – h. Lis
pw. 7.I.1799 r., 8.XI.1815 r., 26.IV.1820 r.
Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Ekselmowszczyzna, Wincze, Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Mokrzec Rz─ůsnickie – parafia r├│┼╝aniecka;
ok. Piaszczyzna, maj─ůtek Stary Dw├│r – parafia wasiliska;
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
maj─ůtek Rakowicze;
Grodno.
Makarewiczowie w 1902 r. – ok. Ekselmantowszczyzna, m. Lida, ok. Paszyce.
Makowski – h. Jelita
pw. 10.I.1799 r.
Siemiankowszczyzna – parafia dziembrowska;
Maksimowicz
parafia dziembrowska;
Makutajtis
Podzitwa – parafia ejszyska;
Malewicz h. Szeliga
dw├│r Ol┼╝ewo, m. Lida – parafia lidzka;
folwark Byczkowszczyzna, folw. Milkowszczyzna – parafia dziembrowska;
Malewski – h. Jastrz─Öbiec
pw. 7.III.1799 r., 4.III.1820 r., 31.VIII.1833 r.
ok. Janowicze, Lipku┼äce, Malewskie, Pietraszu┼äce, Surkonty – parafia radu┼äska;
ok. Dzimitry, Honckiewicze, Karmaniszki, Mi┼╝any, Ponie┼║dziel – parafia ejszyska;
ok. Montwiany, Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Bogatki, Przydybaj┼éy, Smolaki – parafia lidzka;
ok. Jassowszczyzna, wie┼Ť Stre┼╝uny – parafia nacka;
ok. Korsaki – parafia jelne┼äska;
wie┼Ť Podwara┼äce – parafia ossowska;
m. Wilno.
Malinowski
ok. Giesmonty – par. ejszyska;
ok. Czerniki – parafia lidzka;
Maliszewski
folwark Pakuliszki – parafia nacka;
Maluszycki
dw├│r Horodna – parafia ossowska;
Ma┼éachowski – h. Na┼é─Öcz
pw. 11.III.1810 r., 6.VII.1859 r.
ok. Zacharowszczyzna – parafia trokielska;
ok. Stankieliszki, wie┼Ť Dojlidy – parafia wawi├│rska;
ok. Krupowiesy, Poleckiszki, ok. Poroj┼Ťcie – parafia ejszyska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
m. Lida, ok. Kolesiszcze, Filanowce – parafia lidzka;
ok. Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Niekraszu┼äce – parafia nacka;
maj─ůtek Lebioda – parafia wawi├│rska;
ok. Dowgia┼éy, Bo┼éotniki – parafia ossowska;
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
m. Wilno.
Małachowscy mieszkali w 1902 r. w okolicy Małe Dowgiały.
Małaszkiewicz
m. Lida – parafia lidzka;
Mamczyc h. Pier┼Ť kobieca
pw. 23.V.1800 r.
posesja Wilka┼äce, ok. Korkliny, Kierszyszki, za┼Ťcianek Dumbla – parafia ejszyska;
ok. Bohdzie – parafia lidzka;
ok. Kirszyszki – parafia radu┼äska;
ok. Wojdagi, Sakowicze, Dowgia┼éy Wielkie, folwark Podborki – parafia ossowska;
ok. Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Ku┼╝e, ok. Poczobuty, Papiernia – parafia bieniako┼äska;
Mamicki
ok. Bogdzie – parafia lidzka;
Mankowski
Miliszyszki – parafia radu┼äska;
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Marcinkiewicz – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
dw├│r Berd├│w, Ol┼╝ew – parafia lidzka;
wie┼Ť Tobo┼éy – parafia nieciecka;
folwark Dubie┼äce – parafia iszczo┼énska;
maj─ůtek Wersoka – parafia ejszyska;
Marcinowski – h. Rola
Marciszewski, pw. 19.VI.1821 r., 29.XII.1832 r.
maj─ůtek ┼üadowszczyzna;
Markiewicz – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
wie┼Ť Ko┼éowicze – parafia wawi├│rska;
ok. Kierbiedzie – parafia lidzka;
┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
ok. Songia┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Markiewiczowie w 1902 r. mieszkali w okolicy Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Markowski – h. Bo┼äcza
Korsaki – parafia kole┼Ťnicka;
Masłowski - h. Samson
Massalski - h. własny
Maszewski - h. Nowina
pw. 5.V.1821 r.
maj─ůtek Winkowce, folwark Trzeciakowce – parafia lidzka;
Matusewicz
wie┼Ť Rynkuny, Dumbla – parafia ejszyska;
Sarkinie – parafia wasiliska;
Paszyszki – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Wersoka – parafia nacka;
Micewicz – h. Radwan
pw. 10.I.1799 r.
posesja dziedziczna Smilginie, ok. Nackiewicze – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Krokszle – parafia ejszyska;
Micha┼éowski – h. Jasie┼äczyk
pw. 10.I.1799 r.
posesja dziedziczna ┼╗emojtele – parafia ejszyska;
dw├│r Sobolewszczyzna – parafia werenowska;
dw├│r lidzki, Ostrowie – parafia lidzka;
Micary – parafia r├│┼╝aniecka;
ok. Ko┼éomyckie,wie┼Ť Monkowce – parafia wawi├│rska;
ok. Osipowce – parafia zab┼éocka;
maj─ůtek Horodno – parafia ossowska;
Kobrowce – parafia nowodworska;
Michalski
ok. Bohdzie, Oko┼éy – parafia lidzka;
Michnowicz
ok. Kiemiejsze – parafia radu┼äska;
Mickiewicz – h. Poraj, h. Na┼é─Öcz, h. Przyjaciel
pw. 26.V.1800 r., 16.II.1818 r., 20.VI.1819 r.
Towginiany – parafia werenowska;
m. Ejszyszki, posesja Jurszyszki, Jacewicze, Janowicze, ┼╗a┼éobiszki, Honcewicze, ok. Chomicze, Marcinkiszki, Giesmonty, Rynkuny, Swiackiewicze, Wojdagi, folwark Hormany,wie┼Ť Paleckiszki – pararafia ejszyszka;
posesja Krupowicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
folwark ┼╗ukany, Pikiszki, ok. Smilginie, Stamierowszczyzna, Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Wilbiki, Pietraszu┼äce, Rze┼╝ucie – parafia radu┼äska;
ok. Micka┼äce, Rakunciszki – parafia nacka;
ok. Dowgia┼éy Wielkie – parafia ossowska;
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
m. Lida,ok. Kierbiedzie, Bohdzie, Rze┼╝ucie – parafia lidzka;
Mienczyński (Mięczyński)
ok. Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
Mikosza – h. D─ůbrowa
pw. 7.I.1799 r.
posesja Po┼╝y┼╝ma, ok. Wilkance, wie┼Ť Wisi┼äcza, Dojlidy – parafia ejszyska;
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
ok. Czechowce, folwark Ostrowie – parafia lidzka;
ok. Giniuny – parafia werenowska;
ok. Poczobuty, Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Po┼╝y┼╝ma – parafia hermaniska (ejszyska);
Mikulski – h. Pielesz
pw. 23.V.1800 r., 11.X.1817 r., 16.IX.1824 r., 23.XI.1861 r., 7.XII.1825 r.
maj─ůtek Bielowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
maj─ůtek G┼é─Öbokie – parafia nacka;
maj─ůtek Weren├│w – parafia werenowska;
Mikutowicz – h. Ostoja
pw. 28.VI.1834 r.
Milewicz, pw. 8.III.1799 r.
ok. Kierbiedzie, Ko┼éyszki, Bo┼étucie – parafia lidzka;
ok.Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Lubia┼äce, Gaworskie – parafia nacka;
ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
Milewski, pw. 8.III.1799 r.
ok. Bia┼éopiotrowiecze, Giesmonty, Sakowicze – parafia ejszyska;
ok. Wisi┼äcza – parafia butryma┼äska (ejszyska);
folwark Jagie┼éowicze – parafia nacka;
Druskinie – parafia kole┼Ťnicka;
Miłaszewicz
ok. Michnokiemie – parafia ejszyska;
ok. Posolcze, Chreptowicze – parafia bieniako┼äska;
ok. Songia┼éowszczyzna, Rudowszczyzna – parafia solecznicka;
Minakowski – h. Odrow─ů┼╝
pw. 10.I.1799 r., 7.II.1801 r., 14.VI.1861 r.
posesja Bieniuny, ok. Bo┼é─ůdzie, Chomicze, Honckiewicze Ma┼ée, Podborze, Jacewicze, wie┼Ť Dejnowo, Czura┼äce – parafia ejszyska;
ok. Soko┼éy, Paszkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Jocze – parafia nacka;
Minko
folwark Dziczka┼äce – parafia ossowska;
Minski, pw. 6.V.1839 r.
maj─ůtek Rek┼Ťcie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Mioduszewski, pw. 10.I.1821 r.
ok. Rouby, Dylewo, Radziwi┼éowce, Wincze, Markucie, Ko┼éomyckie, Szalewo – parafia wawi├│rska;
ok. Micka┼äce, Lubia┼äce – parafia nacka;
ok. Maluki – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Leluszowce, Szpilki – parafia iszczo┼énska;
Mirowski
ok. Bohdzie – parafia lidzka;
Misielewicz
Dubicze – parafia radu┼äska;
m. Ossowo – parafia ossowska;
Misiewicz
ok. Czernichy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Misiura, pw. 15.II.1805, 21.IX.1861 r.
ok. Zalewszczyzna, Jodki, Kierbiedzie, Bohdzie, Czerniki, Wismonty, Ejsmonty – parafia lidzka;
ok. Wito┼╝encie – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Dejnowa – parafia ejszyska;
Mizgier – h. Sieniuta
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
dziedziczna posesja Jodki – parafia lidzka,
ok. Janowicze – parafia radu┼äska;
ok. Petrykany – parafia trokielska;
ok. Czechowce – parafia lidzka;
Mogielnicki
ok. Szlachtowszczyzna – parafia wasiliska;
Mokrzecki – h. Ostoja
pw. 11.X.1827 r., 11.II.1833 r.
maj─ůtek Mokrzec Moraczewszczyzna – parafia r├│┼╝aniecka;
maj─ůtek Dzitryki – parafia nieciecka;
maj─ůtek Dera┼╝na – parafia ┼╝o┼éudzka;
Mołodecki, pw. 7.I.1799 r., 19.VI.1861 r.
Mo┼éodzki (Mo┼éocki) – h. Prawdzic
pw. 26.V.1800 r., 8.VII.1832 r., 19.XII.1851 r.
ok. Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Wojdagi – parafia ejszyska;
Mongia┼é┼éo – h. Wadwicz
ok. Lubia┼äce, Paszyszki – parafia nacka;
ok. Janiszki, Wojdzboniszki – parafia kole┼Ťnicka;
Moniuszko
ok. Soroki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Szawry – parafia nacka;
Monkiewicz – h. Lubicz odm.
pw. 11.IX.1825 r., 16.X.1820r., 6.IV.1859 r.
folwark ┼üadaciszki, ok.Bartowty, Bieniuny, Bo┼é─ůdzie, Gilwiniszki, Honckiewicze, Hormany, Kijucie, Korkliny, Kud┼éy, Lubkiszki, ┼üowkieniki, Mackiszki, Marcinkiszki, Michnokiemie, Monkiewicze, Niewonia┼äce, Po┼╝eczkowszczyzna, Rynkuny, Wersoka, ┼╗a┼éobiszki, ok. ok. ┼╗emojtele – parafia ejszyska;
ok. Micka┼äce – parafia nacka;
ok. Januszyszki – parafia radu┼äska;
ok. Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
ok. Kmitowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
Moraczewski – h. Cholewa
pw. 1.II.1810 r.
maj─ůtek Unichowszczyzna – parafia r├│┼╝aniecka;
maj─ůtek J├│zef├│w – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Andruszowce – parafia ┼╝o┼éudzka (dziembrowska);
Moraczy┼äski – h. Mora
pw. 16.X.1820 r.
ok. Wiercio┼éki – parafia ┼╝o┼éudzka;
wie┼Ť Ko┼Ťcieniewo – parafia wasiliska;
Moraczyńscy w 1902 r. mieszkali w okolicy Wierciołki.
Morawski – h. D─ůbrowa
pw. 7.I.1799 r.
posesja dziedziczna Hormany – parafia ejszyska;
ok. Giniuny – parafia werenowska;
Horodenka – parafia ossowska;
Morgiewicz – h. Odrow─ů┼╝, h. Krysin
pw. 3.XI.1819 r.
ok. Micka┼äce, Puziele – parafia nacka;
ok. Serafiniszki – parafia ejszyska;
maj─ůtek Hanelki – parafia zab┼éocka;
Morozowski
wie┼Ť Kulkiszki – parafia bieniako┼äska;
Morzeczewski
wie┼Ť Leluszowce – parafia wasiliska;
Moskiewicz – h. w┼éasny
pw. 17.VIII.1832 r.
folwark ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska;
wie┼Ť Towzginiany – parafia werenowska;
Mrokowski - h. Ślepowron
Murawski – h. Korab
ok. Jacewicze, Hormany – parafia ejszyska;
wie┼Ť Chor─ů┼╝yce – parafia nacka;
Muraczyński
wie┼Ť ┼üowczy┼éowicze – parafia lidzka;
Muszyński
ok. Siemiejki, Czeszejki, wie┼Ť Radziwi┼éowce, Kotowicze – parafia wawi├│rska;
Muszyniewski
wie┼Ť Monkowce – parafia zab┼éocka;
Myszkowski – h. Jastrz─Öbiec
m. Lida – parafia lidzka;
My┼Ťlicki
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;


Nacewicz – h. Lis
pw. 26.V.1800 r.
ok. Bujwidy, Korkuciany, Bo┼é─ůdzie, Chomicze, Honckiewicze – parafia ejszyska;
wie┼Ť Zajkowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
wie┼Ť Sinodwory, Stawida┼äce – parafia ejszyska;
Narbudzki
ok. Rakuciniszki – parafia nacka;
Narbutt – h. Tr─ůby, h. Zadora
pw. 21.VII.1811 r., 27.III.1827 r., 8.XI.1861 r.
maj─ůtek Szawry, Lewkiszki, Talmonty – parafia nacka;
maj─ůtek Andruszowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
folwark Radziwoniszki – parafia nieciecka;
maj─ůtek Jurszyszki – parafia ejszyska;
folwark Talku┼äce – parafia radu┼äska;
dw├│r Zubiszki, Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida, ok. Bielskie – parafia lidzka;
ok. Tarnowszczyzna, Stary Sw├│r – parafia wasiliska;
maj─ůtek Kobrowce – parafia nowodworska;
maj─ůtek Janowszczyzna, Sukurcze, Woronicze;
Narkiewicz – h. Wieniawa
pw. 10.I.1799 r.
posesja Dziemb├│w – parafia dziembrowska;
ok. Rynkuny, Narkuny,wie┼Ť J─Öcze – parafia ejszyska;
dw├│r Owsiadowski – parafia trokielska;
ok. Kierbiedzie, Bohdzie – parafia lidzka;
Narucki
wie┼Ť Soliszki – parafia ossowska;
Naruszewicz – h. Wadwicz
m. Lida, ok. Worniszki, Kierbiedzie, Paszkiewicze – parafia lidzka;
folwarek Poleckiszki, Pakuliszki – parafia nacka;
wie┼Ť Tatary – parafia ossowska;
Nejman (Neyman)
wie┼Ť Konwaliszki, wie┼Ť Smolinie – parafia bieniako┼äska;
Nieciecki – h. Poraj
pw.21.X.1821 r.
ok. Rodziewicze – parafia nieciecka;
ok. Wo┼éejsze, Raki – parafia zab┼éocka;
ok. Smolicha, ok. Niewisza, Rytelewszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Siesiulki – parafia wawi├│rska;
ok. Jodki – parafia lidzka;
Pojedubie – parafia kole┼Ťnicka;
Wo┼édociszki – parafia radu┼äska;
Niedzwiecki – h. Ogo┼äczyk
dw├│r Wankiewicze – parafia bielicka;
Niemi─Ötowski – h. Sulima;
Niemiro
wie┼Ť Szawerdaki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Niepokojczycki
m. Lida – parafia lidzka;
folwarek Wo┼éczynka – parafia wasiliska;
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Niewiadomski
m. Lida – parafia lidzka;
Niewojno
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
ok. Wojdagi, Jurszyszki, J─Öcze – parafia kole┼Ťnicka;
folwark Janiszki, Nackiewicze – parafia nacka;
Nitorowicz
ok. Nowojpiele – parafia wawi├│rska;
Noniewicz – h. Do┼é─Öga
pw. 16.III.1798 r.
Noniewicz – h. Prus
pw. 23.V.1800 r., 17.X.1827 r.
ok. Sakowicze – parafia ejszyska (ossowska);
ok. Krokszle, Jocze, Wojdzboniszki – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Gawienie;
Nossowicz – h. Top├│r
pw. 23.V.1800 r., 21.XI.1820 r.
posesja Lubia┼äce – parafia nacka;
ok. Korkuciany- parafia ejszyska;
ok. Lubarty – parafia bieniako┼äska;
pw. 3.VIII.1820 r., ok. ┼üunki – parafia radu┼äska;
ok. Lipku┼äce, Nosowicze, Pacielu┼äce, Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
Nossewicz – h. Top├│r
m. Radu┼ä, ok. Butrymy, Nosewicze, Surkonty, ┼üunki, Giesztowty, Januszyszki, Pa┼éaszki – parafia radu┼äska;
ok. Posolcze – okolica bieniako┼äska;
ok. Bo┼é─ůdziszki, Bo┼é─ůdzie, Dzimitry, Jacewicze, Korkuciany, Korkliny, Kuleszyszki, Niewonia┼äce, folwark Narkuszki – parafia ejszyska;
ok.Piaski – parafia nowodworska;
ok. Rek┼Ťcie Wielkie, Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Sobola┼äce, Talmonty, Lubia┼äce, wie┼Ť Sierbieniszki – parafia nacka;
folwark Muchladziszki – parafia werenowska;
ok. Czechowce, Czerniki – parafia lidzka;
Nowicki – h. Nowicki, h. Poraj
pw. 10.I.1799 r.
ok. Pikiszki, Puziele, Micka┼äce, za┼Ťcianek Starzeniszki – parafia nacka;
ok. Wilka┼äce, Dzimitry, ┼╗emojtele – parafia ejszyska;
wie┼Ť Paszkowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
Nowicztrowszczyzna – parafia jelne┼äska;
ok. Kijucie, Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
wie┼Ť Pilczuki – parafia iszczo┼énska;
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
m. Lida – parafia lidzka;
Nowocki
wie┼Ť Widyniany – parafia kole┼Ťnicka;
Nowoku┼äski – h. Strzemi─Ö, h. Nowina
pw. 26.V.1800, 25.VII.1832 r.
maj─ůtek Karmaniszki, Jurszyszki, Honcewicze, ok.Nowoku┼äce, Bujwidy, ┼╗emojtele, ┼╗a┼éobiszki – parafia ejszyska;
ok. Bogatki – parafia lidzka;
wie┼Ť Zieniewicze – parafia wawi├│rska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
Oborski
maj─ůtek Iwaszkiewicze;
Obrocki
wie┼Ť B─Ökarty – parafia solecznicka;
Obuchowicz
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
Obuchowski
ok. Rakuciniszki – parafia nacka;
wie┼Ť Dziegucie – parafia ejszyska;
ok. Hlebowce – parafia wasiliska;
maj─ůtek Ignatowszczyzna – parafia wawi├│rska;
Odyniec – h. Leliwa
Podwaryszki – parafia bieniako┼äska;
Okni┼äski – h. Okni┼äski
pw. 29.X.1817 r.
maj─ůtek G┼é─Öbokie – parafia nacka;
Okolicki
ok. Hormany, Bujwidy, Jacewicze, folwark Gilwiniszki, wie┼Ť Podborze – parafia ejszyska;
Oko┼é├│w – h. Top├│r
pw. 17.I.1799 r., 12.XI.1817 r., 20.XI.1820 r.
m. Lida, ok. Oko┼éy – parafia lidzka;
Janowicze, Pocielu┼äce – parafia radu┼äska;
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Stoki – parafia jelne┼äska;
Olechnowicz – h. Leliwa
posesja Posolcze, Poczobuty, za┼Ťcianek Hryndziszki – parafia bieniako┼äska;
wie┼Ť Papukiszki – parafia butryma┼äska;
ok. Wo┼éczki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Kobrowce – parafia nowodworska;
ok. Towzginiany, folwark Sobolewszczyzna – parafia werenowska;
ok. Sz┼éowience – parafia zab┼éocka;
ok. Czechowce – parafia lidzka;
folwark Stary Dw├│r – parafia wasiliska;
ok. Songiniszki – parafia ejszyska;
Olszański, pw. 31.VIII.1820 r.
ok. Baniuny, Bo┼é─ůdzie – parafia ejszyska;
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Bielica – parafia bielicka;
m. Wilno.
Olszewski – h. ┼Ülepowron
pw. 26.I.1801 r., 24.III.1819 r.
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
ok. Giniuny – parafia werenowska;
ok. Wojdagi – parafia ossowska;
wie┼Ť ┼╗elwidory, wie┼Ť Kowalewszczyzna – parafia bieniako┼äska;
ok. Michnokiemie, wie┼Ť Dociszki – parafia ejszyska;
Koniawa dw├│r – parafia nacka;
Zajki – parafia bia┼éohrudzka;
Siedziekowszczyzna – parafia radu┼äska;
m. Lida – parafia lidzka;
Oławski
ok. Bo┼é─ůdziszki – parafia ejszyska ( kole┼Ťnicka);
Opolski
wie┼Ť Hanczarowczyzna – parafia zab┼éocka;
Oranowski, pw. 11.XI.1820 r.
dw├│r Horodno – parafia ossowska;
ok. Wismonty – parafia lidzka;
maj─ůtek Szymkowszczyzna;
Wojno – Ora┼äski – h. Ko┼Ťciesza
wie┼Ť Mikalce – par. trokielska;
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
Orłowski
Orzechowski
Po┼éubniki – parafia lidzka;
Osiecki, pw. 22.XI.1819 r.
ok. Kobrowce – parafia nowodworska;
folwark Krzywicze – parafia jelnie┼äska;
Kopciowszczyzna – parafia zab┼éocka;
m. Lida – parafia lidzka;
Bocewicze;
Ostaniewicz, pw. 23.XII.1819 r.
m. Lida – parafia lidzka;
dw├│r Bolcieniki – parafia bieniako┼äska;
Ostapowicz
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Ostrowski
folwark Zabrzezie – parafia ejszyska;
ok. Podubie, Jodki – parafia lidzka;
Ostrouch – h. Szeliga
pw. 10.X.1799 r., 3.VI.1818 r., 11.IX.1862 r.
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Szczytniki, wie┼Ť Dubczany, folwark Rubiki – parafia bia┼éohrudzka;
ok. Worniszki, Kolesiszcze, Czechowce, Nieciecz, folwark Kade┼éby, dw├│r Ol┼╝ewo – parafia lidzka;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
m. Bielica, ok. Ostrouchy – parafia jelnie┼äska;
wie┼Ť Mo┼äkowce, Czaple – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Koniuszany, wie┼Ť So┼éomianka, Ostrouchy, wie┼Ť Olszowce – parafia bielicka;
ok. Kulpy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Nowina – parafia zab┼éocka;
Oszmia┼äski – h. Lubicz
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
O┼╝arowski – h. Rawicz
pw. 26.V.1800 r., 6.IX.1834 r., 5.VI.1859 r.
ok. Hormany, Dociszki, Honckiewicze, Korkliny, Michnokiemie, folwark Montwiliszki, Serafiniszki – parafia ejszyska;
wie┼Ť Soliszki – parafia ossowska;

Pacewicz – h. P├│┼éorze┼é
pw. 20.X.1817 r., 1.X.1832 r.
ok. Czechowce (1832 r.), Raklowce, folwark Ko┼éyszki – parafia lidzka;
ok. Kurminy, Bekszcie, Kulpy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Pachniewski
maj─ůtek Dyszlewczyzna – parafia zab┼éocka;
Pacyna – h. Ogo┼äczyk
pw. 10.I.1821 r.
ok. Widugorowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Ostrouchy – parafia jelnie┼äska;
ok. Mazarowszczyzna (1832 r.);
Palkowski
Pancewicz
Ko┼Ťcieniew – parafia szejbakpolska;
Paprocki – h. Jastrz─Öbiec
pw. 28.V.1828 r.
ok. Wo┼éczki – parafia ┼╝o┼éudzka;
wie┼Ť Zgrebniki;
Parnawski – h. Sas
Paszkiewicz – h. Radwan, Jastrz─Öbiec
pw. 26.V.1800 r., 22.XII.1832 r., 2.IV.1862 r.
ok. Bartowty, Marcinkiszki, Mi┼╝any, Chomicze, Songiniszki, ┼╗omojtele, Ponie┼║dziel, folwark Zachaliszki – parafia ejszyska;
ok. Pocielu┼äce – parafia radu┼äska;
folwark Bir┼╝ynie, Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Paszkowski, pw. 26.VII.1845 r.
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
ok. Bohdzie – parafia lidzka;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
wie┼Ť Bartoszuny – parafia bieniako┼äska;
Pawlukiewicz
Podzitwa – parafia ejszyska;
Paw┼éowski – h. Roch, h. Jastrz─Öbiec
pw. 16.XII.1819 r.
ok. Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
m. Weren├│w – parafia werenowska;
ok. Rytelewszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Songia┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
So┼étaniszki – parafia nacka;
maj─ůtek Dubrowa (1832 r.);
za┼Ťcianek Sienkieliszki;
Pawłowicz
ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
wie┼Ť Kole┼Ťniki – parafia kole┼Ťnicka;
Bastuny – parafia ossowska;
Perepeczko
ok. Po┼╝y┼╝ma, wie┼Ť Dejnowka – parafia werenowska;
Peretko
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Perkowski
Petrykiewicz
dw├│r Cybory – parafia lidzka;
Petrykowski – h. Drogomir
pw. 21.III.1804 r.
ok. Jurele – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
S┼éobodka – parafia radu┼äska;
maj─ůtek Pastowszczyzna;
Piadziewicz – h. Cholewa
pw. 23.V.1800 r., 26.V.1800 r.
wie┼Ť Druskienniki, Gumbiszki, Zubiszki, ok. Bo┼é─ůdzie, Hormany, Poroj┼Ťcie, ┼üowkieniki, Dzimitry, Lubkiszki – parafia ejszyska;
ok. Giniuny – parafia werenowska;
ok. Malewskie, Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Druskinie, ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Piasecki – h. Janina
pw. 25.I.1829 r.
maj─ůtek Brzozowce (1832 r.), Tarnowszczyzna – parafia wasiliska (bia┼éohrudzka);
Podubnie – parafia lidzka;
Zubiszki – parafia ejszyska;
posesja Szymkowszczyzna – parafia nowodworska;
Pi─ůtkowski
folwark Andruszowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
folwark Zielce – parafia jelnie┼äska;
m. Lida – parafia lidzka;
Piekarski
m. Lida – parafia lidzka;
Pieńkowski
wie┼Ť Bortele – parafia kole┼Ťnicka;
Pietkiewicz – h. Jastrz─Öbiec, h. Tr─ůby
pw. 26.V.1800 r., 24.I.1842 r.
ok. Chomicze, Korkliny, Pojedubie – parafia ejszyska;
ok. Kurpie – parafia zab┼éocka;
ok. Kasperowszczyzna, Michnowce – parafia wawi├│rska;
Pusiewory – parafia radu┼äska;
dw├│r Biskupce – parafia lidzka;
wie┼Ť Soliszki – parafia ossowska;
Pietraszewicz – h. Radwan
Pietraszkiewicz
folwark Czepie┼éuny – parafia nacka;
Pietrowski
wie┼Ť Czura┼äce – parafia ejszyska;
Pietrukiewicz
ok. To┼éciszki, Talmonty – parafia nacka;
Pietrusewicz (Petrusewicz)
ok. Jurele – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
pw. 29.II.1816 r. – maj─ůtek Zalesie w mi┼äskim powiecie;
Pilecki – h. Leliwa
pw. 29.XI.1807 r., 27.IX.1817 r.
maj─ůtek Piatkowszczyzna, Orzeliszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Ho┼éodziszki dw├│r – parafia ejszyska;
Sukurcze;
Piler
Dombrowna – parafia lidzka;
Piotrowicz
ok. Songia┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Piotrowski – h. Junosza, ┼Ülepowron
pw. 18.VII.1816 r., 31.VIII.1820 r.
ok. Posolcze – okolica bieniako┼äska;
wie┼Ť Wersoka, ok. Hormany, Jurszyszki, Ponie┼║dziel – parafia ejszyska;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Nieciecza – parafia lidzka;
wie┼Ť Klukowicze – parafia nieciecka;
wie┼Ť Dzitryki – parafia bielicka;
Korwin – Piotrowski
dw├│r Waszkiewicze – parafia jelnie┼äska;
Pirucki
Pleskaczewski, pw. 19.XII.1819 r.
ok. Niewonia┼äce – parafia ejszyska;
P┼éawi┼äski – h. Plater
ok. Posolcze, dw├│r Brazelce – parafia bieniako┼äska;
Pławski , pw. 20.VII.1817 r.
ok. Szostakowce, wie┼Ť Hlebowce – parafia wasiliska;
wie┼Ť Mejry, maj─ůtek Stara Pielasa – parafia wawi├│rska;
m. Lida, ok. Bohdzie, Kolesiszcze – parafia lidzka;
ok. Pietraszu┼äce, Giesztowty, Posada, Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
Zab┼éocie – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Filipowicze – parafia nowodworska;
ok. Mikulicze,
Poczobutt (Odlanicki) – h. Pogonia II (Bo┼╝ezdarz)
pw. 15.X.1820 r.
folwark Dzimitry, ok. Bo┼é─ůdzie, za┼Ťcianek Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
ok. Poczobuty, Michnokiemie – parafia bieniako┼äska;
Podbereski – h. Gozdawa
Podejko – h. Korab
pw. 10.I.1799 r., 3.III.1820 r.
ok.Januszyszki, Jurele, Pojedubie – parafia ejszyska;
ok. Jodki – parafia lidzka;
m. Zab┼éocie – parafia zab┼éocka;
posesja Malewskie, ok. Janowicze, Bartoszu┼äce, Wo┼ékowicze – parafia radu┼äska;
m. Zab┼éo─ç, Zapa┼Ťniki, Trokielszczyzna – parafia zab┼éocka;
ok. Jurele, Smilginie, Niekraszu┼äce – parafia nacka;
wie┼Ť Jeremiewicze – parafia nieciecka;
wie┼Ť Lubka┼äce;
Podbipi─Öta – h. Gozdawa
Podlecki – h. Rola
Podlewski – h. Prus I
Pogoski (Pohoski)h. Półkozicz
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
Po┼éo┼äski – h. Leliwa
pw. 11.XI.1816 r., 28.II.1823 r., 12.X.1828 r.
m. Lida – powiat lidzki;
folwark Tataryszki – parafia solecznicka;
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
m. Kiszyni├│w (1855 r.).
Połujan (Pułjan), h. Pomian, h. Rokosz
pw. 7.XII.1798 r.
ok. Wincze, Dylewo, Lebiodka, Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Rycze – parafia dziembrowska;
wie┼Ť Dziegciary – parafia wasiliska;
ok. Nowosady – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Bojary – parafia ┼╝o┼éudzka;
Po┼éukord – h. Trupia g┼éowa, h. Radwan
ok. Korkliny, Krupowiesy, Tietia┼äce, Ruka┼äce, wie┼Ť Dociszki – parafia ejszyska;
wie┼Ť Gudziszki – parafia kole┼Ťnicka;
Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Poniatowski – h. Cio┼éek
pw. 27.VI.1800 r.
ok. Brzozowce – parafia wawi├│rska;
ok. Dramowicze – parafia wasiliska;
Pop┼éawski – h. Drzewica, h.Trzaska
J├│zef├│w – parafia wawi├│rska;
┼üyczk├│w – parafia szejbakpolska;
maj─ůtek Kapciuga – parafia wasiliska;
folwark Utwiany – parafia nowodworska;
Pomorski – h. Trzy gwiazdy
pw. 26.II.1820 r.
ok. Piaski – parafia lidzka (nowodworska);
maj─ůtek Berdzi┼éowszczyzna;
Potrykowski (Petrykowski ) – h. Drogomir
pw. 21.III.1804 r.
maj─ůtek Lebiodka (1832 r.) – parafia wasiliska;
ok. Jurele – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek Pastowszczyzna;
Porzecki – h. Pomian
pw. 10.I.1799 r.
posesja Porzeczkowszczyzna – parafia ejszyska;
Pozniak – h. w┼éasny
wie┼Ť Klukowicze – parafia nieciecka;
Prochowski
ok. Wilkance – parafia ejszyska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Prokopowicz – h. Trzy Groty
pw. 10.I.1799 r.
ok. Mongieliszki – parafia ejszyska;
Proniewski – h. Szeliga
pw. 10.01.1799 r., 16.02.1845 r.
Protassowicz (Protassewicz )
dw├│r Kulbaczyn – parafia lacka;
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Zab┼éocie – parafia zab┼éocka;
Su┼éapieciszki – parafia nacka;
Za┼Ťcianek – parafia bieniako┼äska;
Krokszle – parafia kole┼Ťnicka;
Pryszmont – h. ┼üab─Öd┼║, h. Rawicz, h. Pob├│g
pw. 23.V.1800 r., 24.II.1820 r.
ok. Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka (1832 r.);
ok. Wojdagi, Rynkuny, za┼Ťcianek Chomiszki, ok. Ponie┼║dziel, Pojedubie (1833 r.), Montwiliszki, Korkliny, wie┼Ť Gumbiszki – parafia ejszyska;
ok. Gierwiela┼äce, Nackiewicze – parafia nacka;
ok. Krupowiesy, Mongieliszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Melwidory – parafia bieniako┼äska;
ok. Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
za┼Ťcianek Zamojciszki – parafia ossowska;
Przegaliński
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
Przeleński
ok. Przele┼äskie – parafia zab┼éocka;
Przewodowski
Nowickiszki – parafia ejszyska;
Przybora – h. Syrokomla Przybytko (Przybytek) – h. Rudnica albo Nast─Öp
pw. 16.X.1826 r.
maj─ůtek Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
dw├│r i folwark Hornie – parafia lidzka;
ok. Hryszaniszki – parafia nacka;
maj─ůtek Hajkowszczyzna – parafia wasiliska;
Ptak – h. Kownia
pw. 26.I.1799 r., 14.VII.1848 r., 30.IX.1859 r.
posesja P├│┼éstoki, Mi┼╝any, Jacewicze, Cieciorka, Dzimitry, Podborze, folwark Konstanciszki – parafia ejszyska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Puciato – h. Syrokomla
ok. Petrykany – parafia trokielska;
Puchalski – h. Pob├│g, ┼Ülepowron
Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
Puci┼éowski – h. Orze┼é
Bielu┼äce dw├│r – parafia nacka;
Puljanowski, pw. 19.X.1817 r.
folwark Bobrownia;
maj─ůtek Cielejewszczyzna;
Pu┼éawski – h. ┼Ülepowron
ok. Bo┼é─ůdziszki – parafia ejszyska;
Pusłowski
maj─ůtek Dworzyszcze;
Putrament – h. Do┼é─Öga
Puttkamer – h. Brodacice odm. Gryf
pw. 8.XII.1802 r., 23.X.1826 r.
maj─ůtek Bolcieniki,Brasele – parafia bieniako┼äska;
Puzielewicz - h. Ślepowron
pw. 17.I.1835 r.
posesja dziedziczna Puziele, ok. Jurele, Micka┼äce – parafia nacka;
Pu┼╝elewicz
ok. Rakliszki, Sobolewszczyzna – parafia werenowska;


Raczko – h. Warnia
wie┼Ť Krupie, ok. Czerniki, ok. Czechowce – parafia lidzka;
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
ok. Paszkiewicze – parafia radu┼äska;
Raczewski
wie┼Ť Chadziuki – parafia bia┼éohrudzka;
Raczkowski – h. Poraj
ok. Dzie┼╝yszki, Kimbo┼éy – parafia ejszyska;
ok. Maciu┼äce – parafia nacka;
Raczy┼äski – h. Jastrz─Öbiec
ok. Wismonty – parafia lidzka;
Radli┼äski – h. Drzewica
pw. 19.XII.1819 r.
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
Radniewski
dw├│r Bratomierz – parafia ejszyska;
Radziejewski
ok. Jacewicze – parafia ejszyska;
Radziewicz – h. ┼üuk
ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
ok. Rodziewicze – parafia nieciecka (1833);
ok. Januszyszki – parafia radu┼äska;
Radziwanowski ( Radziwo┼äski ) – h. Be┼éty
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
posesja dziedziczna Czarnowszczyzna;
Radziwi┼éowicz – h. Lubicz, h. Sulima
pw. 10.I.1799 r.
posesja Michnokiemie, ok. Borteliszki, ok.Hormany, ┼╗a┼éobiszki, Korkuciany – parafia ejszyska;
Rakielewicz
Myto – parafia wawi├│rska;
Rakowski, pw. 28.III.1823 r.
ok. Kasperowszczyzna – parafia wawi├│rska;
folwark Łojbiszki;
Ramułt
dw├│r Istoki – parafia jelne┼äska;
Rapacki – h. Lubicz
pw. 4.III.1820 r.
Dejnowo – parafia wawi├│rska;
dw├│r Tarnowszczyzna – parafia bia┼éohrudzka;
maj─ůtek Apolonis, ok. Rek┼Ťcie, wie┼Ť Kowki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
maj─ůtek Owsiadowo;
Rasimowicz
Rawieński
maj─ůtek Podubniewo;
Reczy┼äski (R─Öczy┼äski) – h. Larysz, h. Rogala
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek ┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
Rejbnitz , pw. 5.VI.1832 r.
maj─ůtek Trzeciakowce – parafia lidzka;
Rek┼Ť─ç – h. Leliwa
pw. 31.XII.1798 r., 27.X.1841 r.
posesja Siesiulki, ┼üawrynowicze – parafia wawi├│rska;
posesja Jodki – parafia lidzka;
ok. Poczobuty, Posolcze, Miszkinie – parafia bieniako┼äska;
Reynhard, pw. 21.VIII.1820 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Wilno.
Rewenski, pw. 21.V.1818 r., 30.VI.1847 r., 9.IX.1858 r., 26.II.1859 r.
maj─ůtek Chwojowszczyzna;
Rewkowski – h. ┼Üwierczek
dw├│r Franopolski, Po┼╝y┼╝ma – parafia hemaniska;
Rodkiewicz – h. Pob├│g
pw. 22.VIII.1825 r.
m. R├│┼╝anka – parafia r├│┼╝ankowska;
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
maj─ůtek Gornie – parafia lidzka;
wie┼Ť Tawsiuny – parafia ejszyska;
m. Nowogr├│dek.
Rodziewicz – h. ┼üuk
pw. 29.X.1820 r., 13.X.1832 r.
ok. Widugierowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Rodziewicze – parafia nowodworska;
Po┼╝y┼╝ma – parafia hermaniska;
Dumbla – parafia ejszyska;
ok.Jurele, Pakuliszki, Brzoz├│wka – parafia nacka;
Talku┼äce – parafia radu┼äska;
ok. ┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
wie┼Ť Czeszejki, Wierzchwawi├│rka – parafia wawi├│rska;
parafia dziembrowska;
Rogowski
m. Lida – parafia lidzka;
Rojecki – h. Trzaska
Rokicki - h. Rawicz
pw.16.X.1817 r.
posiad┼éo┼Ť─ç Nowosady – parafia lidzka (zab┼éocka);
m. Jelna – parafia jelne┼äska (1832 r.);
m. Lida, ok. Przydybaj┼éy – parafia lidzka;
Romanowicz – h. Lubicz
pw. 19.IX.1817 r.
folwark Olekszyszki;
Romanowski – h. Bo┼╝a Wola
pw. 23.V.1800 r.
wie┼Ť Sznury, J─Öcze – parafia ejszyska;
Nackiewicze – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť ┼üohody – parafia r├│┼╝aniecka;
wie┼Ť Saliszki – parafia ossowska;
ok. Bo┼étucie – parafia lidzka;
ok. Stasi┼éowce, Wincze, Stankiewicze, Rouby – parafia wawi├│rska;
ok. Baranichy – parafia nowodworska;
ok. Romanowicze – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Misiukowszczyzna – parafia dziembrowska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Rossudowski – h. Roch III
maj─ůtek Dzitwa, maj─ůtek Myto – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Szejbakpole (1832 r.), Niewisza – parafia wasiliska;
Rouba – h. Drogomir, h. Rola
pw. 8.XI.1820 r., 23.XI.1823 r., 22.I.1862 r.
ok. Rouby, Ko┼éomyckie, wie┼Ť ┼╗yniewicze, Anzelmowszczyzna, Zieniewicze, Mejry, Siemienki, Smilginie – parafia wawi├│rska;
ok. Hormany – parafia ejszyska;
ok. Baranichy, Piaski, Zobie – parafia nowodworska;
ok. Szostako┼äce, Dziechciany, Hlebowce, Kosieniewo, Wo┼éczynki, Zbroszki, Wielka Wie┼Ť, ok. Rozniatycze – pararafia wasiliska;
ok. Dylewo, Ko┼éomyckie, Czaple, wie┼Ť Czeszejki, Mejry – parafia wawi├│rska;
ok. Jodki (1832 r.) – parafia lidzka;
ok. Falkowszczyzna, wie┼Ť ┼üajkowszczyzna – parafia nieciecka;
ok. Skabejki – parafia ┼╝o┼éudzka;
dw├│r Ol┼╝ewo, folwark Zajki – parafia bia┼éohrudzka;
m. Jelna – parafia jelne┼äska;
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
ok. Nosewicze, Surkonty – parafia radu┼äska;
┼üahody – parafia r├│┼╝aniecka;
Roubowski
ok. Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
Rozczewski
za┼Ťcianek ┼üoz├│wka – parafia wawi├│rska;
Rozwadowski – h. Rogala
ok. Karmaniszki, Dzimitry, Wilka┼äce, Jacewicze, wie┼Ť Jursze, Jurszyszki – parafia ejszyska;
folwark Bia┼éohruda – parafia bia┼éohrudzka;
Rudziecki
ok. Kurpie – parafia zab┼éocka;
Rudzijewski – h. Ko┼Ťciesza
ok. Dzimitry, Songiniszki – parafia ejszyska;
Rudziński
Rudzki (Rucki, Rutski, Rudski)
pw. 26.X.1820 r., 6.II.1829 r.
ok. Surkonty, Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Radziwi┼éowicze, Radziwoniszki – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Bojarowszczyzna – parafia lidzka;
ok. Nowosady – parafia zab┼éocka;
ok. Niewisza, za┼Ťcianek Borowszczyzna – parafia wasiliska;
Rukowicz – h. Hipocentarus
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r., 18.XII.1819 r.
ok. Siemaszki, Szarkucie, Stamierowszczyzna, Paszyszki – parafia kole┼Ťnicka;
m. Ejszyszki, Hormany, Krupowiesy, folwark Sinodwory – parafia ejszyska;
ok. Rakuciniszki, Smilginie, Stamierowszczyzna – parafia nacka;
Rupejko ( Ropejko)
ok. Czerniki – parafia lidzka;
Rusiecki – h. Poraj
folwark Dorkowce – parafia iszczo┼énska;
Rustejko
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
Ruszelewicz
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska.
Rutkowski – h. Pob├│g
wie┼Ť Kosowszczyzna – parafia lidzka;
m. Bieniakonie – parafia bieniako┼äska;
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
Rydwański
ok. ┼╗agory – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka;
Rybicki
ok. Przydybaj┼éy – parafia lidzka;
Ry┼é┼éo – h. Wieniawa
pw. 5.II.1799 r., 24.XII.1817 r., pw. 24.VIII.1832 r.
ok. Mateykany, Matujzy, posesja Wilka┼äce (1800r.) – parafia ejszyska;
folwark Nizikowszczyzna – parafia lidzka;
folwark Rubiki – parafia bia┼éohrudzka;
Perepeczyce, ┼üowczy┼éowicze – parafia lidzka;
maj─ůtek Zubiszki – parafia kole┼Ťnicka;
Rymkiewicz – h. Pomian
pw. 26.V.1800 r., 27.VI.1832 r., 30.X.1850 r.
posesja Michnokiemie w 1800 r.,ok. Bujwidy, Bo┼é─ůdzie, Mie┼╝a┼äce, Honcewicze – parafia ejszyska;
wie┼Ť Masiuki, Paszkiele – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Hlebowce – parafia wasiliska;
folwark Remzy – parafia zab┼éocka;
ok. Kobrowce – parafia nowodworska;
Rymsza – h. Gozdawa
dw├│r Nowe Rakliszki – parafia ejszyska;
dw├│r Gojcieniszki – okolica bieniako┼äska;
Rynkowski
Czura┼äce – parafia ejszyska;
Ryntowt
Bojary – parafia ┼╝o┼éudzka;
Ryssud
Rz─ů┼Ťnicki – h. Do┼é─Öga
pw. 22.XI.1819 r., 14.VII.1826 r., 16.I.1841 r.
folwark Dziczka┼äce czyli Podzitwa (1832 r.) – parafia ejszyska;
folwark Kara┼Ťniki – parafia r├│┼╝aniecka;
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
Jakub├│w, Zbroszki – parafia wasiliska;
dw├│r Tusuma┼äski – parafia hermaniska;
folwark Lidowszczyzna – parafia dziembrowska;
dw├│r Talkowski – parafia nieciecka;
ok. Zajkowszczyzna – parafia iszczo┼énska;
folwark Sawowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
Rzecki – h. Szreniawa
pw. 26.X.1820 r.

Sabuk
ok. Jurele – parafia nacka (1799 r.);
Sacken – h. w┼éasny
pw. 3.III.1798 r. – 20.I.1799 r.
Karol Jan de Giten Sacken z synem Stanis┼éawem syn Ulryka Genera┼é – Majora Wojsk Polskich z posesji dziedzicznej Bieniako┼äce – parafia bieniako┼äska;
Sadkowski (Satkowski ) – h. Rola
pw. 23.II.1823 r., 18.X.1832 r.
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Niewiszki – parafia nowodworska;
ok. Niewisza (1832 r.) – parafia szejbakpolska;
Sadowski – h. Lubicz
wie┼Ť Dragucie – parafia wawi├│rska;
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Tawsiuny – parafia ejszyska;
ok. Kijucie – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Maluki, Zapiuny – parafia zab┼éocka;
Sajewicz
dw├│r Bolcieniki – parafia bieniako┼äska;
Sakowicz – h. Pomian
pw. 4.XI.1819 r., pw. 2.XII.1832 r., 10.X.1834 r., 22.IX.1841 r.
posesja Micka┼äce (1800 r.) – parafia nacka;
ok. Sakowicze, Dowgia┼éy, Wojdagi – parafia ossowska;
ok. Towzginiany, Giniuny, folwark Cyniga┼äce – parafia werenowska;
wie┼Ť Podgaliszki – parafia zab┼éocka;
Piatkowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Santocki
ok. Kuleszyszki, Bo┼é─ůdziszki – parafia ejszyska;
Sasin – h. Jastrz─Öbiec
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
ok. Rodziewicze – parafia lacka;
Sasulicz, pw. 16.VII.1817 r.
Sawicz – h. Sulima
pw. 23.V.1800 r., 30.III.1812 r.
folwark Kowalki – parafia nacka;
m. Kole┼Ťniki – parafia ejszyska;
ok. Perechody – parafia wasiliska;
wie┼Ť Widyniany – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Toszyszki;
Sawicki – h. Lubicz
m. Dziembr├│w, ok. Chomowszczyzna – parafia dziembrowska;
dw├│r Iszczo┼éna – parafia iszczo┼énska;
ok. Wismonty – parafia lidzka;
Straczuny – parafia radu┼äska;
Scypion de Campo – J├│zef starosta grodowy lidzki w po┼é. XIX w.
Scyton, pw. 12.II.1816r., 18.II.1833 r.
m. Szczuczyn (1852 r.) – parafia szczuczy┼äska;
S─Ödzimir – h. Ostoja
pw. 7.XII.1798 r. (z za┼Ťwiadczeniem zagranicznym z Krakowskiego).
ok. Krupowiesy, folwark Nowy Dw├│r – parafia ejszyska;
ok. Stamierowszczyzna – parafia kole┼Ťnicka;
Sidorowicz – h. Sydoryk
pw. 24.XII.1819 r.
folwark Gierdzij├│wka – parafia ┼╝o┼éudzka;
wie┼Ť Cwirbuty – parafia bia┼éohrudzka;
dw├│r Ostrowla – parafia lidzka;
ok. Kobrowce, maj─ůtek Raczkowszczyzna – parafia nowodworska;
wie┼Ť Siderowce – parafia jelnie┼äska (nieciecka);
ok. ┼üahody, Gierdzijewka, wie┼Ť Mordasy – parafia r├│┼╝aniecka;
Hlebowce, Siderowce, Stanis┼éaw├│w – parafia wasiliska;
wie┼Ť Kozlany – parafia zab┼éocka;
Sieg(h)ień, pw. 17.XII.1804 r., 18.VI.1859 r.
ok. To┼éoczkowszczyzna, Paszyce, Stecewicze, Kurminy, Gabria┼éowicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Czechowce, Jodki, Obryby, Oko┼éy, wie┼Ť Dejnowo – parafia lidzka;
ok. Krupowiesy – parafia ejszyska;
wie┼Ť ┼╗elwidory, Lubarty – parafia bieniako┼äska;
Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
Siedlecki
wie┼Ť Czeszejki, Kaszyce – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Czaplice – parafia nieciecka;
Siedlikowski – h. Ostoja
pw. 7.XII.1798 r., 27.II.1820 r.
posesja Poradu┼ä, wie┼Ť Bartoszyszki – parafia radu┼äska;
dw├│r Korsaki – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Tabolicze – parafia zab┼éocka;
Siedmiogrodzki
ok. Kierbiedzie – parafia lidzka;
Sieklucki – h. Paprzyca
pw. 7.XII.1798 r., 1.X.1826 r.
maj─ůtek Hornostaiszki, Bra┼╝elce – parafia ejszyska;
Sielatycki – h. Lubicz
pw. 31.VIII.1820 r.
Sielawa – h. Sielawa
pw. 14.XII.1803 r.
folwark Kobrowce – parafia nowodworska;
dw├│r Bielica – parafia jelne┼äska;
Sielicki – h. Korczak
m. Lida, folwark Trzeciakowce – parafia lidzka;
ok. Trabuszki – parafia ejszyska;
folwark Szemiaki, ok. Bocewicze – parafia nowodworska;
m. Nacza, folwark Wojdzboniszki, ok. Jurele, Talmonty – parafia nacka;
wie┼Ť Perechody – parafia wasiliska;
Siemaszko – h ┼üab─Öd┼║
pw.23.II.1820 r., 10.VI.1846 r., 9.VI.1849 r.
ok. Szemiaki – parafia nowodworska;
ok. Lubkiszki, Korkliny, Wiszku┼äce – parafia ejszyska;
maj─ůtek Wersoka Borodzicza, ok. Siemaszki, Jocze, ┼╗agory, Nowy Dw├│r, wie┼Ť Gudziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Zajki – parafia bia┼éohrudzka;
wie┼Ť Biry┼éy – parafia werenowska;
ok. Jurele, Pielu┼äce, Pikiszki, Milwidy, za┼Ťcianek Gumbiszki, wie┼Ť Ginele, Milecha┼äce – parafia nacka;
ok. Pacielu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Sidorowce – parafia nieciecka;
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Sienkiewicz – h. Bo┼äcza
pw. 15.I.1799 r , 3.III.1820 r., 12.VII.1845 r.
ok. Malewskie – parafia radu┼äska;
ok. Pleba┼äce – parafia lidzka;
ok.Ponie┼║dziel – parafia ejszyska;
maj─ůtek Soleczniki – parafia solecznicka;
folwark Lebioda, ok. Radziwi┼éowce, Dylewo, Ko┼éomyckie, Rouby, Wincze, Zieniewicze – parafia wawi├│rska;
ok. Nowosio┼éki – parafia zab┼éocka;
ok. Narkuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Bielu┼äce – parafia nacka;
Sierzpukowski, pw. 28.VI.1811 r.
dw├│r Or┼éowo – parafia ┼╝o┼éudzka;
Sikorski – h. Kopasina
pw. 28.VI.1811 r., 13.XII.1833 r.
folwark Zieniapisze – parafia nowodworska;
Siodłowski
wie┼Ť Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
Siwicki – h. Tr─ůby
ok. Podborze – parafia ejszyska;
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. Starodworce – parafia wasiliska;
G┼é─Öbokie – parafia nacka;
Skaczkowski Skawi┼äski – h. Rawicz
pw. 30.X.1820 r., 30.XII.1832 r.
m. Wawi├│rka, ok. Karpowszczyzna, Mikuty, Radziwi┼éowce, Czaple, Starodworce, Michnowce, Zaleszany, wie┼Ť Brzoz├│wka, Dworczany – parafia wawi├│rska;
ok. Hlebowce – parafia wasiliska (szejbakpolska);
Wielka Wie┼Ť – parafia iszczo┼énska;
ok. Gierwiela┼äce, Puziele, wie┼Ť Milwidy, Maciu┼äce, Kowalki, Kucewicze – parafia nacka;
ok. Lipku┼äce, Ruka┼äce, Sapu┼äce, Surkonty – parafia radu┼äska;
ok. Pikiszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Maciju┼äce – parafia ejszyska;
wie┼Ť Oleszowce – parafia bielicka;
ok. Lejki – parafia lacka;
ok. Ta┼éciszki, wie┼Ť Alch├│wka;
Skibiniewski
folwark ┼╗emojciszki – parafia ossowska;
Ski┼é─ůd┼║ (Szki┼é─ůd┼║)
ok. Ski┼é─ůdzie, wie┼Ť Strazuny – parafia nacka;
Skinder – h. ┼Üreniawa
pw. 8.VIII.1811 r., 4.XI.1820 r., 11.VI.1862 r.
Lack (Leszczanka) – parafia lacka;
dw├│r Misiewicze, Bohdanowszczyzna, folwark Wolnomy┼Ťl – parafia wawi├│rska;
maj─ůtek Karolewszczyzna;
Skobejko – h. ┼Ülepowron
pw. 12.I.1799 r.
posesja Skobejki – parafia ┼╝o┼éudzka;
Dragucie, wie┼Ť Markucie – parafia wawi├│rska;
ok. Giebowcary – parafia wasiliska;
Skorobohaty
ok. Kolesiszcze – parafia lidzka;
ok. Gierweniki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Skrodzki (Skrocki)
pw. 16.III.1798 r., 11.V.1832 r., 11.X.1832 r., 28.IX.1850 r.
pw. 7.II.1805 r. – maj─ůtek Bielica – parafia jelne┼äska;
ok. Paszyszki, Siemaszki, Szarkucie – parafia kole┼Ťnicka (nacka);
ok. Janiszki – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť ┼üapienice – parafia jelne┼äska;
Skrycki
ok. Raubiszki – parafia ejszyska;
Skrzycki
ok. Mi┼╝a┼äce – parafia nacka;
Skrzendziejewski, pw. 10.IV.1820 r.
maj─ůtek Krynki – pow. nowogr├│dzki;
Smigiero
ok. Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Smolicha – parafia nowodworska;
ok. Starodworce, Hlebowce – parafia wasiliska;
Smilgin – h. Ko┼Ťciesza
pw. 26.V.1800 r.
ok. Smilginie, Poturze – parafia kole┼Ťnicka;
ok. G├│rele, Jurele, Micka┼äce – parafia nacka;
Butryma┼äce – parafia bieniako┼äska;
Smolak
wie┼Ť Abramiszki – parafia wawi├│rska;
Snacki - h. Mordeły, h. Ślepowron
ok. Szemiaki, Kobrowce, Baranicha – parafia nowodworska;
folwark Jagie┼éowicze – prafia kole┼Ťnicka (nacka);
Snarski
ok. Kobrowce – parafia nowodworska;
ok. Janiszki, Korkuciany, wie┼Ť Podzitwa – parafia ejszyska;
Snitko, pw. 6.II.1805 r.
maj─ůtek Miegielewo;
Sobiestyjański
folwark Ku┼╝e – parafia bieniako┼äska;
Sobol
Sobolewski
wie┼Ť Rudnia, Ginele – parafia nacka;
ok. Nackiewicze, Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
m. Lida – parafia lidzka;
Soko┼éowicz – h. Gozdawa
pw. 31.XII.1798 r.
posesja dziedziczna Soko┼éy, ok. Montwia┼äce, Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Soko┼éowski – h. Korab
pw. 23.V.1800 r., 14.II.1861 r.
m. Bieniakonie, posesja Posolcze, ok. Bohus┼éawy, Kmitowszczyzna, wie┼Ť Bra┼╝elce – parafia bieniako┼äska;
ok. Jacewicze, wie┼Ť Czy┼╝uny, Miedziusze, Zubiszki, folwark Dziczka┼äce, Podzitwa – pararafia ejszyska;
pw. 21.IX.1818 r. – wie┼Ť Sawicze Brennera;
folwark Ostrowla – parafia lidzka;
ok. Pojedubie, dw├│r Czepio┼éuny, maj─ůtek Jurszyszki – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Ossowo – parafia nieciecka;
Songaj┼éo – h. Pomian
folwark Zdanowce – parafia r├│┼╝aniecka;
m. Lida – parafia lidzka;
Songin – h. Leliwa, h. ┼Üreniawa, h. Ogo┼äczyk
pw 4.III.1820 r., 12.II.1862 r.
ok. Songiniszki, Bo┼é─ůdzie, Dojlidy, Honcewicze, Hormany, Korkliny, Lubkiszki, ┼üowkieniki, Miszku┼äce, Nowosady, Poturze, Ponie┼║dziel, Przystawowicze, Serafiniszki, Swiatkiewicze, Wilka┼äce, Wiszku┼äce, ┼╗omojtele – parafia ejszyska;
ok. Powersocze, Kijucie, Dzie┼╝yszki, Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
ok. ┼üunki, Januszyszki – parafia radu┼äska;
ok. Romanowicze – parafia r├│┼╝ankowska;
Sopo─çko – h. Ko┼Ťciesza, h. ┼üab─Öd┼║
pw. 13.X.1830 r., 21.I.1855 r.
ok. Zab┼éocie (1800 r.), folwark Szymkowszczyzna – parafia zab┼éocka;
folwarek Lebiodka – parafia wasiliska;
Soroko – h. Suchekomnaty, h. Gryf
pw. 11.I.1801 r.
folwark ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska (szczuczy┼äska);
ok. Ko┼éyszki – parafia lidzka;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
parafia butrymańska;
Soroko – h. Gryf
Sosewicz
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
Sosnowski
Papiernia Bra┼╝elska, wie┼Ť Bra┼╝elce – parafia bieniako┼äska;
Sosonko – h. Godziemba
pw. 10.I.1799 r., 11.XI.1819 r., 28.X.1833 r., 7.VII.1850 r.
posesja Rek┼Ťcie, Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
m. Lida, Grodno, Biskupie – parafia lidzka;
Stabrowski
ok. ┼╗omojtele – parafia ejszyska;
wie┼Ť Ku┼╝e – parafia butryma┼äska (ejszyska);
Staciukiewicz
ok. Maciu┼äce – parafia nacka;
Stacewicz patrz Stecewicz
ok. Surkonty, Wilbiki – parafia radu┼äska;
Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
ok. ┼╗a┼éobiszki, Hormany – parafia ejszyska;
Stackiewicz
wie┼Ť Wersoka, ok.Dzimitry, Hormany, Korkliny, Mi┼╝any – parafia ejszyska;
ok. Gierwiela┼äce – parafia nacka;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
Staniewicz – h. Leliwa
pw. 10.I.1799 r.
posesja Pierowszczyzna – parafia zab┼éocka;
ok. Bielu┼äce – parafia nacka;
Staniszewski, pw. 5.XI.1820 r.
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
dw├│r Wo┼édociszki – parafia radu┼äska;
Stankiewicz – h. Mogi┼éa, h. Wadwicz
pw. 15.X.1820 r., 20.IX.1860 r.
za┼Ťcianek Hutny – parafia lidzka;
ok. Wojszczuki – parafia wasiliska;
ok. Stankiewicze – parafia wawi├│rska;
Wersoka, Siemaszki, Krupowiesy – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Remzy, wie┼Ť Przewo┼╝e – parafia zab┼éocka;
ok. Jurele – parafia nacka;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
m. Weren├│w – parafia werenowska;
ok. Mickuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Staszewski – h. Staryko┼ä
pw. 22.X.1817 r.
ok. Wo┼éczki, Zab┼éocie – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Micka┼äce, Smilginie – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
Stawski
ok. Kowale – parafia wawi├│rska;
Stecewicz – h. Leliwa
pw. 10.I.1799 r., 30.V.1800 r. , 4.III.1820 r., 28.XI.1823 r., 24.I.1824 r.
ok.Krupowiesy, Dzie┼╝yszki, Hormany, Kud┼éy, Michnokiemie, Bujwidy, ┼╗a┼éobiszki, wie┼Ť Podborze – parafia ejszyska;
ok. Jurele – parafia nacka;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
ok. Wilbiki, Surkonty, Pacielu┼äce, Nacewicze, Nosewicze – parafia radu┼äska;
ok. Gabrya┼éowicze, maj─ůtek Kurminy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
posesja Janulewszczyzna; Wilno (1832 r.);
Stech – h. Radwan
Stecki
ok. Nieciecza, Bo┼étucie – parafia lidzka;
ok. Nosewicze, Kiemiejsze – parafia radu┼äska;
Tobo┼éa – parafia nieciecka;
ok. Czaple – parafia wawi├│rska;
ok. Bienkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Swirydy – parafia iszczo┼énska;
Steckiewicz – h. Ko┼Ťciesza, h. ┼üab─Öd┼║
pw. 2.III.1798 r., 2.VII.1820 r., 28.VII.1848 r., 5.I.1863 r.
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
folwark Milwidy (1835 r.) – parafia dubicka (nacka);
ok. Paszkiewicze, Zapa┼Ťniki – parafia radu┼äska;
ok. Dzie┼╝yszki, Maciuny, Pikuliszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Posolcze, Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
ok. Stamierowszczyzna, Jurele, Pikiszki – parafia nacka;
ok. Rynkuny – parafia ejszyska;
Ste─çko, pw. 16.VIII.1820 r.
ok. Dylewo – parafia wawi├│rska;
Stefanowicz
m. Bia┼éohruda, wie┼Ť Janowlany – parafia bia┼éohrudzka;
parafia dziembrowska;
Stocki – h. Rawicz
pw. 23.V.1800 r., 9.X.1819 r., 3.III.1859 r.
ok. Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Lida, Zarzecze – parafia lidzka;
maj─ůtek Niepracha, folwark Brzozowce Ma┼ée, Niepracha, ok. Sabaki┼äce, Dysz┼éowszczyzna – parafia nowodworska;
ok. Brzoz├│wka, Markucie, Smilginie, Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Olszowce – parafia bielicka;
Stogniew – h. Lubicz
pw. 10.I.1799 r., 4.VII.1820 r.
posesja dziedziczna Songiniszki – parafia ejszyska;
wie┼Ť Towzginiany – parafia werenowska;
m. Zab┼éocie – parafia zab┼éocka;
Strokowski
m. Wasiliszki – parafia wasiliska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
Strumiłło
folwark Winkowce – parafia lidzka;
folwark J├│zef├│w – parafia wawi├│rska;
Strupiński
dw├│r Chilczyce – parafia r├│┼╝ankowska;
Suchocki – h. ┼üuk, h. Ko┼Ťciesza
pw. 8.III.1804 r.
ok. ┼╗elwidory, Kmitowszczyzna – parafia bieniako┼äska;
folwark Czaplicowszczyzna – parafia dziembrowska;
wie┼Ť Wilka┼äce – parafia ejszyska;
Suchodolski
wie┼Ť Mociewicze – parafia zab┼éocka;
Sulejmanowicz
Sulkiewicz, pw. 4.X.1817 r.
Su(o)morok – h. Ostoja, h. Pob├│g
pw. 4.III.1798 r., 27.IX.1832 r.
maj─ůtek Wawi├│rka, Lebiodka, J├│zef├│w, Misiewicze – parafia wawi├│rska;
folwark Czepio┼éuny – parafia kole┼Ťnicka;
dw├│r Dzitwa – parafia bia┼éohrudzka; (Somoroko);
Mohli – parafia lidzka;
Surkont – h. Giera┼ét, h. Houwald
pw. 29.IV.1820 r., 18.VII.1848 r.
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
ok. Mikuty, Misiewicze, Gierwiela┼äce, Radziwi┼éowce, Dejnowo, Ma┼ée Wincze – parafia wawi├│rska;
ok. Starka, Szarkucie, Kijucie – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Stankiszki, Wojni┼éowce – parafia wasiliska;
ok. Skobejki – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Worniszki – parafia lidzka;
Sutkowski
Marciniszki – parafia iszczo┼énska;
Swiacki – h. Strzemi─Ö
pw. 10.I.1799 r., 23.1829 r.
ok. Szorkinie – parafia wasiliska (lacka);
ok. Gierdzijewka – parafia ┼╝o┼éudzka;
posesja Wy┼╝gowszczyzna – parafia lacka;
Swia(e)niewicz – h. Kuniglis
pw. 25.II.1820 r., 23.IV.1862 r.
ok. Gaworskie, Kucewicze, Lubia┼äce – parafia nacka;
┼Üwiderski – h. Lubicz
pw. 13.VII.1832 r.
wie┼Ť Widynia┼äce, Paszyszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. ┼üunki – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Bieluny, Czepio┼éuny – parafia nacka;
Swiackiewicz, pw. 1.XII.1798 r.
ok. Swiackiewicze, Pojedubie – parafia ejszyska;
Swidziński
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
Sylwestrowicz
ok. Krupowiesy, Starka – parafia kole┼Ťnicka;
Syrewicz
folwark ┼╗emojciszki – parafia ossowska;
Szabanowicz (Tatar)
pw. 3.XII.1819 r.
wie┼Ť Tawsiuny – parafia ejszyska;
Szabelski
Koszary – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Szabłowski, pw. 22.VII.1844 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Szachowski
ok. Songaj┼éy – parafia lidzka;
Szaciłowski, pw. 19.V.1817 r.
folwark Marianpol;
Szalewicz – h. Szaniawa
pw. 30.X.1817 r.
posesja Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
folwark Zaleskowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. P├│┼éstoki – parafia ejszyska;
dw├│r werenowski – parafia werenowska;
dw├│r Dzitryki – parafia nieciecka;
maj─ůtek Chodzi┼éonie – parafia zab┼éocka;
Kordopki – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
dw├│r G┼é─Öboki, ok. Sobaki┼äce – parafia nowodworska (zab┼éocka);
Szantyr, pw.28.X.1819 r.
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Szapski ( Szabski) – h. Radwan
ok. Pusiawory – parafia radu┼äska;
ok. Starodworce – parafia wasiliska (wawi├│rska);
Szarypo
dw├│r Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Szarko
Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Szarkowski
folwark Lebiodka – parafia wawi├│rska;
Szatrowski
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
Szawelski
ok. Przystawowicze – parafia ejszyska;
Szawkowski ( Szafkowski) – h. Kotwicz
Malatycze – parafia nowodworska;
ok. Kucewicze – parafia nacka;
Szczerbuk
Olch├│wka – parafia wawi├│rska;
Szcz─Ösnowicz, pw. 14.III.1832 r., 5.VI.1859 r.
wie┼Ť Siendziekowszczyzna;
Szczuka – h. Grab
pw. 25.V.1817 r., 24.I.1835 r.
ok. Konstanciszki – parafia ejszyska;
Smolinie – parafia bieniako┼äska;
ok. Gierdziejewka, Wo┼éczki, Romanowce, Romanowicze, Brzozowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
folwark Kropiwnica, Szaszkowszczyzna, Kalinowy ┼üug, ok. Piaski, Kobrowce, Rodziewicze – parafia nowodworska;
ok. Szczuki – parafia r├│┼╝aniecka;
dw├│r Poturze – parafia kole┼Ťnicka;
Szelking
Szemiako – h. ┼üab─Öd┼║
Szemiaki – parafia nowodworska;
ok. Krupowiesy, Gudziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Bartoszu┼äce – parafia radu┼äska;
folwark ┼╗ykany – parafia nacka;
Krokszle – parafia ejszyska;
Szemiot - h. Hipocentaurus, h. Łabędź
pw. 7.XII.1798 r., 23.V.1800 r.
posesja Dzitwa Stara, ok. Talmonty – parafia nacka;
Rakliszki – parafia kole┼Ťnicka;
Szenczył
Pielasa – parafia wawi├│rska;
Szeniawski
Maj─ůtek ┼üuszczykowszczyzna – parafia solecznicka;
Szepielewicz
dw├│r Winkowce, dw├│r Nizikowszczyzna – parafia lidzka;
Szmigiero – h. ┼Ülepowron
ok. Smolichy – parafia nowodworska;
ok. Dajnowo, Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
ok. Hlebowce – parafia wasiliska (wawi├│rska);
ok. Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Osipowce, wie┼Ť Raki, Jodelowce, Strza┼éki – parafia zab┼éocka;
Szo┼éuch – h. ┼Üwiat
pw. 10.XII.1798 r.
posesja Skobejki – parafia ┼╝o┼éudzka;
Szostak – h. Bawola G┼éowa z strza┼é─ů przez nozdrza
pw. 10.I.1799 r.
Szpakowski – h. Belina
m. Werenowo – parafia werenowska;
Szpilewski
ok. Klukowicze – parafia nieciecka;
Szreter – h. Lechocter
pw. 16.III.1798 r.
m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek Jelna – parafia jelne┼äska;
Szubski
ok. Szubskie – parafia wasiliska;
Szukiewicz, pw. 12.XI.1810 r.
maj─ůtek Siemiankowszczyzna – parafia dziembrowska;
folwark Pozgrynda – parafia kole┼Ťnicka;
Krupa, Krzy┼╝e – parafia lidzka;
Dzitryki – parafia nieciecka;
maj─ůtek Chodzi┼éonie – parafia zab┼éocka;
maj─ůtki: Gurowo, Brzozowiec, Tur┼Ťcie;
Szulc – h. D─ůb, h. Waga
ok. Wersoka, Talmonty – parafia ejszyska;
ok. ┼üowczy┼éowicze – parafia lidzka;
maj─ůtek Powisi┼äcza – parafia solecznicka;
parafia żołudzka;
Szumiato
ok. Posolcze – okolica bieniako┼äska;
wie┼Ť Sinodwory – parafia ejszyska;
ok. Talmonty, Micka┼äce, Puziele – parafia nacka;
ok. Pieciuliszki, ┼╗agory – parafia kole┼Ťnicka;
Szumkowski, pw. 3.III.1798 r.
maj─ůtek Ho┼éowiczpol – parafia wasiliska;
Szwabowicz – h. Jastrz─Öbiec
pw. 10.I.1799 r.
ok. Hormany, Bo┼é─ůdzie, Dzimitry – parafia ejszyska;
Szybakowski
folwark Lewkiszki – parafia nacka;
Szybowski
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
Szyler
Wielka Wie┼Ť – parafia iszczo┼énska;
Szyłejko
wie┼Ť Soliszki – parafia radu┼äska;
Szy┼éko - h. Ko┼Ťciesza
wie┼Ť Soliszki – parafia radu┼äska;
Szymański
wie┼Ť Klukowicze – parafia nieciecka;
folwark Jasowszczyzna – parafia nacka;
Szymkiewicz – h. ┼Ülepowron, h. Ko┼Ťciesza
pw. 10.XII.1798 r.
posesja Paszkiewicze – parafia radu┼äska;
folwark Lebiodka – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Radziwi┼éowce, Mejry, wie┼Ť Smilginie – parafia wawi├│rska;
ok. Jodki, Krupa – parafia lidzka;
Szymkowski – h. Rawicz
pw. 7.XII.1798 r., 4.X.1818 r.
wie┼Ť Pleba┼äce – parafia lidzka;
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
Szynkiewicz
ok. Paszkiewicze – parafia radu┼äska;
Szynkowicz
ok. Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
Szyszko – h. Do┼é─Öga
pw. 10.I.1799 r., 17.XII.1808 r., 27.VII.1811 r., 5.XII.1827 r.
posesja Siemiankowszczyzna – parafia dziembrowska;
folwark Zajki – parafia bia┼éohrudzka;
folwark J├│zef├│w – parafia wawi├│rska;
m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek Jelna – parafia jelne┼äska;
folwark Adamowszczyzna;
Szwedziński
m. Bielica – parafia jelne┼äska;
Śnieszko
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
Święcicki
Mo┼╝ejk├│w Wielki, wie┼Ť Danowce – parafia iszczo┼énska;

Tabe┼äski – h. ┼üada
pw. 23.XII.1829 r., 4.I.1852 r.
Maj─ůtki: Wojdziebuszki, Byliniszki;
dw├│r Sobolewszczyzna – parafia werenowska;
maj─ůtek Zieniapisze – parafia nowodworska;
maj─ůtek Rudowo – parafia wasiliska;
Uholniki – parafia lacka (zab┼éocka);
Taliszewski
ok. Songiniszki – parafia ejszyska;
Jasiuny – parafia ossowska;
Talkowski, pw. 23.IX.1824 r.
folwark Kiemiejsze – parafia radu┼äska,
folwark Talku┼äce – parafia nacka;
Talmont – h. D─ůbrowa
pw. 2.III.1820 r., 30.XII.1833 r.
wie┼Ť Bieniuny, ok. Rynkuny, ┼╗omojtele – parafia ejszyska;
ok. Kotowicze – parafia wawi├│rska;
ok. Talmonty – parafia nacka;
Tarasewicz
wie┼Ť Perechody – parafia wasiliska;
m. Ostryna – parafia nowodworska;
Taraszkiewicz – h. Znin
ok. Dziczyszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Zalesiany, wie┼Ť Raki – parafia zab┼éocka;
Dragucie – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Milwidy – parafia nacka;
Targoński
ok. Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
Tarlikowski
ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
Tarnowski – h. Sas
pw. 16.III.1818 r.
Tarnopol – parafia wasiliska;
folwark Terespol;
Tietianiec – h. ┼Ülepowron
ok. Tietia┼äce, Marcinkiszki, Wiszku┼äce, Dzie┼╝yszki – parafia ejszyska;
Ku┼╝e Ma┼ée – parafia butryma┼äska;
ok. Stamierowszczyzna, Cyba┼äce – parafia nacka;
Tołkacz
dw├│r Jadwisk – parafia szczuczy┼äska;
To┼éoczko – h. Pob├│g
pw. 13.X.1827 r.
folwark Rozniatycze – parafia wasiliska;
ok. Gaworskie – parafia nacka;
m. Lida – parafia lidzka;
Tomaszewicz
Zielonka, wie┼Ť Nowoku┼äce – parafia ejszyska;
ok. Kolesiszcze – parafia lidzka;
Tomaszewski
m. ┼╗o┼éudek, ok. Paszyce – parafia ┼╝o┼éudzka;
folwark Jelenka – parafia jelne┼äska;
Tomkiewicz (Tomkowicz) – h. ┼Üwinka
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
ok. Szemiaki, Rodziewicze – parafia nowodworska;
Towgin – h. Leliwa
ok. P├│┼éstoki, Dziczka┼äce – parafia ejszyska;
ok. Jodki – parafia lidzka;
Towgin – h. Drya
pw. 21.I.1799 r., 11.V.1834 r.
folwark Niewieryszki;
Trojanowski – h. Szeliga
pw. 15.II.1807 r., 11.VII.1847 r.
Truszyński
ok. Lipku┼äce, Surkonty, za┼Ťcianek Nowiny – parafia radu┼äska;
dw├│r Krzywicze – parafia bielicka;
Tubielewicz – h. Bawola G┼éowa
pw. 30.V.1800 r.17.I.1835 r., 26.II:1842 r., 7.X.1852 r., 2.IV.1859 r.
pw. 10.VII.1811 r. – maj─ůtek Berdowka;
pw. 23.V.1800 r. – posesja Tubielewicze;
ok. Wojdagi, Podborze, Honckiewicze Ma┼ée, Smilginie, Korkliny, Kud┼éy, Butryma┼äce, P├│┼éstoki, Dzie┼╝yszki – parafia ejszyska;
ok. Kulpy, ok. Soko┼éy, M─Ödrykowszczyzna, Krupowicze, Tubielewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wilbiki, Giesztowty – parafia radu┼äska;
Powersocze, Siemaszki – parafia kole┼Ťnicka;
Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
ok. Siesiulki – parafia wawi├│rska;
Podubicze – parafia nacka;
Butryma┼äce – parafia butryma┼äska;
Tubilewicz – h. Krzywda;
Gierniki – parafia iszczo┼énska;
Podubnia – parafia lidzka;
Tuka┼é┼éo – h. ┼Üreniawa
pw. 7.VII.1811 r.
┼╗y┼╝ma – parafia trokielska;
maj─ůtek Kurosiowszczyzna;
Tumilewicz, pw. 15.II.1805 r.
maj─ůtek Werenowo – parafia werenowska;
ok. Zacharowszczyzna, folwark ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
m. Lida, ok. Plaszewicze – parafia lidzka;
Tumiłowicz
ok. Honckiewicze – parafia ejszyska;
Tur
folwark Hanelki – parafia zab┼éocka;
Turczy┼äski – h. Gozdawa
ok Bujwidy, Hormany – parafia ejszyska;
folwark Cybory – parafia lidzka;
ok. Rozniatycze – parafia wasiliska;
m. Orlica – parafia zab┼éocka;
Turkiewicz – h. Suszwelski
Turowicz
folwark Ruka┼äce – parafia kole┼Ťnicka;
Turowski
ok. Jurele, Puziele – parafia nacka;
Turski – h. Gryf
Poradu┼ä – parafia radu┼äska;
folwark Raubiszki – parafia ejszyska;
Turski – h. D─Öbno
Jawor dw├│r – parafia nacka;
Tupalski, pw. 11.X.1832 r.
folwark Sendzikowszczyzna;
Tybo
ok. Poczobuty – parafia bieniako┼äska;
Tyczyna
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
Tyszkiewicz – h. Leliwa
maj─ůtek ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Dubicze – parafia radu┼äska;
Chor─ů┼╝yce – parafia kole┼Ťnicka (nacka);
Tyszko – h. Trzaska
Tyzenhauz – h. Baw├│┼é
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;


Uchlicki
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Uczkiewicz
maj─ůtek Poradu┼ä – parafia nacka;
Ulewicz
ok. Pierowszczyzna – parafia zab┼éocka;
U┼éanowski – h. Sulima
pw. 10.III.1799 r., 9.XI.1851 r.
ok. Giniuny – parafia werenowska;
ok. Rogiele – parafia trokielska;
ok.Bo┼éotniki, Dowgia┼éy, Dowgieliszki, Horodno, Wojdagi – parafia ossowska;
ok. ┼üowkieniki, Korkliny, Poroj┼Ťcie, P├│┼éstoki – parafia ejszyska;
ok. Bo┼étucie – parafia lidzka;
Ułasewicz
dw├│r ┼üyczk├│w – parafia wasiliska;
Urbanowicz – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 17.II.1805 r.
wie┼Ť Raki w maj─ůtku Zab┼éocie, ok. Sz┼éowi─Öce, wie┼Ť Pierowszczyzna, Podd─Öbie, Ryski – parafia zab┼éocka;
ok. Kierbiedzie, Winkowce – parafia lidzka;
ok. Bojary, Rek┼Ťcie, Chodorowce – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Ruka┼äce, Bartoszu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Wo┼éotkowszczyzna – parafia wasiliska;
wie┼Ť Zawisza┼äce – parafia solecznicka;


Wagner – h. Newlin
pw. 9.VII.1817 r.
maj─ůtek Wielkie Soleczniki – parafia solecznicka;
maj─ůtek Sokolenszczyzna alias Stare Soleczniki;
Walicki
Poroj┼Ťcie – parafia werenowska;
Warszelewicz
ok. ┼üohwiny – parafia ┼╝o┼éudzka;
Chilczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
Wasilewski – h. Rogala
ok. Wilbiki – parafia radu┼äska;
m. Ejszyszki, ok. Songiniszki, Chomicze – parafia ejszyska;
ok. Korsaki – parafia kole┼Ťnicka;
wie┼Ť Trzeciakowce – parafia lidzka;
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
ok. Soko┼éy, Baranowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Wojniowce – parafia wasiliska;
ok. Milwidy – parafia solecznicka;
Wasiukiewicz
m. Lida ( potwierdzenie szlachectwa według urzędu).
Waszkiewicz – h. Groty, h. w┼éasny
ok. Pojedubie – parafia ejszyska;
Waszkowski
m. Lida – parafia lidzka;
Wa┼╝y┼äski – h. Abdank
pw. 20.I.1799 r., 23.VI.1820 r.
maj─ůtek Ho┼édowo – parafia nieciecka;
maj─ůtek Iszczo┼éna – parafia iszczo┼énska;
W─ůsowicz
Zab┼éocie, ok. Rek┼Ťcie – parafia ┼╝o┼éudzka;
maj─ůtek Horodno – parafia ossowska;
W─ůsowski (Wonsowski)
m. Lida ( potwierdzenie szlachectwa wed┼éug urz─Ödu) – parafia lidzka;
ok. Rek┼Ťcie, Krupowicze, Bekszcie Wielkie – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Powersocze, Dzie┼╝yszki – parafia kole┼Ťnicka;
Wendełowski
Zapole – parafia lidzka;
Wersocki – h. Lubicz
pw. 18.XII.1819 r.
ok. Lubkiszki, Ponie┼║dziel, Hormany, Podwara┼äce, Wilka┼äce, Michnokiemie, Chomicze, wie┼Ť Ulbiny – parafia ejszyska;
ok. Powersocze – parafia kole┼Ťnicka;
folwark Klonce, ok. Jocze – parafia nacka;
Pusiawory – parafia radu┼äska;
Werzykowski
W─Ödziagolski – h. Pomian
pw. 25.VIII.1819 r.
maj─ůtek Kulbaki – parafia lacka;
Wialbut – h. Radwan
Wialimowicz
folwark Podubno – parafia lidzka;
Wicerewicz
folwark Ginele – parafia nacka;
Wieliczko
ok. Nieciecza – parafia lidzka;
Wierci┼äski – h. Rawicz
pw. 10.I.1799 r., 7.X.1818 r.
ok. So┼étaniszki, Puziele, wie┼Ť Mi┼╝a┼äce – parafia nacka;
ok. Surkonty – parafia radu┼äska;
dw├│r Waszkiewicze – parafia bielicka;
ok. Kra┼Ťniki – parafia r├│┼╝ankowska;
ok. Soko┼éy, Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
wie┼Ť Widynia┼äce, ok. Kijucie – parafia kole┼Ťnicka;
Perepeczyce – parafia lidzka;
Kopciowszczyzna – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Tatarka – parafia ossowska;
wie┼Ť Moskale – parafia ┼╝o┼éudzka;
Wierzbicki
m. Lida – parafia lidzka;
ok. Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
folwark Chodzi┼éonie – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Szostakowce – parafia wasiliska;
wie┼Ť Rudnia – parafia nacka;
Wierzbowski
ok. Piaski – parafia lidzka;
Wiesztort
wie┼Ť Ku┼╝e – parafia bieniako┼äska;
Wi─Öckiewicz – h. Radwan
pw. 7.III.1799 r., 27.IX.1846 r.
wie┼Ť Trzeciakowce – parafia lidzka;
ok. Janowicze, Wienckiewicze – parafia radu┼äska;
Wiktorowicz
ok. Radziwoniszki, Krupowszczyzna, wie┼Ť Monkowce – parafia wawi├│rska;
Wilbik – h. Lubicz, h. Szeptycki
pw. 3.III.1798 – 20.I.1799 r., 4.III.1820 r., 20.XII.1832 r., 4.VI.1834 r.
pw.20.X.1854 r. ( maj─ůtek Siewiszcze w 1729 r.)
pw. 14.V.1820 r., ok. Kuj┼╝e;
ok. Tubielewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Dzimitry, Kibo┼éy, Krupowiesy, Wilka┼äce, Bujwidy, Poturze, ┼╗omojtele, ┼╗agaliszki, wie┼Ť Podborze – parafia ejszyska;
ok. Worniszki, Kierbiedzie, Nowosady, Czechowce, Jodki – parafia lidzka;
ok. Mikuty – parafia wawi├│rska;
ok. Surkonty, Kuj┼╝e, Wo┼éduciszki, Wito┼╝e┼äcie, Pacielunce, Wilbiki – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Wersoka, wie┼Ť Starka – parafia kole┼Ťnicka;
Wileniewicz
ok. Bo┼é─ůdziszki – parafia ejszyska;
Wilkaniec – h. Wilcza G┼éowa
pw. 10.I.1799 r., 27.IX.1820 r., 6.XI.1833 r., 3.X.1834 r., 16.II.1861 r.
posesja Bohdanowszczyzna – parafia wawi├│rska;
Stanis┼éawowo, Szejbakpole, Hlebowce – parafia wasiliska;
ok. Kurminy, Soko┼éy, Hancewicze, Montwia┼äce – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wilka┼äce, Dzimitry, Songieniszki, Niewonia┼äce, Bo┼é─ůdzie, Bieniuny, Hormany, wie┼Ť Gilwiniszki, Tawsiuny – parafia ejszyska;
wie┼Ť Kole┼Ťniki, ok. Wersoka, Kijuciszki, maj─ůtek Ho┼éodziszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Smolaki – parafia lidzka;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
ok. Lipku┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Mieszkoda┼äce, Kijuciszki, Stamierowszczyzna – parafia nacka;
wie┼Ť Bielewicze – parafia dziewieniska;
ok. Konciszki, ┼üopaciszki, maj─ůtek Janowszczyzna;
Wilkin
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
Wilkoczyński
dw├│r Waszkiewicze – parafia bielicka;
wie┼Ť ┼üowziany – parafia jelnie┼äska;
Wilmont
ok. Towzginiany – parafia werenowska;
dw├│r Sobolewszczyzna – parafia werenowska;
J─Öcze – parafia kole┼Ťnicka;
Wincza – h. Lubicz, h. ┼üab─Öd┼║, h. Tr─ůby
pw. 7.III.1799 r., 11.X.1815 r., 4.III.1820 r., 14.X.1832 r., 21.VII.1811 r.
ok. Mikuty, Ko┼éomyckie, Montwiliszki, Radziwi┼éowce, Wincze – parafia wawi├│rska;
ok. Siemaszki – parafia olkienicka (kole┼Ťnicka);
ok. Nackiewicze, Gierwiela┼äce, Maciu┼äce – parafia nacka;
ok. Korsaki, Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
folwark Przewo┼╝e, ok. Wo┼éejsze, wie┼Ť Raki, Kukle – parafia zab┼éocka;
Ko┼éyszki – parafia lidzka;
Piaszczyzna – parafia wasiliska;
dw├│r Narkuszki – parafia werenowska;
ok. Nosewicze – parafia radu┼äska;
maj─ůtek Osipowce – parafia zab┼éocka;
Wisłocki
wie┼Ť Janku┼äce – parafia nacka;
Wismont – h. Sas
pw. 12.I.1799 r. , 23.V.1800 r., 22.XII.1832 r., 9.XI.1844 r.
ok. Wismonty – parafia lidzka;
wie┼Ť Mejry – parafia wawi├│rska;
ok. Zajkowszczyzna – parafia ejszyska;
Wiszniewski
wie┼Ť Lebiodka – parafia wawi├│rska;
folwark W─Ödzi┼éowszczyzna – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Jurele, Brzoz├│wka – parafia nacka;
m. Bielica – parafia dziembrowska;
Stanis┼éawowo – parafia iszczo┼énska;
wie┼Ť Montwiliszki – parafia ejszyska;
Ogrodniki – parafia radu┼äska;
folwark Klikowicze – parafia nieciecka;
Witkiewicz – h. Syrokomla
ok. ┼üahody – parafia r├│┼╝aniecka;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
Witkowski – h. Poraj
m. Lida – parafia lidzka;
Lejkowszczyzna – parafia lacka;
Wielkie Soleczniki – parafia solecznicka;
ok. Smilginie, Kijuciszki – parafia kole┼Ťnicka;
Wito┼╝eniec – h. Rawicz
pw. 7.III.1799 r.
ok. Wito┼╝─Öcie – parafia radu┼äska;
folwark Boles┼éaw├│w – parafia trokielska;
ok. Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Noniszki – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Jurszyszki, wie┼Ť Popiszki – parafia ejszyska;
ok. Micka┼äce, wie┼Ť Naszku┼äce – parafia nacka;
Wojciechowski – h. ┼üada
pw. 28.I.1819 r.
m. Dziembr├│w – parafia dziembrowska;
dw├│r Dwa┼╝e┼äce, ok. Wo┼éczki, dw├│r ┼╝o┼éudzki – parafia ┼╝o┼éudzka;
Wojdag – h. Ogo┼äczyk, h. Abdank
pw. 10.I.1799 r.
posesja Wojdagi, ┼╗ukany, Ponie┼║dziel, wie┼Ť Korsaki – parafia ejszyska;
ok. Wasiukowszczyzna – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Wojdagi, Kijucie, Czepio┼éuny, wie┼Ť Ulbiny – parafia kole┼Ťnicka;
Wojdagowski
ok. Chodzi┼éonie – parafia zab┼éocka;
Wojew├│dzki – h. Abdank
pw. 10.I.1799 r., 30.X.1817 r.
maj─ůtek Downarowszczyzna;
Wojnicki, pw. 15.X.1819 r.
ok. Noniszki, Soko┼éy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Wojnicz
Baniuki – parafia wasiliska;
Zubiszki – parafia ejszyska;
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Wojni┼éowicz – h. Syrokomla
pw. 13.II.1828 r., 29.II.1823 r.
wie┼Ť Roubiszki, ok. Bieniuny – parafia ejszyska;
ok. Bo┼étucie – parafia lidzka;
Wojnisz
wie┼Ť Ku┼╝y – parafia bieniako┼äska;
Wojsiat – h. Wojsiat
pw. 7.III.1799 r., 9.VIII.1832 r.
ok. P├│┼éstoki, Wojsiaty, Bieniuny, Bo┼é─ůdzie, Dejnowa, Hormany, Korkuciany, Swiackiewicze, Wiszku┼äce, wie┼Ť Anciuszki, Dumbla – parafia ejszyska;
maj─ůtek Dejnowo – parafia wawi├│rska;
m. Lida – parafia lidzka;
folwark Wersoka – parafia kole┼Ťnicka;
Wojszwi┼é┼éo – h. Rawicz
pw. 7.I.1799 r., 19.V.1837 r., 24.I.1847 r.
ok. ┼Üwianiszki, Ponie┼║dziel, Hormany, Krupowiesy, Mie┼╝yszki, Michnokiemie, ┼╗omojtele – parafia ejszyska;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
ok. Janowicze – parafia radu┼äska;
ok. Dowgia┼éy – parafia ossowska;
ok. Pikiszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Jundziły;
Wojtkiewicz – h. Lubicz, h. ┼Ülepowron
m. Radu┼ä, ok. Wilbiki, Surkonty, Sapu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Bienkiewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Radziwi┼éowce – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Podejki, Gudziniszki – parafia zab┼éocka;
Wola┼äski – h. Lubicz
pw. 17.X.1819 r.
Wolski
m. Lida – parafia lidzka;
Wo┼ék – h. Tr─ůby
pw. 2.II.1799 r.
ok. Lipku┼äce, S┼éobodka, maj─ůtek Dubrowo – parafia radu┼äska;
folwark Horniszki – parafia trokielska;
ok. Dylewo, Wincze – parafia wawi├│rska;
Wołochowicz
m. Ejszyszki, ok. Bujwidy, Jurszyszki, Michnokiemie, Mi┼╝any, Podubie, Wojsiaty, ┼╗omojtele, Dzimitry, Dziczka┼äce, wie┼Ť Gudokempie – parafia ejszyska;
Wo┼éodkiewicz – h. ┼üab─Öd┼║
pw. 2.III.1799 r.
ok. Korkliny – parafia ejszyska;
Wołosewicz
m. Ejszyszki – parafia ejszyska;
dw├│r Stoki – parafia jelne┼äska;
Wołoszewicz
wie┼Ť Doliniany – parafia wasiliska;
Wołyncewicz, pw. 28.XI.1800 r.
folwark Szyrkowszczyzna – parafia zab┼éocka;
m. ┼╗o┼éudek – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Lida – parafia lidzka;
Wo┼é┼╝y┼äski – h. Prosna
Womperski, pw. 12.I.1845 r.
Wondołowski, pw. 19.XI.1819 r.
maj─ůtek Korewicze – powiat nowogr├│dzki;
Wołyncewicz
pw. 28.XI.1800 r., 11.V.1861 r.
Wołyński
ok. Hormany – parafia ejszyska;
Woronowicz
ok. Dociszki, folwark Matejkany – parafia ejszyska;
Wr├│blewski
ok. Starodworce – parafia wasiliska;
wie┼Ť To┼éoczki – parafia zab┼éocka;
dw├│r ┼╝o┼éudzki – parafia ┼╝o┼éudzka;
Wygonowski
dw├│r ┼╗ylicze, folwark Raki – parafia lacka;
Wysocki – h. Dryja
ok. Podborze – parafia ejszyska;
ok. Talmonty, Kucewicze, Micka┼äce, Wersoka, m. Nacza – parafia nacka;
ok. Ko┼éyszki – parafia lidzka;
dw├│r Dzitryki – parafia nieciecka;
Wyzga, pw. 4.IX.1817 r.
maj─ůtek G┼é─Öbokie – parafia nacka;
wie┼Ť Golkiewicze, Jodkiewicze – parafia wasiliska;
Krasule – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Jackiewicze;
Wyzłogiewicz
ok. Gaworskie – parafia nacka;
Wyrzykowski, pw. 19.XII.1819 r.
maj─ůtek Jelna – parafia jelne┼äska;


Zabie┼é┼éo – h. Top├│r
wie┼Ť Mankowce – parafia bia┼éohrudzka;
ok. Stankiewicze – parafia wawi├│rska;
wie┼Ť Klikowicze – parafia nieciecka;
folwark Czechowszczyzna, ok. Buci┼éy – parafia ┼╝o┼éudzka;
Zaborowski, pw. 6.V.1799 r.
m. Lida – parafia lidzka;
Zacha, pw. 10.IX.1832 r.
maj─ůtek Zachowo alias Woronkowszczyzna;
Zacharewicz – h. Doliwa
pw. 10.I.1799 r., 21.II.1820 r.
posesja Mongieliszki – parafia kole┼Ťnicka;
ok. Songiniszki, Stamierowszczyzna – parafia ejszyska;
Zacharowski
ok. Serafiniszki – parafia ejszyska;
Zachwatowicz – h. PoB├│g
pw. 10.I.1799 r., 28.X.1816 r., 10.V.1834 r., 31.III.1848 r.
ok. Kuleszyszki, Pacielunce, Songiniszki, Wismonty – parafia ejszyska;
ok. Kierbiedzie – parafia lidzka;
ok. Krupowiesy – parafia kole┼Ťnicka;
maj─ůtek Berd├│wka;
Zaczyński
ok. Ostrouchy – parafia bielicka;
Zaguzin
ok. Puziele – parafia nacka;
Zahorski – h. Lubicz
pw. 17.XII.1819 r.
ok. Bohus┼éawy – parafia bieniako┼äska;
Po┼╝y┼╝ma – parafia werenowska;
Zaj─ůczek
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
Zaj─ůczkowski - h. Prawdzicz
pw. 8.III.1799 r.
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
Zajdler
m. Lida – parafia lidzka;
Zajelski
m. Lida, ok. Bohdzie – parafia lidzka;
Zakrzewski – h. Lubicz
pw. 28.IV.1817 r.
ok. Bo┼éotniki – parafia ossowska;
ok. Chilczyce – parafia r├│┼╝aniecka;
Ciahnilicha – parafia dziembrowska;
Zaleski – h. Lubicz
pw. 7.XII.1798 r., 23.V.1800 r., 14.VIII.1811 r., 28.X.1849 r., 5.XI.1820 r., 24.VI.1836 r., 20.III. 1837 r.
ok. Pietraszu┼äce – parafia radu┼äska;
ok. Stacewicze, Zaleskie, Noniszki, Kurminy – parafia ┼╝yrmu┼äska;
posesja P├│┼éstoki, Jurele, ok. Jawory, Lubiance, Michnokiemie – parafia ejszyska;
ok. Smolaki, Bohdzie, Czechowce, Bo┼étucie, m. Lida – parafia lidzka;
dw├│r Nieciecza, wie┼Ť Ossowo, wie┼Ť Tabo┼éy – parafia nieciecka;
wie┼Ť Mej┼éuny – parafia trokielska;
ok. Mejry – parafia wawi├│rska;
dw├│r Krzewicze – parafia bielicka;
m. Zab┼éocie, ok. Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
ok. Kurminy – parafia ┼╝o┼éudzka;
dw├│r Kijuciowce, ok. Zieniapisze – parafia nowodworska;
Zalewski
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Zaniewski – h. Prus
Czepietuny dw├│r – parafia nacka;
Zapa┼Ťnik – h. Lubicz, h. ┼Ülepowron, h. Lis
pw. 11.XII.1816 r., pw. 5.XI.1819 r., 4.III.1820 r., 2.VI.1820 r., 12.XII.1849 r., 4.III. 1854 r., 25.X.1820 r., 9.XII.1832 r., 30.I.1837 r.
ok. Szemiaki – parafia nowodworska;
ok. Nowoku┼äce, Korkuciany, Wilka┼äce, Wiszku┼äce, Honcewicze, wie┼Ť Dojlidy, Poleckiszki – parafia ejszyska;
folwark ┼üowczy┼éowicze, ok. Kierbiedzie – parafia lidzka;
ok. Wojdagi, Jasia┼äce, wie┼Ť Dziejaki – parafia ossowska;
ok. Chor─ů┼╝yce, Krokszle, Krupowiesy, Smilginie, Wojdagi – parafia kole┼Ťnicka;
m. Zab┼éocie, ok. Osipowce, Zaleszany, Zapa┼Ťniki, wie┼Ť Jodelowce, ┼üyczki, Maluki, Ryski, Koz┼éy – parafia zab┼éocka;
ok. Bartoszu┼äce, Paszkiewicze, Kiemejsze, Lipkuny, ┼üunki, Nosewicze, Pacielu┼äce, Pusiawory, S┼éobodka, Swianiewszczyzna – parafia radu┼äska;
ok. Montwia┼äce, Noniszki, Tubielewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Gierwiela┼äce, K┼éoncie, Smilginie, Talmonty, Pikiszki – parafia nacka;
wie┼Ť Bojary – parafia wasiliska;
ok. Jurańce;
Zapolski
dw├│r r├│┼╝ankowski – parafia r├│┼╝ankowska;
Zarzecki – h. Rak
pw. 25.X.1823 r.
m. Lida – parafia lidzka;
maj─ůtek Czaplowszczyzna alias Malestoki;
Zasztowt – h. Ostoja
pw. 10.VI.1820 r.
Zawadzki – h. Jastrz─Öbiec
ok. Brazele – parafia bieniako┼äska;
wie┼Ť So┼étaniszki – parafia nacka;
Zawisza
Zdanowicz – h. Przegonia
ok. Korkuciany – parafia ejszyska;
ok. Rouby, Mejry – parafia wawi├│rska;
m. Weren├│w – parafia werenowska;
Zdanowski
folwark Wo┼éciszki – parafia bieniako┼äska;
Zenowicz – h. Deszpot
pw. 18.VI.1832 r., 5.I.1860 r., 27.X.1860 r.
wie┼Ť Siemieszki, Michnowce, J├│zef├│w, Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
ok. Raki – parafia zab┼éocka;
ok. Wo┼ékiewicze – parafia radu┼äska;
Zieleniewicz
Ziem─Öcki
maj─ůtek Sasowszczyzna – parafia wasiliska;
Zienkiewicz – h. Siekierz
pw. 22.II.1812 r., 23.V.1857 r., 26.I.1859 r.
ok. Wo┼éczki – parafia ┼╝o┼éudzka;
m. Zab┼éo─ç – parafia zab┼éocka;
wie┼Ť Dejnowo – parafia werenowska;
Szorkinie – parafia wasiliska;
Zienkowicz – h. Siestrzeniec
wie┼Ť Popiszki – parafia ejszyska;
Wielkie Soleczniki – parafia solecznicka;
Zienowicz – h. w┼éasny
posesja Stankiewicze – parafia wawi├│rska;
posesja Wo┼éejsze – parafia zab┼éocka;
ok. Smolicha – parafia nowodworska;
Zmiejewski, pw. 8.X.1815 r.
folwark Bublejki – parafia dziembrowska;
Zmitrowicz
folwark ┼üopaty – parafia ┼╝o┼éudzka;
ok. Ko┼éomyckie – parafia wawi├│rska;
Znamierowski – h. Gryf
pw. 29.V.1800 r., 4.III.1820 r., 17.XII.1832 r., 30.I.1847 r. , 12.VIII.1857 r.
ok. P├│┼éstoki, Dojlidy, Hormany, Lubkiszki, Mongieliszki, ┼╗a┼éobiszki, Wojsiaty, Wilka┼äce – parafia ejszyska;
Stary Jawor, ok. Wersoczka, Niekraszu┼äce – parafia nacka;
ok. Januszyszki – parafia radu┼äska;
m. Wawi├│rka – parafia wawi├│rska;
Zniczyński
ok. Montwi┼éowszczyzna – parafia solecznicka;
Znosko
ok. Mongieliszki – parafia kole┼Ťnicka;
Zubielewicz
dw├│r Dociszki – parafia ejszyska;
Zubowicz
wie┼Ť Brzozowce – parafia wawi├│rska;
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
Zubowski
ok. Nowoku┼äce – parafia ejszyska;
Zubrawski, pw. 17.X.1818 r.
ok. Wojni┼éowce, Starodworce – parafia wasiliska;
folwark Michaliszki;
Zygmuntowicz
ok. Chrzanowszczyzna – parafia dziembrowska;
┼╗aba – h. Ko┼Ťciesza
pw. 10.I.1799 r.
posesja Chilczyce, maj─ůtek Skawroniszki – parafia r├│┼╝aniecka;
m. Lida – parafia lidzka;
Żabczyński
m. Wasiliszki, ok. Starodworce – parafia wasiliska;
┼╗ebrowski – h. Jasie┼äczyk
pw. 31.VII.1800 r., 10.X.1817 r.
ok. Wilka┼äce Ma┼ée – parafia ejszyska;
ok. Kulpy, Rek┼Ťcie, maj─ůtek Nadzieja – parafia ┼╝yrmu┼äska;
dw├│r Koniawka – parafia kole┼Ťnicka;
┼╗ejmo – h. Sas, h. Nowina
pw. 3.VI.1818 r., 15.I. 1862 r.
┼╗e(o)mojtel – h. Junosza
pw. 23.V.1800 r., 14.VI.1845 r., 6.X.1821 r., 9.I.1837 r., 4.V.1848 r.
ok. ┼╗omojtele, Bo┼é─ůdziszki, Giesmonty, Posolcze, P├│┼éstoki, Ruka┼äce, Rynkuny, Narkuny, Korkliny – parafia ejszyska;
m. Nacza, ok. Micka┼äce, ┼üunki, wie┼Ť So┼étaniszki – parafia nacka;
ok. Nosewicze, Januszyszki – parafia radu┼äska;
m. ┼╗yrmuny – parafia ┼╝yrmu┼äska;
ok. Sakowicze – parafia ossowska;
┼╗elazowski – h. Jezierza
pw. 31.V.1800 r.
maj─ůtek ┼╗y┼╝ma – parafia trokielska;
wie┼Ť Klukowicze – parafia nieciecka;
wie┼Ť Strazuny – parafia nacka;
wie┼Ť Korszaki – parafia jelne┼äska;
┼╗elichowski
maj─ůtek Dzitwa Szemiatowska – parafia bia┼éohrudzka;
┼╗miejowski
dw├│r Jakub├│w – parafia wasiliska;
┼╗o┼ékowski – h. Do┼é─Öga
┼╗oromski – h. Korab, h. Pob├│g
┼╗ochowski – h. Brodzic
pw. 22.VI.1816 r., 16.I.1852 r.
m. Szczuczyn – parafia szczuczy┼äska;
m. Radu┼ä – parafia radu┼äska;
folwark Poleckiszki – parafia ejszyska;
folwark Narkuszki – parafia zab┼éocka;
┼╗├│rawski – h. Trzaska
pw. 13.XII.1822 r., 9.VIII.1832 r.
Radziwoniszki – parafia wawi├│rska;
ok. Kopciowszczyzna, maj─ůtek Woronicze, W─Ö┼╝owszczyzna – parafia zab┼éocka;
maj─ůtek Gajkowszczyzna – parafia wasiliska;
Ma┼ée Soleczniki – parafia solecznicka;
Ludwin├│w – parafia lacka;
┼╗ubrawski – h. ┼Ülepowron
pw. 3.III.1798 r.- 20.I.1799 r.
posesja Talmonty – parafia ejszyska (nacka);
ok. Jodki – parafia lidzka;
┼╗uczkiewicz
wie┼Ť ┼╗uczki – parafia jelne┼äska;
┼╗udycki – h. Lubicz
┼╗ukowski – h. Gryf
pw. 29.XI.1819 r.
ok. Posolcze – parafia bieniako┼äska;
ok. Bo┼é─ůdzie, Dojlidy – parafia ejszyska;
m. Lida, wie┼Ť Plasewicze – parafia lidzka;
wie┼Ť Czu┼╝okompie – parafia solecznicka;
dw├│r Koniawka – parafia nacka;
m. Lack – parafia lacka;
Żułcewicz
ok. Talmonty – parafia nacka;
┼╗yli┼äski – h. Janina
ok. Wojsiaty – parafia ejszyska;
ok. Wismonty – parafia lidzka;
ok. Szejbakpole – parafia wasiliska;
folwark So┼éopiaciszki – parafia nacka;
┼╗yhorowicz – h. P├│┼ékozic
posesja Hancewicze – parafia ┼╝yrmu┼äska;
┼╗yzniewski – h. Bia┼éynia
ok. Malewskie, Lipku┼äce – parafia radu┼äska;
wie┼Ť Wisi┼äcza – parafia ejszyska;
ok. Milwidy – parafia solecznicka;

Spis szlachty wykonany na podstawie metryk ko┼Ťcielnych parafii powiatu lidzkiego oraz dokument├│w Heroldii wile┼äskiej.
Pw. ( potwierdzenie szlachectwa) podane na podstawie Dekretu Deputacji Wywodowej Wileńskiej i Grodzieńskiej różnych lat.

Fragment dziej├│w powstania styczniowego w powiecie lidzkim

Tymczasowy Rz─ůd Narodowy czyli tzw. Komitet Centralny og┼éosi┼é, w dniu powstania 22 stycznia 1863 roku, odezw─Ö w kt├│rej czytamy:,, (…) W pierwszym zaraz dniu jawnego wyst─ůpienia, w pierwszej chwili rozpocz─Öcia ┼Ťwi─Ötej walki, Komitet Centralny Narodowy og┼éasza wszystkich syn├│w Polski, bez r├│┼╝nicy wiary i rodu, pochodzenia i stanu, wolnymi i r├│wnymi obywatelami kraju. Ziemia, kt├│r─ů lud rolniczy posiada┼é dot─ůd na prawach czynszu lub pa┼äszyczyzny, staje si─Ö od tej chwili bezwarunkowo jego w┼éasno┼Ťci─ů, dziedzictwem wieczystym. W┼éa┼Ťciciele poszkodowani wynagrodzeni b─Öd─ů z og├│lnych fundusz├│w Pa┼ästwa… Do broni wi─Öc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! Bo godzina wsp├│lnego wyzwolenia ju┼╝ wybi┼éa, stary miecz nasz wydobyty, ┼Ťwi─Öty sztandar Or┼éa, Pogoni i Archanio┼éa* rozwini─Öty…”.
Po wybuchu powstania w Koronie Ludwik Narbutt jako jeden z pierwszych 2 lutego zorganizowa┼é oddzia┼é na Litwie i 14 lutego z m┼éodszym bratem Boles┼éawem i sze┼Ťciu w┼éo┼Ťcianami wyrusza z maj─ůtku Sierbieniszki do las├│w w okolicach Ejszyszek. Tego┼╝ dnia, po drodze przy┼é─ůczy┼é do niego Leon Krai┼äski z Hryszaniszek z kilkunastoma lud┼║mi. By┼é to pocz─ůtek oddzia┼éu Narbutta. Oddzia┼é szybko r├│s┼é, poniewa┼╝ Ludwik Narbutt by┼é niezwykle popularny w┼Ťr├│d ludu. W Ejszyszkach pod koniec lutego do┼é─ůczy┼é do niego silny oddzia┼é dowodzony przez ksi─Ödza J├│zefa Horbaczewskiego, wikarego parafii ejszyskiej, kt├│ry jako pierwszy w powiecie lidzkim og┼éosi┼é z ambony Manifest Rz─ůdu Narodowego. W lutym oddzia┼é przemaszerowa┼é przez wsie Popiszki, Kalita┼äce, Rudni─Ö, Sa┼éki, Gudele w kierunku Puszczy Rudnickiej. Zatrzymywali si─Ö w maj─ůtku Poradu┼ä Ksawerego Turskiego i maj─ůtku Podzitwa Jana Kar┼éowicza.
Ju┼╝ 11 lutego niedu┼╝a partia powsta┼äcza sformowana w powiecie lidzkim pojawi┼éa si─Ö w okolicach stacjii kolejowej Marcinka┼äce. Pi─Ö─ç dni p├│┼║niej, 16 lutego, zatrzyma┼éa ona poci─ůg i odbi┼éa rekrut├│w, kt├│rych wieziono z Kr├│lestwa Polskiego.
Naczelnik powstania na powiat lidzki obra┼é teren dzia┼éania, a w puszczy nad rzek─ů Kotr─ů za┼éo┼╝y┼é obozowiska i rozpocz─ů┼é walk─Ö. Oddzia┼é liczy┼é oko┼éo 300 os├│b, kt├│ry by┼é uzbrojony przewa┼╝nie w bro┼ä my┼Ťliwsk─ů, w kosy a po zwyci─Öskich potyczkach w sztucery i karabiny wojskowe. Partia dowodzona przez zdolnego dow├│dc─Ö i doskona┼éego znawc─Ö walki partyzanckiej zada┼éa szereg dotkliwych pora┼╝ek gwardii rosyjskiej. 9 marca po stoczonej zwyci─Öskiej bitwie pod Rudnikami, w okolicach stacji Rudziszki, nad rzek─ů Mereczank─ů do powsta┼äc├│w do┼é─ůczy┼éa grupa ochotnik├│w wile┼äskich dowodzona przez Elwiro Micha┼éa Andriollego. Nast─Öpne walki stoczone pod Nowym Dworem, pod Pi┼éowni─ů ko┼éo Berszt, pod Kowalkami nad jeziorem Dumbla.
Zaniepokojone w┼éadze specjalnie dla s┼éumienia “buntowszczyk├│w” przys┼éaj─ů kilka batalion├│w, ale zdolno┼Ťci organizacyjne i znajomo┼Ť─ç spraw wojskowych Narbutta jako dow├│dcy, nabytych na Kaukazie w walce z Czecze┼äcami, pozwalaj─ů mu w chwilach niebezpiecznych b┼éyskawicznie orientowa─ç si─Ö w sytuacji i unika─ç walki z przewa┼╝aj─ůcymi si┼éami wroga. W ci─ůgu trzech miesi─Öcy oddzia┼é Narbuta by┼é prawdziwym postrachem Moskali, poniewa┼╝ dzia┼éa┼é szybko i zdecydowanie. Dobrze obeznany w terenie na obozowiska Narbutt zajmowa┼é trudnodost─Öpne miejsca w lesie. Pr├│cz tego dow├│dca zawsze pilnie przestrzega┼é potrzeby zacierania za sob─ů ┼Ťlad├│w a przy najmniejszej okazji szkodzi┼é wrogowi, gdzie tylko m├│g┼é. Przetrzymywa┼é urz─Ödnik├│w, po drogach odbija┼é partie rekrut├│w, wiesza┼é zdrajc├│w sprawy narodowej, zabiera┼é bro┼ä u le┼Ťnik├│w itp. Powodzenie Narbutta spowodowa┼éo, ┼╝e genera┼é-gubernator Nazimow wys┼éa┼é specjalny rozkaz ┼Ťci─ůgni─Öcia silnych oddzia┼é├│w lejb-gwardii pu┼éku paw┼éowskiego z trzech pozycji naraz: z Wilna, Grodna i Lidy. Oddzia┼éy te otrzyma┼éy rozkaz za wszelk─ů cen─Ö rozbi─ç oddzia┼é nieuchwytnego dot─ůd “buntowszczyka” Narbutta. A oto opis jednej z potyczek wed┼éug E.M. Andriolliego:,,Otoczeni i parci przez Moskali, kt├│rzy za punkt honoru maj─ů rozbicie jednego oddzia┼éu, maj─ůcego rozg┼éos na Litwie, ca┼é─ů noc maszerujemy bez drogi, zm─Öczeni, g┼éodni, zzi─Öbni─Öci. Ksi─ůdz Horbaczewski, Krai┼äski, Narbutt i przewodnik ze ┼Ťwiec─ů w r─Öku szukaj─ů drogi po puszczy. My parami, s┼éaniaj─ůc si─Ö ze znu┼╝enia i ┼Ťpi─ůc w marszu, potykaj─ůc si─Ö o k┼éody i wykroty, suniemy ┼Ťladem ┼Ťwiate┼éka. Bywaj─ů chwile, ┼╝e przewodnicy nasi trac─ů si─Ö w ogromnej puszczy, ka┼╝─ů sta─ç oddzia┼éowi, a sami rozpierzchaj─ů si─Ö szukaj─ůc ┼Ťladu drogi; wtedy jedni stoj─ůc, drudzy przysiad┼észy, inni oparci od nowa zasypiaj─ů, snem gor─ůczkowym. Zn├│w komenda: “marsz” i ci─ůgnie si─Ö senna, znu┼╝ona dru┼╝yna.
Nad rankiem przekonawszy si─Ö, ┼╝e kr─ů┼╝ymy woko┼éo, z┼éamani fatyg─ů i g┼éodni stajemy niedaleko le┼Ťnika w uroczysku ┼üaksztucie. O wybraniu pozycji nie ma mowy, bo┼Ťmy s─ůdzili, ┼╝e Moskale, stropieni naszym nocnym wa┼é─Ösaniem si─Ö dadz─ů nam spok├│j! Zatrzymali┼Ťmy si─Ö w ┼Ťrodku ogromnego lasu, maj─ůc za sob─ů b┼éoto, a przed oczami ma┼é─ů trzebie┼╝, przez kt├│r─ů win─Ö┼éa si─Ö ┼Ťcie┼╝ka do le┼Ťnika.
S┼éo┼äce zaczyna dopieka─ç. O 11 rano mamy upa┼é. Ka┼╝dy si─Ö roztasowa┼é, jak m├│g┼é, zachowuj─ůc wszak┼╝e lini─ů bojow─ů zwr├│con─ů czo┼éem do trzebie┼╝y. Jedni ┼Ťpi─ů, drudzy jedz─ů, inni si─Ö na s┼éo┼äcu wygrzewaj─ů, niejeden czyta ksi─ů┼╝k─Ö lub listek.
O drugiej z po┼éudnia zmieniono pikiety. Cisza w obozie nies┼éychana. S┼éycha─ç gwar much i komar├│w. Narbutt oddali┼é si─Ö na chwil─Ö za czaty. Zwyk┼éa czujno┼Ť─ç na ten raz os┼éabiona. Ciep┼éo i znu┼╝enie opanowa┼éo wszystkich – drzemi─ů.
Wtem strza┼é z daleka, a za nim dwa drugie! “Do broni, do broni!” Narbutt ju┼╝ mi─Ödzy nami. Zagotowa┼éo si─Ö jak w kotle. Zrywaj─ů si─Ö drzemi─ůcy… pytania, niespokojno┼Ť─ç zamieszanie. Jeden Naczelnik spokojny, ka┼╝e si─Ö posun─ů─ç naprz├│d o 300 krok├│w i zasadzi─ç lini─Ö tyraliersk─ů po trzech wzd┼éu┼╝ brzegu lasu i trzebie┼╝y.
Przekonali┼Ťmy si─Ö wtedy, co mo┼╝e zimna odwaga jednego cz┼éowieka. Wszyscy przed chwil─ů trwo┼╝ni, niespokojni, gotowi pierzchn─ů─ç, teraz przytomni, zr─Öcznie pozajmowali wskazane sobie miejsce. Kosyniery z oficerem w kolumnie bojowej po┼éo┼╝yli si─Ö na ziemi o 200 krok├│w za strzelcami. Ci ostatni, kryj─ůc si─Ö poza pniami i w krzakach, z g┼éow─ů naprz├│d, z rur─ů przed siebie i palcem na cynglu czekali has┼éa do strza┼éu, a z daleka gra┼éy ju┼╝ tr─ůbki moskiewskie sygna┼é tyralierski: “Razsyplies mo┼éodcy! Za kamni, za kusty, po dwa w riad!”
Znany ten sygna┼é dot─ůd brzmi w uszach. W lesie, gdzie ka┼╝dy krzak, ka┼╝de drzewo kryje zasadzk─Ö, gdzie nigdy obliczy─ç nieprzyjaci├│┼é niepodobna, gdzie ka┼╝demu si─Ö zdaje, i┼╝ on tylko i bli┼╝szych kilku broni si─Ö jeszcze, a reszta ju┼╝ pierzch┼éa, gdzie echo sto razy powtarza strza┼éy i ryk Moskali, a niebezpiecze┼ästwo zdaje si─Ö ze wszech stron otacza─ç – tr─ůbka wojenna niemi┼ée robi wra┼╝enie.
“Panie Pilecki!” wo┼éa Narbutt, “we┼║ 10 ludzi i marsz na rekonesans!”, a po chwili:”Prosz─Ö si─Ö nie nara┼╝a─ç!”
Pilecki, by┼éy ucze┼ä Uniwersytetu Petersburskiego, ┼Ťmia┼éy, dzielny, przytomny, a przy tym zacny i wykszta┼écony ch┼éopak, by┼é ulubie┼äcem ca┼éego oddzia┼éu. Jemu to Narbutt powierza┼é najryzykowniejsze wyprawy, pewny, ┼╝e si─Ö z nich ┼Ťmia┼éo i przytomnie wywi─ů┼╝e.
Po odej┼Ťciu Pileckiego nast─ůpi┼éa cisza, kt├│rej nawet moskiewska tr─ůbka nie przerywa┼éa. Serca tylko bi┼éy okropnie. Narbutt przebiega ca┼é─ů lini─Ö z szaszk─ů w jednej i czapk─ů w drugiej r─Öce i staje, s┼éucha i znowu zagl─ůda, czy wszyscy na miejscu.
Straszn─ů cisz─Ö niespodzianie przerwa┼éa eksplozja kilkunastu strza┼é├│w, zagra┼éy tr─ůbki i dolecia┼éo ” ura! ura!” kt├│re las pochwyci┼é i na tysi─ůc ton├│w powt├│rzy┼é. Zaszele┼Ťcia┼éy krzaki i z rurami dymi─ůcymi jeszcze wpadaj─ů nasi z rekonensansu. Twarze blade, oddech przy┼Ťpieszony. “Panie Naczelniku! Id─ů sz├│stkami, linia ogromna, zajmuj─ů skrzyd┼éa!”
“Dobrze! Na miejsca! Cicho… ┼╝adnych ha┼éas├│w! Kto krzyknie – rozstrzelam! Strzela─ç celnie! Czeka─ç, a┼╝ ka┼╝─Ö! ┼╗eby mi nikt nie pisn─ů┼é!”
A od strza┼é├│w moskiewskich zdawa┼éo si─Ö, ┼╝e si─Ö las ┼éamie. Kule ryj─ů ziemi─Ö. Ju┼╝ gdzie-niegdzie s┼éycha─ç:”Jezus Maria! Prowad┼║cie mi─Ö na wozy!” Ale kazano nie strzela─ç, wi─Öc ka┼╝dy z sercem okropnie bij─ůcym, z rur─ů naprz├│d, czeka, a┼╝ mu si─Ö Moskal poka┼╝e.
Grzmi las okropnie. Strza┼éy i krzyki coraz g─Östsze i bli┼╝sze, ┼éami─ů si─Ö ga┼é─Özie, s┼éycha─ç marsz ci─Ö┼╝kiej masy. Za chwil─Ö obaczymy Moskw─Ö. A przed nami trzebie┼╝ cicha, oblana s┼éo┼äcem.
Zamiga┼éy szare szynele, b┼éysn─Ö┼éa bro┼ä i bia┼ée okr─ůg┼ée ob┼éoczki na tle lasu. Moskale zajmuj─ů przeciwny brzeg trzebie┼╝y, czaj─ů si─Ö za drzewa, ale naprz├│d, pomimo zach─Öty oficer├│w, nie posuwaj─ů si─Ö. Widocznie ich niepokoi cisza z naszej strony. W ko┼äcu z wrzaskiem i strza┼éami rzucaj─ů si─Ö sz├│stkami.
By┼éa to chwila skupienia. Serca t┼éuk┼éy gwa┼étownie. Jeszcze 40 krok├│w, a uderz─ů na bagnety. Ale rozleg┼é si─Ö znajomy nam silny g┼éos:”Ognia ch┼éopcy, ca┼é─ů lini─ů!” i od ko┼äca do ko┼äc├│w przelecia┼é wybuch g├│r─ů stu strza┼é├│w, a potem cisza i dym.
Nie graj─ů tr─ůbki, milczy “ura!”
“Dobrze, dobrze, dzielnie, nabi─ç bro┼ä, ostro ch┼éopcy!” wo┼éa rozpromieniony Narbutt obiegaj─ůc ca┼é─ů lini─Ö.
Znowu graj─ů tr─ůbki i s┼éycha─ç komend─Ö moskiewsk─ů, znowu grzmi─ů strza┼éy i “ura! w pieriod riebiata!” ┼üami─ů si─Ö krzaki. Zagrzani, parci si┼é─ů pos┼éusze┼ästwa rzucaj─ů si─Ö Moskale g┼éow─ů w d├│┼é, z bagnetem naprz├│d. Ju┼╝, ju┼╝ siedz─ů nam na karku, jeszcze minuta i pierzchniemy wszyscy, ale na odg┼éos “Ognia, celnie!” zapala si─Ö 150 rur na naszej linii, obok dymu zakrywa wszystko, ucicha wrzawa, s┼éycha─ç tylko j─Öki konaj─ůcych i rannych z obu stron.
Ale nie d┼éugo trwa cisza. Przybywaj─ů posi┼éki. J─Ökn─ů┼é las na nowo, strza┼éy, krzyki, pop┼éoch! … Dajemy ognia kilka razy. Trzymamy si─Ö jeszcze. Wtem pierzcha lewe skrzyd┼éo z┼éamane p─Ödem Moskali, staraj─ů si─Ö utrzyma─ç, ale ju┼╝ p├│┼║no, wi─Öc rzucamy si─Ö na prawo, za ma┼ée b┼éotko, gdzie oko┼éo Naczelnika wszystko si─Ö formuje. Moskwa rozjuszona ca┼éym p─Ödem rzuca si─Ö za lewym skrzyd┼éem, mija nas jak burza strzelaj─ůc, rycz─ůc (…), tratuj─ůc rannych. Ogie┼ä si─Ö oddala, s┼éycha─ç tylko pojedy┼äcze strza┼éy. G┼éosy cichn─ů. Las umilka. Cisza – ale jak r├│┼╝na od dawnej!
Bitwa si─Ö sko┼äczy┼éa. S┼éo┼äce p─ůsowe usiad┼éo za lasem. Z dala dochodzi nas g┼éuchy gwar rozm├│w, odg┼éos tr─ůbki i od czasu do czasu daleki wystrza┼é. Noc.
Po┼éo┼╝enie stawa┼éo si─Ö coraz bardziej niebezpieczne. Powsta┼äcy cofali si─Ö w g┼é─ůb puszczy. W dniu 2 maja Narbutt roz┼éo┼╝y┼é si─Ö obozem na wzg├│rzu w┼Ťr├│d b┼éot niedaleko Dubicz na po┼éudnie od jeziora Pielasa. Dost─Öp do obozu by┼é niemo┼╝liwy, o ile kto┼Ť nie zna┼é tajemnych przesmyk├│w i w─ůskich ┼Ťcie┼╝ek pomi─Ödzy bagnami. Ale tam w┼éa┼Ťnie stoczy┼é 5 maja ostatni─ů walk─Ö. Obozowisko powsta┼äc├│w wskaza┼é wrogowi, gajowy las├│w pa┼ästwowych, zdrajca Bazyl Karpowicz, zaufany cz┼éowiek Narbutta.┬á Otoczony zewsz─ůd przez przewa┼╝aj─ůce si┼éy wroga (dowodzone przez kapitana Timofiejewa, ranny w nog─Ö na pocz─ůtku bitwy, przez ca┼éy czas kierowa┼é walk─ů, a jak donosz─ů relacje wsp├│┼éczesne, “ugodzony kul─ů w pier┼Ť skona┼é, z ostatnim u┼Ťci┼Ťnieniem m├│wi─ůc do towarzyszy, ┼╝e mi┼éo jest za Ojczyzn─Ö umiera─ç”.┬á Z naczelnikiem gin─ů jego towarzysze walki: Aleksander i Franciszek Brzozowscy (synowie Franciszka) z G├│rnofela, Stefan Hubarewicz (syn Stefana) z Ho┼éowiczpola, Stanis┼éaw Jan Jodko z Pietraszu┼äc├│w, Leon Krai┼äski (syn Antoniego) z Hryszaniszek, J├│zefem Pokempinowicz z maj─ůtku Podzitwa, W┼éodzimierz Pop┼éawski z Krzewina, Wandalin ┼╗ukowski z Lacka, Kazimierz Gremza (syn Stefana) z Lipku┼äc├│w, Ignacy Taraszkiewicz felczer z Lidy, Adam N., Tomasz Skirmunt obywatel Pi┼äszczyzny. Do niewoli dostali si─Ö Piotr Jankowski – zes┼éany do Irkucka, gdzie umiera, W┼éadys┼éaw Klimontowicz – zes┼éany na Syberi─Ö, W┼éadys┼éaw Nikolai ( porucznik wojsk rosyjskich) – rostrzelany w Wilnie 25.09.1863 roku na obecnym placu ┼üukiskim, dr Cyprian Piasecki z Piask├│w – zes┼éany na katorg─Ö do Tobolska, W┼éadys┼éaw Pilecki, by┼éy student uniwersytetu petersburskiego, skazany na 6 lat katorgi, Feliks Rojsza z Lidy, Cyprian Korku─ç z Lipku┼äc, Adof Krai┼äski z Pa┼éaszek (zes┼éany do guberni woroneskiej, gdzie umiera), Jan G┼éuszycki.
Po ┼Ťmierci Narbutta powstanie w powiecie lidzkim zdawa┼éo si─Ö ju┼╝ tylko dogorywa─ç. Powsta┼äcy bez wodza tu┼éali si─Ö po lasach i nie mogli przedsi─Öwzi─ů─ç wa┼╝niejszych akcji. Brat Ludwika Boles┼éaw stara┼é zachowa─ç oddzia┼é do dalszej walki. Rozkaza┼é powsta┼äcom trzyma─ç si─Ö w lesie w okolicach wsi Podd─Öbie, gdzie mia┼é przyby─ç nowy naczelnik. Centralne w┼éadze powsta┼äcze w tej sytuacji wyznaczy┼éo naczelnikiem na powiat lidzki dotychczasowego naczelnika powiatu oszmia┼äskiego Ostrog─Ö czyli Aleksandra Poradowskiego. Zadanie mia┼é trudne. Nale┼╝a┼éo zebra─ç rozproszonych powsta┼äc├│w i przywr├│ci─ç w┼Ťr├│d nich dawny zapa┼é i entuzjazm. Pierwszym wa┼╝nym zadaniem Ostrogi by┼éo ukaranie zdrajcy Bazyla Karpowicza. W dniu Zielonych ┼Üwi─ůt Bazyl zosta┼é powieszony we wsi Montaty ko┼éo Dubicz. Podobny los spotka┼é innego zdrajc─Ö w┼éo┼Ťcianina Jana Szymielewicza 15 czerwca 1863 roku w maj─ůtku Sumorokowszczyzna.
Wysi┼éki Ostrogi w sprawie o┼╝ywienia powstania nie dawa┼éy wynik├│w. Dzia┼éalno┼Ť─ç cywilnych urz─Öd├│w powsta┼äc├│w zacz─Ö┼éa szwankowa─ç. ┼╗ywno┼Ť─ç, bro┼ä cz─Östo nie dochodzi┼éa do r─ůk powsta┼äc├│w, lub dochodzi┼éa z wielkim op├│┼║nieniem w ilo┼Ťci niewystarczaj─ůcej. ┼Ümier┼Ť Narbutta i coraz bardziej surowe represje wprowadzone przez nowego genera┼é-gubernatora Micha┼éa Murawiowa ( przyby┼é do Wilna 14 maja) by┼éy tego przyczyn─ů. W tym samym okresie na granicy powiatu lidzkiego w puszczy Rudnickiej mia┼éy miejsce dwie wi─Öksze potyczki powsta┼äc├│w powiatu trockiego z wojskami carskimi. Pierwsza z nich w dniu 31 maja ko┼éo Zygmunciszek z oddzia┼éem genera┼éa Weliaminowa, a druga 17 czerwca z kozakami pu┼ékownika A┼échazowa.
Ostroga za┼Ť stoczy┼é kilka potyczek w czerwcu, z kt├│rych najwi─Öksz─ů i najbardziej pomy┼Ťln─ů by┼éa pod Korkucianami na po┼éudnie od Ejszyszek 23 czerwca z oddzia┼éem pu┼ékownika W┼éasowa. Po tej bitwie do Ejszyszek ┼Ťci─ůgni─Öto silny oddzia┼é wojsk rosyjskich pu┼ékownika Kramera.
W par─Ö tygodni potem Ostroga musia┼é opu┼Ťci─ç granice powiatu lidzkiego i przenie┼Ť─ç si─Ö na Grodzie┼äszczyzn─Ö, gdzie napierany przez wojska carskie 9 sierpnia przekroczy┼é Niemen i znalaz┼é si─Ö w guberni augustowskiej.
Tak si─Ö zako┼äczy┼éo powstanie na Ziemi Wile┼äskiej. Nasta┼éy krwawe rz─ůdy i represje Murawiowa “Wieszatiela”. Zapanowa┼é straszliwy stan samowoli, najsurowszych prze┼Ťladowa┼ä, ┼Ťledztwa, podejrze┼ä i ka┼║ni. Za┼Ťcianki i wsie zamieszane w powstaniu palono, a p├│┼║niej cz─Östo zaorywano miejsca na kt├│rych sta┼éy, mieszka┼äc├│w za┼Ť wysy┼éano na Syberi─Ö. Dla przyk┼éadu, z okolicy Tietia┼äce w 1864 roku zosta┼éy wysiedlone szlacheckie rodziny: J├│zefa Po┼éukorda (s. Jerzego), Korneliusza Bielskiego (s. Bart┼éomieja), Antoniego Wojsiata (s. Wincentego), J├│zefa Songina (s. Jana), z okolicy Swianiewszczyzna rodziny: Wincentego Gurskiego, a ze wsi Lipku┼äce rodzina Izydora Truszy┼äskiego do guberni samarskiej, a na nie wywiezionych na┼éo┼╝ono du┼╝e kary pieni─Ö┼╝ne.
┼╗a┼éoba pokry┼éa ca┼é─ů Litw─Ö. Ale aby jeszcze bardziej zrani─ç nar├│d, genera┼é-gubernator zabroni┼é kobietom (w czerwcu 1863 roku) noszenia ┼╝a┼éoby po utraconych m─Ö┼╝ach, braciach i ojcach.

Niepe┼ény wykaz szlachty w 1863 roku wi─Özionej, prze┼Ťladowanej i zes┼éanej z jednego tylko powiatu lidzkiego guberni wile┼äskiej:
Adamkowicz Cezary (syn Kazimierza lat 43 z okolicy Mackiszki),
Aleksandrowicz Ksawery (syn Antoniego lat 35 z maj─ůtku Niewisza, okr─Ögowy naczelnik komitetu rewolucyjnego – zes┼éany do guberni tobolskiej),
Bańkowski Kajetan (syn Tomasza lat 26 z okolicy Wersoczka, wysłany do guberni samarskiej),
Bańkowski Aleksander (syn Michała lat 20, wysłany do guberni samarskiej),
Baranowski Jan (syn Bartłomieja lat 18 z okolicy Miżany, zesłany na Syberię),
Baranowski Władysław (syn Jana lat 25, wysłany do guberni samarskiej),
Berdowski Adolf (syn Antoniego z maj─ůtku Sosowszczyzna parafii wasiliskiej, zes┼éany na katorg─Ö),
Berdowski Edward (z maj─ůtku Nieprachy, skazany na 18 lat katorgi),
Bernatowicz Szymon (zesłany do guberni tobolskiej),
Bieli┼äski Jan (z maj─ůtku Stanis┼éawowo),
Bielski Jan (syn Bartłomieja lat 42 z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej, zesłany do guberni samarskiej),
Bielski Jan (syn Jana lat 20 z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej, zesłany na Syberię),
Bienkiewicz Hieronim (syn Hieronima lat 26 z okolicy Wienckiewicze),
Biernacki Justyn (syn Pawła lat 20 z okolicy Stankieliszki z oddziału Narbutta),
B┼éa┼╝ejewski J├│zef ( z maj─ůtku Za┼éowo),
Błażejewski Bolesław (syn Józefa),
Bohdziewicz Stanisław (syn Aleksandra lat 21, wysłany do guberni tomskiej),
Bohumił Antoni (syn Józefa lat 18 ze wsi Podborze parafii ejszyskiej, zesłany na Syberię),
Bo┼é─ůd┼║ Boles┼éaw (syn Franciszka lat 24, zes┼éany na Syberi─Ö),
Bo┼é─ůd┼║ Bronis┼éaw (lat 21, zes┼éany na Syberi─Ö),
Bo┼é─ůd┼║ Alojzy (syn Leonarda lat 23, zes┼éany na Syberi─Ö),
Bomblewicz Antoni (syn Jana lat 21 ze wsi Bujwidy parafii ejszyskiej, zesłany na Syberię),
Borowski Micha┼é ( syn Micha┼éa lat 25 ze wsi Bartoliszki, z oddzia┼éu Narbutta – wys┼éany do guberni samarskiej),
Borowski Józef (zesłany na katorgę na 8 lat),
Bykowski Józef (syn Bonifacego lat 18, wysłany do guberni tomskiej),
Cedro┼äski Micha┼é (syn Jana lat 17 z maj─ůtku Duciszki),
Chmielewski J├│zef (syn Marcina lat 23, z oddzia┼éu Czudowskiego – zes┼éany do guberni tomskiej),
Cydzik Michał (lat 40 z okolicy Dylewo parafii wasiliskiej, zesłany na Syberię),
Czeczot Tomasz (ksi─ůdz wikary parafii ossowskiej),
Czerwiński Jan (syn Aleksandra lat 33, zesłany na Syberię),
Daszkiewicz Aleksander (syn Bartłomieja lat 22 z okolicy Janowicze),
Dobrowla┼äski Dionizy (syn Jana lat 45 z maj─ůtku Ole┼äszczyzna, zes┼éany do guberni tomskiej),
Drobiazgiewicz Aleksander ( syn Wincentego z za┼Ťcianka Bolsie parafii ┼╝yrmu┼äskiej, zes┼éany do guberni kaza┼äskiej),
Drozdowicz Justyn (lat 25, zesłany na Syberię),
Drozdowski Antoni (syn Szymona z Werenowa zes┼éany “w so┼édaty” na 5 lat),
Ejsmont Aleksander (syn Zachariasza z maj─ůtku Pikuliszki, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Ejsmont Leonard (syn Piotra lat 59 z maj─ůtku Pikuliszki, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Falkowski Adam (ksi─ůdz proboszcz lat 53 z m. Iszczo┼éna – rozstrzelany),
Gadomski Bronisław (syn Ferdynanda lat 20 z okolicy Talmonty, wysłany do guberni samarskiej),
Gajewski Wincenty (z maj─ůtku Iszczo┼éna),
Gajewski Jan (syn Jana lat 17 z okolicy Mickańce parafii nackiej, zesłany na Syberię),
Galkowski Jakub ( zesłany na Syberię),
Gierasimowicz Jan (syn J├│zefa),
Godaczewski Zygmunt (syn Waleriana lat 44 z maj─ůtku Stoki, zes┼éany do guberni kaganskiej),
Grabowski Wilhelm(syn Tadeusza lat 23 z maj─ůtku Siemiakowszczyzna, zes┼éany do guberni o┼éomieckiej ),
Gruzdowski Józef (syn Marcina lat 35, zesłany na Syberię),
Gruzdowski Kazimierz (syn Pawła lat 17 ze wsi Sołtaniszki, zesłany na Syberię),
Grzymajłło Feliks (syn Konstantego z folwarku Oczkiewicze, zesłany do guberni tobolskiej),
Gurynowicz J├│zef (syn Tomasza z maj─ůtku Lebiodka),
Hancewicz Józef ( syn Andrzeja lat 17 z okolicy Nackiewicze, zesłany w sołdaty na 5 lat do guberni tulskiej),
Henszel Ludwik (syn Ignacego lat 49 z maj─ůtku Wo┼édociszki, zes┼éany do guberni tobolskiej)
Horbaczewski J├│zef (ksi─ůdz wikary ko┼Ťcio┼éa ejszyskiego),
Ignatowicz Romuald (syn Michała lat 24, wysłany do guberni samarskiej),
Iszora Stanis┼éaw (ksi─ůdz wikary z ┼╗o┼éudka, skazany na kar─Ö ┼Ťmierci za odczytanie z ambony manifestu Rz─ůdu Narodowego i rozstrzelany 3.VI.1863 r. w Wilnie),
Iwanowski Jan (był tymczasowo aresztowany),
Jacewicz Feliks (z maj─ůtku Iszczo┼éna),
Jacuński Andrzej (z folwarku Wojdzboniszki),
Jacuński Piotr (syn Feliksa lat 21z folwarka Stamierowszczyzna, z oddziału Narbutta, skazany na katorgę na 8 lat),
Jacu┼äski Wojciech ( syn Szymona z maj─ůtku Wojdzbuniszki),
Jakubowski Franciszek ( syn Jerzego lat 19, wysłany do guberni samarskiej),
Jankowski Aleksander ( syn Piotra lat 20 z maj─ůtku Raczkowszczyzna parafii nowodworskiej, by┼é w oddziale Narbutta i Ostrogi – zes┼éany na Syberi─Ö),
Jankowski Konstanty ( syn Piotra zmaj─ůtku Raczkowszczyzna, zes┼éany na Syberi─Ö),
Jankowski Piotr (syn Piotra lat 24, by┼é w oddziale Narbutta z 3.III.1863 r., podczas potyczki pod Dubiczami 30.III.1863 zosta┼é ranny – zes┼éany na katorg─Ö w zak┼éadach, gdzie zmar┼é),
Jankowski Stefan (syn Piotra lat 22, zesłany na katorgę na 12 lat do guberni tabolskiej),
Januszkiewicz Ludwik (syn Wincentego lat 40, zesłany do guberni tomskiej),
Januszkiewicz Edward (syn Ignacego ze wsi Szawry parafii nackiej, zesłany na Syberię),
Jastrz─Öbski Sylwester ( syn Ludwika lat 18 z okolicy To┼éczyszki,z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany na Syberi─Ö),
Jastrzębski Romuald ( wysłany do guberni samarskiej),
Jocz Aleksandra (c├│rka Stefana z okolicy Jocze parafii nackiej, ┼é─ůczniczka w oddziale Narbutta i Ostrogi, ukrywa┼éa si─Ö pod nazwiskiem Zubrowskiej w Wilnie),
Jocz Antoni (syn Michała lat 20, zesłany do guberni samarskiej),
Jocz Dominik (syn Ferdynanda lat 28 z okolicy Surkonty, wysłany do guberni samarskiej),
Jocz Edmund (syn Bart┼éomieja z maj─ůtku Ho┼éod├│wka parafii kole┼Ťnickiej),
Jocz Stanis┼éaw (syn Bart┼éomieja lat 45 z maj─ůtku Ho┼éod├│wka),
Jocz Bogus┼éaw ( lat 19 z maj─ůtku K┼éoncie parafii nackiej),
Jocz Boles┼éaw (syn Felicjana z maj─ůtku K┼éoncie, zes┼éany na Syberi─Ö),
Jodko Karol (syn Wincentego lat 25 z maj─ůtku Pietraszu┼äce, zes┼éany do guberni tomskiej),
Jodko Ludwik ( z okolicy Wołoczki, parafialny naczelnik powstania),
Jodko Stanis┼éaw (syn Bonifacego lat 56 z maj─ůtku Pietraszu┼äce, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Jundziłł Jan (syn Hipolita lat 18 z okolicy Wojdagi),
Jurewicz Onufry (lat 30 z maj─ůtku Jurszyszki parafii ejszyskiej, z oddzia┼éu Narbutta),
Jurewicz Anastazy (z okolicy Paszyszki, by┼é w oddziale Narbutta – zes┼éany na Syberi─Ö),
Karpowicz Kazimierz (syn Aleksandra z okolicy Bo┼é─ůdzie parafii ejszyskiej, zes┼éany na Syberi─Ö),
Karpowicz Jan (syn Aleksandra z okolicy Bo┼é─ůdzie parafii ejszyskiej, zes┼éany do guberni tomskiej),
Keler Fryderyk (syn Fryderyka lat 19, z oddziału Czudowskiego),
Kiju─ç Szymon (syn Wincentego z maj─ůtku Talku┼äce),
Kleczkowski Kazimierz (lat 29 z oddziału Narbutta, zesłany do guberni penzeńskiej),
Klimontowicz Władysław (syn Edmunda lat 32 z oddziału Narbutta, zesłany do guberni irkuckiej),
Klimontowicz Boles┼éaw (syn Konstantego z maj─ůtku Lebiodka, naczelnik parafialny powstania, pseudonim Antoniewicz – zes┼éany na katorg─Ö w twierdzy),
Klimontowicz Antoni (syn Konstantego lat 22 z maj─ůtku Lebiodka, wzi─Öty do niewoli),
Kmita Antoni ( syn Macieja z okolicy Romanowicze),
Kolesiński Adam (ze wsi Noniszki, organista z Żołudka),
Kolesi┼äski Baltazar ( syn Baltazara lat 44 z maj─ůtku Siedejmy, zes┼éany do kostromskiej guberni),
Kołyszko Michał ( syn Jana lat 28 z okolicy Kulpy, zesłany do guberni tomskiej),
Kołyszko Bolesław (syn Wincentego z okolicy Gudy, powieszony 28.V.1863 r. w Wilnie),
Kondratowicz Adam (syn Marcina lat 20, z oddzia┼éu Ostrogi – zes┼éany do guberni tomskiej),
Konopacki Jan (syna Kazimierza lat 18 z maj─ůtku Sumorokowszczyzna, z oddzia┼éu Narbutta),
Konopacki Antoni (lat 18 z oddziału Narbutta),
Korkuć Aleksander (syn Jana lat 27 z okolicy Niewoniańce parafii olkienickiej),
Korkuć (Kirkuć ?) Cyprian (lat 24, zesłany na Syberię),
Korzeniewski Jan (ksi─ůdz wikary z Nowego Dworu, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Krai┼äski Adolf ( z okolicy Pa┼éaszki – zes┼éany do guberni woroneskiej, gdzie zmar┼é),
Krajewski Wincenty (syn Józefa lat 37 z miasteczka Szczuczyn, zesłany do guberni tomskiej),
Krajewski Paweł (syn Władysława lat 16 z m. Szczuczyn, zesłany do guberni permskiej),
Kra┼Ťnik Zygmunt (syn Jana, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Krupowicz Wincenty (lat 23, zesłany na Syberię),
Krupowicz J├│zef ( syn Wincentego z okolicy Bienkiewicze),
Krupowicz Józefat (syn Adama, zesłany do tomskiej guberni),
Krupowicz Klemens ( syn Mariana lat 20 z okolicy Dzierżyszki parafii ejszyskiej, zesłany do guberni tobolskiej),
Krupowicz Marcin (syn Aleksandra lat 20 z okolicy Pozgrynda, zesłany na Syberię),
Krupowicz Szymon (z okolicy Wiszkuńce parafii ejszyskiej),
Krupowies Jan ( syn Jana lat 16 z okolicy Pojedubie, wysłany do guberni samarskiej),
Krzyżanowski Michał ( syn Kazimierza lat 29 z okolicy Talmonty, z oddziału Ostrogi),
Krzy┼╝anowski J├│zef ( z okolicy Talmonty parafii nackiej),
Kubecki Adolf (syn Dominika lat 17 z okolicy Niewoniańce parafii olkienickiej, zesłany na Syberię),
Kuncewicz Konstanty (syn Jerzego lat 43 z maj─ůtku To┼éuciszki – zes┼éany do guberni permskiej),
Kuncewicz Rejnold (syn Konstantego lat 17 z maj─ůtku To┼éuciszki, z oddzia┼éu Ostrogi – zes┼éany do guberni permskiej),
Kuncewicz Tadeusz (syn Antoniego lat 48 z okolicy Białopiotry),
Kuncewicz Władysław (syn Tadeusza lat 17 z okolicy Białopiotry),
Kuszelewicz Ludwik (syn Kazimierza lat 22 z okolicy Towzginiany, z oddziału Ostrogi),
Laskowicz Julian (syn Franciszka lat 32 z Czaplejewszczyzny, zesłany do guberni permskiej),
Laskowicz Albert Wandalin (syn Franciszka, ur. 15.04.1840 r. – rostrzelany w maju 1863 r.),
Lubianiec Jan (syn Dominika lat 25 z okolicy Jurele, wysłany do guberni samarskiej),
Łazowski Edward ( z okolicy Girek, zesłany na Syberię),
Łukaszewicz Rudolf (lat 18 z oddziału Narbutta),
Makowski Aleksander (lat 29, był w oddziale powstańczym),
Malewski Edward ( syn Andrzeja lat 20 z okolicy Surkonty, wysłany do guberni samarskiej),
Malewski Julian (syn Kajetana lat 20 z okolicy Ponieździel parafii ejszyskiej, wysłany do guberni samarskiej),
Malewski Jan (syn Macieja lat 43, zesłany na katorgę w kopalniach bezterminowo; pozbawiony stopnia wojskowego, kawaler),
Malewski Jan (syn Dominika lat 21 z okolicy Talmonty),
Malewski Cyprian ( syn Piotra lat 27 z okolicy Hormany parafii ejszyskiej, z oddzia┼éu Ostrogi – zes┼éany do guberni tomskiej),
Malewski Michał ( syn Piotra z okolicy Dzimitry),
Malinowski Krzysztof,
Malkowski Jan ( z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej),
Mańkowski Albert,
Marciszewski Józef (syn Jana lat 20 z m. Ejszyszki, zesłany na Syberię),
Mickiewicz Władysław ( syn Pawła lat 24 z Woronowa, zesłany do guberni permskiej),
Mickiewicz Szymon (syn Kazimierza lat 17, wysłany do guberni samarskiej),
Mickiewicz Izydor (lat 37),
Mickiewicz Jakub (lat 25),
Mickiewicz J├│zef (lat 24),
Mikulski Walenty (syn Jana lat 40 z maj─ůtku G┼é─Öbokie, zes┼éany do guberni permskiej),
Milewski Kazimierz (syn Franciszka lat 25 z okolicy Jagiełowicze),
Milewski Jan (syn Franciszka ze wsi Jagiełowicze, zesłany na Syberię),
Milewski Micha┼é (syn Franciszka lat 30 z okolicy Jagie┼éowicze, z oddzia┼éu Ostrogi – zes┼éany do guberni tomskiej),
Minakowski Jan (syn Antoniego z okolicy Korkuciany, zesłany na Syberię),
Minski Albert (zesłany na katorgę na 8 lat w twierdzy),
Mokrzecki Bolesław (syn Tomasza lat 29, zesłany na katorgę w twierdzy),
Mokrzecki Aleksander ( syn Tomasza lat 27 z maj─ůtku Mokrzec, zes┼éany na Syberi─Ö),
Mokrzecki Adam ( syn Tomasza lat 20 z maj─ůtku Mokrzec, zes┼éany na katorg─Ö),
Monczu┼äska Teodora (z Narbutt├│w c├│rka Teodora z maj─ůtku Szawry parafii nackiej),
Mongiało Antoni (syn Antoniego ze wsi Raubiszki, zesłany na Syberię),
Monkiewicz Dominik,
Moraczewski Adam ( syn Teofila z maj─ůtku Andruszowce, zes┼éany na Syberi─Ö),
Morgielewicz Ignacy ( syn J├│zefa lat 40 z maj─ůtku Hanelki, z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany do guberni tobolskiej),
Morgielewicz Piotr ( syn Micha┼éa lat 32 z maj─ůtku Hanelki, z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany do guberni tomskiej),
Morgiewicz Aleksander ( syn Micha┼éa z maj─ůtku Hanelki, zes┼éany na katorg─Ö do guberni tobolskiej),
Narbutt Bronis┼éaw (syn Fryderyka lat 31 z maj─ůtku Nikodem├│w, zes┼éany do guberni orenburskiej),
Narbutt Bolesław (syn Teodora lat 20, zesłany do guberni jenisiejskiej; brat Ludwika),
Narbutt Krystyna (z Sadowskich c├│rka Ignacego z maj─ůtku Szawry parafii nackiej, wys┼éana do guberni penze┼äskiej),
Naruszewicz Napoleon (syn Teodora lat 65 z folwarka Paleckiszki, zesłany do Rosji),
Naruszewicz Wincenty (syn Napoleona lat 20, wysłany do guberni samarskiej),
Niepokojczycki Franciszek (mieszkał w Wilnie),
Nowicki Karol (syn Bartłomieja lat 35, wysłany do guberni samarskiej),
Obrębski Kazimierz ( syn Józefa lat 27, wysłany do guberni samarskiej),
Olsza┼äski Ignacy (syn Jerzego z m. Ejszyszki, z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany na katorg─Ö na 6 lat do guberni tobolskiej),
Olszewska Izabela ( z Narbuttów córka Adolfa lat 50, zesłana na Syberię),
Ora┼äski Konstanty (syn Stanis┼éawa lat 37, oddzia┼éu Lubicza – zes┼éany do guberni tobolskiej),
Orański Antoni (syn Stanisława lat 34 z folwarka Łowcuny, zesłany do guberni tomskiej),
Orda Andrzej (syn Justyna lat 44),
Ostrowski Kazimierz ( z maj─ůtku Chalczyce),
Ostrouch Leonard (syn Zygmunta lat 33, zesłany na Syberię),
Pawłowicz Adam,
Pawłowski Józef (syn Wincentego lat 15 z Kukawki parafii ejszyskiej, zesłany na Syberię),
Pawłowski Konstanty (syn Jana ze wsi Ogrodniki),
Piasecki Cyprian ( z maj─ůtku Piaski i Brzozowce, zes┼éany na katorg─Ö w twierdzy na 8 lat, gdzie zmar┼é),
Pilecki J├│zef (syn Adama, z maj─ůtku ┼üowczynowicze, zes┼éany do guberni tomskiej),
Pilecki Władysław (syn Sylwestra lat 25 był w oddziale Narbutta, zesłany do guberni tomskiej),
Pleskaczewski Ignacy (zesłany do guberni tomskiej),
Podejko Wincenty (syn Bart┼éomieja lat 37 z okolicy Lipku┼äce, z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany na Syberi─Ö),
Po┼éukord J├│zef (syn Jerzego lat 54 z okolicy Tietia┼äce, zes┼éany do guberni samarskiej wraz z rodzin─ů),
Połukord Antoni (syn Józefa lat 28 z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej, zesłany na Syberię),
Popławski Julian (syn Michała lat 36 z folwarka Wołczynki),
Potrykowski Anzelm (lat 32 z Lebiodki, by┼é w oddziale Narbutta – zes┼éany na katorg─Ö),
Puljanowski Napoleon (syn Jakuba lat 55 z maj─ůtku Czelejewszczyzna, zes┼éany na katorg─Ö do guberni irkuckiej na 6 lat),
Raczek Pawe┼é (syn Leona lat 22 ze wsi Lebiedniki parafii ejszyskiej,z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany na Syberi─Ö),
Rapacki Konstanty (z maj─ůtku Rek┼Ťcie),
Rodziewicz Julian (lat 25),
Romanowski Karol (syn Andrzeja lat 17 z okolicy Wienckiewicze, zesłany na Syberię),
Romanowski Kazimierz (syn Macieja lat 24 z okolicy Krupowiesy parafii kole┼Ťnickiej, zes┼éany na Syberi─Ö),
Roubo Micha┼é (lat 20 ze wsi Wawi├│rka, by┼é w oddziale Ostrogi i Lubicza – zes┼éany do tulskich “rot aresztanskich” na 4 lata),
Roubo Stefan (syn Jakuba lat 23 z okolicy Kolwickie),
Rozwadowski Jan ( syn Fulgentego lat 24 z okolicy Bo┼é─ůdzie, zes┼éany na Syberi─Ö),
Rucki Stanisław (syn Ignacego lat 25, wysłany do guberni samarskiej),
Rucki Aleksander,
Rucki Jan (syn Kazimierzalat 46, zesłany na Syberię),
Rucki Wincenty (zesłany do guberni penzeńskiej),
Rudnicki Piotr (syn Aleksandra, skazany na katorg─Ö na 6 lat),
Rudnicki Ludwik (syn Aleksandra, zesłany na Syberię),
Rukowicz Szymon (lat 17 z okolicy Smilginie, zesłany na Syberię),
Rutkowski J├│zef (lat 33),
Rutski Stefan (syn Ignacego lat 20 z okolicy Surkonty),
Rychlewicz Jan ( syn Franciszka z maj─ůtku Rodkiewicze w parafii szczuczy┼äskiej, zes┼éany do guberni tomskiej),
Ryłło Konstanty (syn Tadeusza z okolicy Jodki),
Rz─ů┼Ťnicki Stanis┼éaw (syn Stanis┼éawa lat 32 z maj─ůtku Zdanowce, zes┼éany do guberni orenburskiej),
Sawicki Tomasz ( z m. Olkieniki),
Sieklucki Wincenty (z maj─ůtku Hornostaiszki parafii ejszyskiej),
Sielicki Romuald (syn Bartłomieja lat 20, zesłany na Syberię),
Siemaszko Jan (z maj─ůtku Girniki, zes┼éany do guberni orenburskiej wraz z ┼╝on─ů Waleri─ů),
Skawiński Zygmunt (syn Walentego lat 18, wysłany do guberni samarskiej),
Skawi┼äski Aleksander (syn Dominika lat 42 z maj─ůtku Talmonty parafii nackiej, z oddzia┼éu Narbutta – zes┼éany do guberni tomskiej),
Skawiński Adolf (syn Jerzego lat 25),
Skibi┼äski Romuald (syn Jana lat 31, ksi─ůdz proboszcz z miasteczka Dziembr├│w, skazany na katorg─Ö na 8 lat),
Smilgin Cyprian (syn Dominika, wysłany do guberni samarskiej),
Sokołowski Tadeusz (syn Ignacego lat 17, wysłany do guberni samarskiej),
Sokołowski Jan (syn Józefa lat 29 ze wsi Zubiszki, zesłany na Syberię),
Sokołowski Józef (syn Antoniego, zesłany na Syberię),
Somoroko J├│zef (ze wsi Radziwoniszki),
Songin Józef (syn Jana lat 35 z okolicy Tietiańce, wysłany do guberni samarskiej),
Sosonko Adam (syn Micha┼éa lat 25 ze wsi Rek┼Ťcie, zes┼éany do guberni kostromskiej),
Stacewicz Stanisław (syn Jana lat 27, wysłany do guberni samarskiej),
Stacewicz Michał (syn Józefa lat 19 z okolicy Kurminy, zesłany na Syberię),
Stacewicz Justyn,
Stecewicz Stefan (syn Jana lat 20 z okolicy Surkonty),
Stecewicz J├│zef (syn J├│zefa lat 18 z okolicy Surkonty),
Steckiewicz Kazimierz (z okolicy Wojdagi),
Strumiłło Adolf ( syn Józefa z m. Szczuczyn, zesłany na katorgę w twierdzy na Syberię),
Sumarok Jan (syn Franciszka lat 25 z maj─ůtku Wawi├│rka by┼é oddziale Czudowskiego i Rychlewskiego – zes┼éany do guberni tomskiej),
Sumarok Romuald (lat 25, zesłany na Syberię),
Sumarok Feliks (zesłany na Syberię w soldaty),
Surkont Adam (syn Antoniego lat 19, zesłany na Syberię),
Syrwid Onufry (ksi─ůdz proboszcz z m. Wasiliszki, skazany na 12 lat katorgi),
Szabelski J├│zef (le┼Ťniczy w lasach hr. Tyszkiewicza, zes┼éany do guberni tomskiej),
Szachowski Walerian (lat 20 z oddziału Narbutta),
Szalewicz Adolf (lat 26, zesłany do guberni samarskiej),
Szalewicz J├│zef (syn Felicjana z maj─ůtku Szalewo),
Szalewicz Karol (syn Feliksa lat 24, zesłany na Syberię),
Szczęsnowicz Michał (zesłany do guberni tomskiej),
Szelking Alfons (z maj─ůtku Zab┼éocie hr. Potockiego),
Szki┼é─ůd┼║ Adolf (syn Jana lat 17 z okolicy Poddubie, zes┼éany na Syberi─Ö),
Smilgin Cyprian (syn Dominika lat 25),
Szmigier J├│zef,
Szmigier Gustaw (syn Józefa lat 17, zesłany na katorgę w kopalniach na 12 lat),
SzukiewiczaTomasza ( syn Jana – Wincentego lat 36 z maj─ůtku Krupowo, s─Ödzia powiatowy – zes┼éany do guberni tomskiej),
Tabe┼äski Jaros┼éaw (syn Dionizego lat 39 z maj─ůtku Ziemiapisze, zes┼éany do guberni permskiej),
Tabe┼äska El┼╝bieta ( c├│rka Micha┼éa lat 32 z maj─ůtku Rudowo, zes┼éana do guberni tomskiej),
Tabe┼äska Antonina ( c├│rka Micha┼éa lat 22 z maj─ůtku Rudowo, zes┼éana na Syberi─Ö),
Taraszkiewicz Ignacy (z oddziału Narbutta),
Tietianiec Ignacy (syn Szymona lat 27, z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej, zesłany na Syberię),
Tietianiec Dyonizy (syn Bartłomieja lat 25 z okolicy Tietiańce parafii olkienickiej, zesłany do guberni jenisiejskiej),
Towkiewicz Wincenty ( z maj─ůtku Kobylniki),
Truszyński Józef (syn Jana lat 37 ze wsi Lipkuńce, zesłany na Syberię),
Tubielewicz Maciej ( lat 35 z m. Lida),
Tubielewicz Józef ( lat 30 z okolicy Mędrykowszczyzna z oddziału Narbutta, zesłany do guberni permskiej),
Turczyński Wincenty (zesłany na Syberię),
Turowicz Adam (syn Józefa lat 15 ze wsi Milkuńce),
Turski Ksawery (syn Jana z maj─ůtku Poradu┼ä),
Tyszkiewicz Karol (syn Jerzego z maj─ůtku ┼╗yrmuny lat 44, zes┼éany do guberni permskiej),
Ułanowski Feliks ( z okolicy Wojdagi),
Walicki Leopold,
Wasilewski Aleksander (syn Wawrzyńca lat 23 ze wsi Podborze parafii ejszyskiej, zesłany na Syberię),
W─ůsowski Miko┼éaj (syn J├│zefa lat 48, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Wersocki Augustyn (syn Macieja lat 21, wysłany do guberni samarskiej),
Wierzbicki Piotr (syn Jana lat 18 z okolicy Kudły),
Więckiewicz Józef (syn Wojciecha lat 17 z okolicy Wienckiewicze, zesłany na Syberię),
Wilbik Stefan (syn Stefana z okolicy Lipkuńce, zesłany na 8 lat katorgi),
Wilkaniec Józef (syn Klemensa lat 19 z okolicy Kijuciszki, wysłany do guberni samarskiej),
Wincza Klemens ( syn Macieja lat 45 z okolicy Wersoka, zesłany do guberni tomskiej),
Wincza Stefan (syn Piotra lat 57 ze wsi Chomowszczyzna, zes┼éany wraz z rodzin─ů do guberni samarskiej),
Wiszniewski Maciej (syn Stanisława lat 25 z okolicy Narkuny, zesłany na Syberię),
Wojsiat Antoni ( syn Wincentego lat 38 z okolicy Tietia┼äce, zes┼éany do guberni samarskiej wraz z rodzin─ů),
Wolański Adam (lat 28, zesłany do guberni kazańskiej),
Wołochowicz Teofil (syn Piotra lat 26 z okolicy Wołochowicze, był w oddziale Narbutta),
Wołochowicz Augustyn (syn Macieja lat 30 z okolicy Trabuszki, zesłany na Syberię),
Wołochowicz Józef (syn Augustyna lat 20 ze wsi Kiwlaki ?, zesłany na Syberię),
Zachwatowicz Wincenty (z Berdówki, zesłany do guberni woroneskiej),
Zahorski Franciszek,
Zakrzewski Franciszek,
Zapa┼Ťnik Andrzej ( wys┼éany do guberni samarskiej),
Zapa┼Ťnik Augustyn (syn J├│zefa, zes┼éany do guberni tobolskiej),
Zapa┼Ťnik Aleksander ( syn Bonifacego lat 20 z okolicy Osipowce, by┼é w oddziale Narbutta – zes┼éany do guberni tomskiej),
Zapa┼Ťnik Bonifacy (syn Micha┼éa lat 50, zes┼éany do guberni tomskiej),
Zapa┼Ťnik Stanis┼éaw (lat 25 z okolicy Ruka┼äce, zes┼éany na Syberi─Ö),
Zapa┼Ťnik Piotr (syn Benedykta lat 25, zes┼éany do guberni tomskiej),
Zapa┼Ťnik Stefan (lat 18, zes┼éany do guberni orenburskiej),
Zdaniukiewicz Kazimierz (syn Tomasza ze wsi Szawry parafii nackiej, zesłany na Syberię),
Ziemacki Rajmund (ksi─ůdz proboszcz z m. Wawi├│rka za przeczytanie z ambony manifestu Rz─ůdu Narodowego – rozstrzelany 5.VI.1863 r. w Wilnie),
Ziemęcki Bronisław (syn Onufrego lat 33, zesłany do guberni irkuckiej, gdzie zmarł),
Znamierowski Jan (syn Antoniego z okolicy Półstoki parafii ejszyskiej),
Znamierowski Augustyn ( tymczasowo aresztowany),
Zubrowski Wincenty (syn Aleksandra z okolicy Osipowce, zesłany na katorgę na 8 lat),
Zwierowicz Aleksander (syn Jana lat 25 z maj─ůtku Dociszki parafii ejszyskiej, zes┼éany do guberni orenburskiej),
┼╗a┼╝ecki (ksi─ůdz z parafii zab┼éockiej, zes┼éany na Syberi─Ö),
Żemojtel Bolesław (z okolicy Wilkańce, oddziału Ostrogi),
┼╗emojtel Rudolf (lat 31, tymczasowo aresztowany),
Żemojtel Karol (syn Ksawerego z okolicy Mickańce lat 20 z oddziału Narbutta),
┼╗orawski Ignacy (syn Narcyza lat 33 z maj─ůtku Kopciowszczyzna),
Żukowski Bolesław (zesłany do guberni penzeńskiej),
Żukowski Władysław,
Żukowski Jan ( lat 25 z oddziału Narbutta, zesłany na Syberię).

Pe┼ény plon dzia┼éalno┼Ťci Murawiowa na Litwie w ci─ůgu dw├│ch lat jego bezdusznych rz─ůd├│w w Wilnie od maja 1863 do kwietnia 1865 roku przedstawia si─Ö nast─Öpuj─ůco: rozstrzelano lub powieszono 128 os├│b ( w┼Ťr├│d nich: Konstanty Kalinowski, Albert Laskowicz, J├│zef Jab┼éo┼äski, Karol Sipowicz, bracia Rewkowscy, Henryk Makowiecki, Jan Bie┼äkowski, Jan Marczewski, Edward Czapli┼äski, Jakub Ciechanowicz, Ignacy Zdanowicz, Zygmunt Sierakowski, ks. Teofil Raczkowicz, ks. Stanis┼éaw Iszora, ks. Rajmund Ziemacki) w tej liczbie 20 ksi─Ö┼╝y, na katorg─Ö zes┼éano 972 osoby, na osiedlenie na Syberii 1427 os├│b, do wojska wcielono przymusowo 345 m┼éodych m─Ö┼╝czyzn, do rot aresztanskich 864. Do guberni po┼éo┼╝onych wewn─ůtrz Rosji zes┼éano 1529 os├│b, r├│wnocze┼Ťnie przesiedlaj─ůc do nich 4096 os├│b. ┼ü─ůcznie na skutek murawiowowskich represji ucierpia┼éo 9341 os├│b. Do tego musimy zaliczy─ç zamkni─Öcie kilkudziesi─Öciu ko┼Ťcio┼é├│w i kasat─Ö ponad 30 klasztor├│w katolickich, likwidacj─Ö szk├│┼é polskich oraz zakaz pos┼éugiwania si─Ö j─Özykiem polskim w miejscach publicznych.
Religii rzymskokatolickiej uczono w szko┼éach po rosyjsku. Nawet kazania w ko┼Ťcio┼éach nakazywano wyg┼éasza─ç po rosyjsku.
Uleg┼éo konfiskacie 1794 posiad┼éo┼Ťci (do 31 stycznia 1864 roku tylko w gubernii wile┼äskiej decyzj─ů s─ůdu skonfiskowano 162 maj─ůtki).
Liczne egzekucje dokonywane cz─Östo publicznie na placach miejskich w asyscie wojska oraz orkiestry, kt├│ra wygrywa┼éa skoczne marsze w chwilach, gdy mieszka┼äcy odmawiali Anio┼é Pa┼äski za tych, kt├│rych przed chwil─ů pozbawiono ┼╝ycia.
Lini─ů oficjalnej polityki by┼éo nie tylko fizycznie dr─Öczy─ç by┼éych powsta┼äc├│w przez egzekucje i kator┼╝nicze wi─Özienia, lecz stworzy─ç najbardziej upokarzaj─ůce warunki bytu dla wszystkich, kt├│rzy otwarcie przyznawali si─Ö do polsko┼Ťci lub religii rzymskokatolickiej.

Ksi─ů┼╝k─Ö mo┼╝na naby─ç w ksi─Ögarniach Wilna lub autora
Czesława Malewskiego (E-mal:
czemal@ktv.lt)


15 kwietnia 2007 r.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

  2 Odpowiedzi do “Rody szlacheckie w powiecie lidzkim na Litwie w XIX wieku”

  1. Dobre, dobre, dobre zalecam ka┼╝demu!

    Here is my web page producent plac├│w zabaw

  2. L’information donn├ęe par M. Czeslaw Malewski, l’auteur de l’ouvrage “Rody szlacheckie w powiecie lidzkim na Litwie w XIX wieku”:

    - Cette famille trouv├ęe dans la paroisse de lidzk ne poss├Ęde pas de blason ou bien ne figurait dans les registres ni archives.
    - Par contre la plus grande famille Maculewicz de Wilnus (Lituanie) et de son d├ępartement utilisait le blason SAS.

    Ci-dessous, l’extrait de mail transmis par M. Czeslaw Malewski en polonais:

    Witam,
    w metrykch parafialnych w powiecie lidzkim znalaz┼éem rodzin─Ö szlacheck─ů Maculewicz (Falkowszczyzna – 1833 r. i miasteczko Werenowo – 1856 r.) ale herbu tej konkretnej rodziny ustali─ç nie uda┼éo si─Ö.
    Za┼Ť bardziej rozrodzona rodzina Maculewicz├│w z Wilna i powiatu wile┼äskiego piecz─Ötowa┼éa si─Ö herbem Sas.

    Z powa┼╝aniem,
    Czesław Malewski
    Konsultant genealogiczny Zwi─ůzku Szlachty Polskiej
    Prezes towarzystwa heraldyczno-genealogicznego Litwy
    Strona internetowa: http://genealogia.lt

 Zostawi─ç odpowied┼║

(requis)

(requis)


*

Mo┼╝esz u┼╝y─ç te tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>